Zimomriavky pri Hexe? Čo sa to deje? Necelých 40 minút albumu Tebe dokázalo v mojej hlave hneď pri prvom vypočutí spôsobiť slušný výbuch otáznikov s jedinou ucelenou myšlienkou - letný singel Ľahký song zavádza, nová kolekcia skladieb od Hexu vôbec nie je taká bezstarostná, ako sa z rádiového éteru mohlo zdať.

Ak si v piatok podvečer radi resetujete hlavy a máte pri tom pocit, že nikdy nebolo lepšie, možno vás novinka natoľko neočarí a dáte prednosť veselšej časti hexáckej tvorby. Ak ste však otvorení zmenám, s nadšením prijmete novú platňu, pri ktorej si možno poviete, že nikdy nebolo lepšie ako práve teraz.

Nie, Hex neotočil mincu, novými skladbami nepodporí jesenné depresívne nálady, ale napriek tomu chutí výrazne inak. A pritom si naďalej ponecháva tú originálnu ľahkosť, akú dokáže vo svojej tvorbe zachytiť snáď iba táto kapela. 

Príchuť melanchólie je paradoxne oživením

Stálica slovenskej scény aj tentokrát ponúka rokmi overenú, miestami až priamočiaru rozjarenosť, no teraz aj s istou dávkou posolstiev prostredníctvom zobrazenia úskalí, ktoré prinášajú partnerské vzťahy. Melanchóliu cítiť okrem singla Nezaspím napríklad zo skladby Srdce, ktorej nákazlivá rytmika bicích nástrojov však nedovolí skĺznuť v myšlienkach príliš hlboko.

Keď už sa zdá, že pieseň Tmou za tebou bude tou pochmúrnou - veď v nej Ďudo spieva "padajú hviezdy nad nami, vädnú kvety, aj my zvädneme" - tak sa prvotné dojmy rozbijú v refréne, v ktorom si zvesela pospevuje "pôjdem tmou za tebou, tmou za tebou na kraj lesa".

Práve toto ma na nových songoch, a je ich podobne ladených viacero, tak baví. Tá bipolárnosť skladieb, či už z pohľadu textov alebo aj prostredníctvom aranžmánov, kde si každý poslucháč môže sám zvoliť, ktorej atmosfére viac podľahne. Pretože na albume Tebe nie je nič striktne čierne alebo biele. Slová a tóny sú namiešané podmanivo dobre.K Hexu však patrí aj bezstarostná zábava bez hlbších posolstiev, akú na novinke ponúka v úsmevných skladbách Dievčatá, Náš deň je noc či Raz príde deň. Sú dôkazom, že napriek miernemu odklonu k vážnejším témam vedia hudobníci aj s pribúdajúcim vekom zabávať seba i svojich fanúšikov pozitívnymi myšlienkami a nákazlivými melódiami, ktoré v sebe spájajú živé nástroje s prvkami elektroniky.

Tým sa stal zvuk albumu nenásilne súčasným, a pritom zostal verný poctivej popovej gitarovej muzike, pri ktorej počúvaní je už teraz zrejmé, že koncerty so setlistom doplneným o nové skladby budú mať zaručene náboj. Ani po toľkých rokoch na scéne a zdanlivo nekonečnom množstve vydaných skladieb, pritom nemožno po vypočutí nových piesní povedať, že už počujeme stokrát obohrané.

Hlas frontmana Petra "Ďuďa" Dudáka je bez pochýb rozpoznateľný na prvé počutie a ponúka dôverne známy sluchový zážitok, avšak aj niečo navyše. Vo väčšine piesní znie sviežo a v jeho prejave je cítiť úsmev, ako sme pri Hexe zvyknutí, no v skladbách Láska ťa vždy porazíTak aspoň chvíľu skús zostupuje aj do svojich hlbších polôh. Prekvapivo novátorsky a upokojujúco znie v singli Nezaspím a nečakane elektronicky upravený je jeho hlas v skladbe Posledný krát, kde je to však skôr na škodu inak celkom vydarenej piesne (a škoda, že jej názov neprešiel jazykovou korektúrou, správne by bolo Poslednýkrát).


Booklet, aký tu ešte nebol

Viacero slovenských formácií vydalo okrem audio alebo video nosičov aj knihy. Vždy však išlo o akýsi sumár o danom interpretovi zhmotnený v texte (napr. Inekafe - Úspešne zapojení, IMT Smile - Všetko je presne tak, ako má byť ). V roku 2013 vydala kapela Hex výberový album Všetko najlepšie v tvare knihy, v nej však mali hlavné slovo fotografie a dva disky plné hitov.

Kniha, ktorá je súčasťou nového albumu  Tebe, a zároveň tvorí jeho obal, je úplne iná. Ide totiž o poviedku od Pištu Vandala, ktorej dej nebudem bližšie popisovať. Prezradiť môžem azda to, že poviedka korešponduje s novým albumom. Tiež je veselo-neveselá. V istých pasážach sa budete usmievať, o kúsok ďalej mračiť a v jej závere... to už neprezradím. 

Poviedka je doplnená o nové čierno-biele fotografie členov Hexu, ktoré dýchajú príjemnou atmosférou. Ich autorom je fotograf Braňo ŠimončíkNa konci knihy sú zverejnené aj texty jednotlivých skladieb, informácie o spolupracovníkoch a hosťoch a tiež obsiahle "ďakovačky" jednotlivých členov.

Viac než dva roky nahrávania v pražskom štúdiu SONO, takmer sedem rokov od vydania albumu Ty a ja, priniesli výsledok, ktorý stál za to čakanie. Bratislavská formácia vydala vyvážený album, ktorý má ako celok silné predpoklady na to, aby vtiahol do víru skladieb nemalý počet poslucháčov svojou nákazlivou energiou a vyzretou osobnou výpoveďou. 

Hex - Tebe
(2017, Clockwise)

1. Sonosféra
2. Dievčatá
3. Nezaspím
4. Ľahký song
5. Raz príde deň
6. Posledný krát
7. Srdce
8. Tak aspoň chvíľu skús
9. Náš deň je noc
10. Tmou za tebou
11. Láska ťa vždy porazí

Vypočujte si celý album na Deezeri:Autorka: Miroslava Rabčanová
Foto: Braňo Šimončík

Súvisiaci interpreti: Hex