Hlavná stránka

>

Magazín

>

Recenzie

>

Album High As Hope od Florence and the Machine je osobný, emotívny a plný tajomstiev

Florence and the Machine - High As Hope

18.01.2019 - 16:00 | Marína Valentovičová

Tri roky od nahrávky How Big, How Blue, How Beautiful prišlo britské zoskupenie Florence and the Machine minulý rok s albumom High As Hope. Hoci je možno menej výrazný v porovnaní s predchádzajúcimi štúdiovkami, má viacero silných momentov. Speváčka Florence Welch sa vracia do tínedžerských čias a zdieľa s poslucháčmi svoje tajomstvá.


Nahrávka High as Hope už nie je veľkou novinkou, keďže album vyšiel ešte v júni minulého roka. Je to však pozoruhodný album, čo dokázali aj koncoročné rebríčky najlepších albumov, ale aj samotné recenzie, keď The Time či Daily Telegraph dali albumu plný počet bodov, hoci Pitchfork či New Musical Express prijali nahrávku vlažnejšie.

V každom prípade je to album, ktorý získal nomináciu na Brit Award ako najlepší britský album roka, a aj slovenskí fanúšikovia si ho budú môcť vypočuť naživo v lete na českom festivale Colours of Ostrava, takže dôvodov, prečo o albume písať je stále dosť.

Vitajte v trinástej komnate Florence Welch 

"Je to emotívna nahrávka s množstvom túžob po nehe a spojení," uviedla pre britský Standard speváčka Florence Welch. "Je to jemnejšia nahrávka ako čokoľvek, čo som predtým urobila. Je v tom hnev, zúrivosť, ale v skladbách ako June je plač len prosbou, aby sme sa podržali navzájom," dodala speváčka na adresu aktuálneho albumu.

Welch prezrádza tajomstvá, vracia sa k svojmu drogovému obdobiu, do tínedžerských čias, keď sa rozhodla hladovať a mala problémy s prijímaním potravy. "Naučila som sa zvládať tento teror – pitie, drogy, kontrolovanie jedla. Bolo to ako renesancia detstva, sebaničiace sa dieťa sa stratilo v osobe s dospelými impulzmi," povedala speváčka v rozhovore pre teenvogue.com. Svoju 13. komnatu sa rozhodla otvoriť teraz, keď cítila, že je na to pripravená o svojich hriechoch a bolestiach hovoriť.


"V tejto nahrávke je osamelosť, problémy, bolesť a veci, s ktorými som bojovala, ale prvoradý je pocit, že mám nádej a to ma priviedlo k tomuto albumu," uviedla Florence Welch. Napríklad skladbu Grace venovala svojej sestre ako poďakovanie za to, že jej v hektických časoch zachránila život. Dnes už speváčka vraví, že sa snaží byť pre ňu tou veľkou sestrou, o ktorú sa môže oprieť.

Jednoducho, bez kriku, silou hlasu  

Producentsky sa na albume podieľali Emile Haynie, ktorý stál aj za Eminemovým albumom Recovery či nahrávkou Lany Del Rey Born to Die, ale tiež Florence Welch. Tá si pripísala v pozícii producentky svoj prvý kredit. Hudobníčka strávila pol roka vytváraním demo nahrávok, ktoré robila prevažne sama. Napokon, ak sa rozhodla Florence Welch urobiť svoj najosobnejší album, kto iný by mal robiť produkciu? Takže z tohto hľadiska je to celkom prirodzené vyústenie.  

Najsilnejším nástrojom albumu je hlas Florence Welch. Do piesní sa vkladá s absolútnym nasadením, čo bude pravdepodobne v živom prevedení veľký zážitok. Welch je živel, ktorý poháňa hudbu Florence and the Machine. Túto podmanivú silu je cítiť aj v dobre zvolenom singli Hunger, kde speváčka hovorí, že za jej hladom bolo hľadanie lásky. Skladba pôsobí ako rozbehnutý balvan, ktorý berie so sebou všetko, čo sa mu postaví do cesty.  


Album je hudobne postavený na nástrojovej striedmosti a pozornosť sa zameriava na slová a spev speváčky, čím pravdepodobne chceli dosiahnuť intímny charakter albumu, ktorý ovládajú emócie a osobné zážitky. Tak sa však môže stať, že skladby môžu poslucháčovi pripadať podobné, najmä ak ide o menej výrazné kusy, ktoré samostatne majú citeľnú energiu ako June, Grace, 100 Years, no v albumovom balíčku sa strácajú v podobnosti aranžmánov, rytmu, celkovej dynamiky skladby.

Pomalým, no výraznejším kusom, je Big God o hľadaní niečoho väčšieho v živote a podľa slov speváčky "zjavne nevyplnenej diere v duši". Na skladbe spolupracoval talentovaný Jamie SmithThe xx.

Florence Welch je impozantná speváčka, ktorá má dar, že sa dokáže prostredníctvom svojej hudby otvoriť publiku, na koncertoch necháva na pódiu kus zo seba akoby sa chcela rozdať. Je nesmierne energická a absolútne podmanivá víla, ktorej poslucháč chce veriť. A práve ona je presne tým celým kúzlom, pre ktoré sa album High As Hope oplatí počúvať.    


Florence and the Machine - High As Hope
(2018, Virgin EMI Records / Republic Records)

1. June
2. Hunger
3. South London Forever
4. Big God
5. Sky Full of Song
6. Grace
7. Patricia
8. 100 Years
9. The End of Love
10. No Choir

Autorka: Marína Valentovičová
Foto: Vincent Haycock - Facebook.com/florenceandthemachi


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti