Hlavná stránka

>

Magazín

>

Recenzie

>

Nový album Rolling Stones je prológom veľkého príbehu a poctou ich hrdinom

The Rolling Stones - Blue & Lonesome

Rolling Stones si pre bluesový album zmenili logo 12.12.2016 - 17:00 | Vladimír Nosáľ

Rolling Stones sa po desiatich rokoch vracajú s novým štúdiovým albumom. Na staré kolená sa rozhodli urobiť si radosť, nesiliť sa do autorských piesní a zamerali sa na coververzie bluesových klasík, ktoré ich inšpirovali k hudobnej tvorbe ako takej. Nahrávka Blue & Lonesome má aj vďaka surovej produkcii autentickú atmosféru, za ktorú by sa nemusela hanbiť ani tá najlepšia krčmová blues-rocková kapela. A myslite si, čo chcete, to je veľký kompliment.


Prerábok bluesových štandardov musí byť hromada, poviete si, a budete mať pravdu. Akú pridanú hodnotu má teda tento album? V prvom rade historickú. Rolling Stones napísali skvelé pesničky, boli priekopníkmi mnohého, čo sa v rock'n'rolle za posledných 50 rokov udialo, no katalyzátorom tohto všetkého bola hlavne ich jedinečná interpretačná schopnosť.

Tou ohúrili publikum už v šesťdesiatych rokoch, keď po londýnskych kluboch hrali práve pesničky z repertoáru bluesových klasikov ako Howlin' Wolf, Willie Dixon či Little Walter, ktorých skladby nájdete aj na tomto albume. Istým spôsobom teda nahrávka môže slúžiť aj ako akýsi dodatočne napísaný prológ k príbehu jednej z najslávnejších kapiel histórie.


Klub talentovaných dôchodcov?

Z vyššie uvedeného je jasné, že Blue & Lonesome nie je v žiadnom zmysle revolučný album - túto fázu majú už Rolling Stones dávno za sebou, či sa nám to páči alebo nie. Je však dôstojným pripomenutím skladieb, ktoré vo svojej dobe revolučné boli a nemalo by sa na ne zabudnúť. Je nutné povedať, že ak nie ste fanúšikom kapely, nemá zmysel strácať s týmto albumom čas - váš názor sa už asi nezmení. V opačnom prípade je to vynikajúci vianočný darček a šanca počuť svoju obľúbenú kapelu v skvelej forme.  

Mick Jagger je stále hviezda - to je evidentné už od prvých tónov úvodnej Just Your Fool. Ani vo veku 73 rokov jeho hlas nestráca nič zo svojej sily a navyše sa vo väčšine skladieb blysne aj skvelou hrou na ústnu harmoniku, čo je jedna z jeho roky prehliadaných superschopností.


Druhou (na prvý pohľad nie tak zjavnou) hviezdou albumu je bubeník Charlie Watts. Ubehlo päťdesiat rokov a nikto sa nenaučil jeho hru, kraľujúcu celej kapele, napodobniť. Úprimne povedané, gitaristov Keitha Richards a Ronnieho Wooda si veľmi nevšimnete, paradoxne aj kvôli tomu, že veľa dnešných rockových hráčov vďačí za svoj štýl práve im. Zhruba to isté platí o hosťujúcom Ericovi Claptonovi (skladby č. 6 a 12).

Sex, drogy a rock'n'roll, po 23-krát

Je zaujímavé sledovať, ako sa niekdajší rockoví priekopníci vracajú ku koreňom. Bob Dylan vydáva albumy sinatroviek a Paul McCartney pred pár rokmi prekvapil výborným albumom Kisses On The Bottom, na ktorom predstavil coververzie pesničiek z tridsiatych rokov. V porovnavní s týmito dielami vyznieva Blue & Lonesome dosť monotónne. Neponúka veľa priestoru na hĺbkovú analýzu, pretože každá pesnička znie ako tá pred ňou a tá po nej. Ale aj o tom je občas blues.   

Na druhej strane, Rolling Stones medzi svojimi súputnikmi vždy vytŕčali hlavne vďaka imidžu utrhnutej bandy, ktorú viac než sofistikovaná hudba zaujímajú sex, drogy a rock'n'roll. A hoci sa už nepíše rok 1964, stále dokážu niekde vyhrabať zbytky svojho šarmu. Ktovie, možno by tú Kristen Stewart nahovorili na klip k pesničke Ride 'Em On Down aj bez nároku na honorár.

Duch v poradí 23. albumu Rolling Stones by sa nakoniec dal krátko a výstižne zhrnúť parafrázou na jeden z ich najväčších pôvodných hitov. It's only blues, but I like it.  


The Rolling Stones - Blue & Lonesome
(Polydor, 2016)

1. Just Your Fool (Buddy Johnson)
2. Commit a Crime (Howlin' Wolf)
3. Blue and Lonesome (Memphis Slim)
4. All of Your Love (Magic Sam)
5. I Gotta Go (Little Walter)
6. Everybody Knows About My Good Thing  (Miles Grayson, Lermon Horton)
7. Ride 'Em On Down (Eddie Taylor)
8. Hate To See You Go (Little Walter)
9. Hoo Doo Blues (Otis Hicks, Jerry West)
10. Little Rain (Ewart G. Abner Jr., Jimmy Reed)
11. Just Like I Treat You (Willie Dixon)
12. I Can't Quit You Baby (Willie Dixon)

Vypočujte si celý album na Deezeri:
 

Prečítajte si: Rolling Stones po 22 rokoch dobyli UK Chart s radovým albumom

Autor: Vladimír Nosáľ
Foto: Facebook.com/therollingstones


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti