Hlavná stránka

>

Magazín

>

Recenzie

>

Slovenské legendárne albumy: Lasica, Satinský, Filip - Bolo nás jedenásť

Slovenské legendárne albumy: Lasica, Satinský, Filip - Bolo nás jedenásť

11.06.2007 - 16:10 | redakcia

Tento týždeň k albumu z edície Slovenské legendárne albumy pristupujem s obrovskou pokorou. Priznám sa totiž, že ho budem počuť po prvý raz.


Tento týždeň k albumu z edície Slovenské legendárne albumy pristupujem s obrovskou pokorou. Priznám sa totiž, že ho budem počuť po prvý raz. Súhra náhod jednoducho chcela, že v tomto prípade až spolu s jeho novými majiteľmi, teda v pondelok. Samozrejme, legendárne skladby ako Ježibaby, titulná Bolo nás jedenásť, skladba Do batôžka, ale hlavne Za dedinou, ktorú spopularizovala i skupina IMT Smile som určite nielen ja vnímal prostredníctvom éteru, avšak album ako celok si vychutnám roku 2007 po prvý raz a priznávam sa, že veľmi rád, ochotne a s pokorou.

Pre spomienky z minulosti a zaujímavosti týkajúce sa tejto platne som si dovolil, opäť z úctou a pokorou siahnuť do viet Mariana Jaslovského, ktorý si na album zaspomínal v denníku Sme a okrem iného je i autorom knihy o Jarovi Filipovi.

Lasica, Satinský a Filip - to je trojuholník tvorcov, ktorí sa dajú označiť jedine slovom nezabudnuteľní. Dvaja herci a jeden hudobník si dokázali požičiavať úlohy tak šikovne, že majú "na svedomí" aj jeden z najvýznamnejších slovenských albumov vôbec. Hlavným protagonistom albumu bol Jaro Filip, v tom čase aktívny aj ako rocker mimo divadiel (hral s Dežom Ursinym či vtedy slávnou bigbítovou skupinou YPS). Kolekcia piesní na albume je mimoriadna a k ich pôsobivosti prispieva aj to, že ich nahrával s mimoriadnou zostavou.

Na nahrávanie platne Bolo nás jedenásť si v Sme zaspomínal aj zvukár Peter Smolinský: "Nahrávalo sa v malom štúdiu, v Divadle hudby. Zišla sa tam dobrá zostava. Muzikanti sa pesničky učili na mieste, Jaro rozdal akordy, prešli si to, išli na pivko, podebatovali o tom a nahrali podklady. Najprv sa nahrávali bicie, basa a klávesy. Gitary a ostatné nástroje sa robili ako dohrávky, akustickú gitaru asi v siedmich veciach som nahral aj ja. Jiří Stivín to nahral za jeden deň, doniesol si dve tašky tých svojich trubiek, flautičiek a píšťaliek. Bola to veľmi príjemná práca, muzikanti sa cítili veľmi dobre, oproti bol bufet Ryba, kde čapovali Bažanta, chodili si po pivečko do štúdia. To sa im veľmi ľúbilo."

A predsa mi dovoľte na záver niekoľko slov. Hoci je album Bolo nás jedenásť pre mňa zatiaľ temer absolútnou neznámou, verím v jeho obrovské kvality, ktoré doslova prekonali generácie. Osobne si na trojicu jeho tvorcov spomínam prostredníctvom ich estrádnych programov, či iných CD a LP platní a podľa zoznamu piesní na tejto platni viem, že sa mám na čo tešiť. Nefalšovaný prejav unikátnych a neprekonateľných hercov, umelcov, hudobníkov, jednoducho multiumelcov, na ktorý sa nezabúda. Legenda v tom najlepšom slova zmysle.

Vydavateľstvo: Opus, 2007
Linky: www.albumy.sme.sk, www.opus.sk, www.dvdbest.sk

Zoznam skladieb:

01. Chcel by som byť
02. Spomínam na Paríž
03. Ježibaby
04. Na výstave
05. V jedálnom vozni
06. Ach, to by boli vojny malebné
07. V našej obci
08. Za dedinou
09. Jano bol chlap
10. Vyletel vták
11. Keď som išiel
12. Bolo nás jedenásť
13. Do batôžka

Info o CD:

Hudba: J. Filip
Text: M. Lasica a T. Janovic (5)

Spievajú:
M. Lasica (l, 3 – 6, 7 – 10, 12, 13)
J. Satinský (1, 3, 5, 6, 7, 9, 11, 12)
J. Filip (l – 9, 12, 13)
Vokálno-inštrumentálnu skupinu „Bolo nás jedenásť“ viedol J. Filip

1981 Opus
2007 Opus a. s.Zdroj: TS MusicServer


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti