Hlavná stránka

>

Magazín

>

Recenzie

>

Karol Mikloš - The Past Of The Future

Karol Mikloš - The Past Of The Future

The Past Of The Future 20.01.2009 - 15:36 | Patrik Marflák

Karol Mikloš, neprehliadnuteľný predstaviteľ melodického rocku na Slovensku, vydal v minulom roku album 'The Past Of The Future', ktorým je už jeho tretím v poradí. Nadviazal tak na svieži debut 'The Same Mist Here' (1997), ktorého zvuk do veľkej miery pozitívne ovplyvnil producent Laco Lučenič, ako aj na predchádzajúci album 'Vis-á-Vis' (2002), na ktorom sa popri slovenských textoch objavili aj prvky elektroniky.


Tha Past Of The Future je uceleným albumom, ktorý elektroniku využíva len sporadicky a keď, tak len v malej miere. Do popredia viacej vystupuje jednoduchosť a priamočiarosť hudobných aranžmánov, čím sa melódiám a náladám skladieb dáva väčší priestor, aby vynikli. Príjemným atribútom je aj akustický, nenásilný zvuk, ktorý plne korešponduje s melancholickými a smutno-veselými textami.

Slovenčina tentokrát nedostala priestor, všetky texty sú anglické, keďže Karol aj v rozhovore pre Hudba.sk tvrdí, že "angličtina je jazyk rock'n'rollu". Na jednej strane angličtina jeho hudbe svedčí a texty i výslovnosť sú na slušnej úrovni, na druhej strane si dovolím tvrdiť, že jeho pesničky dokážu viacej pôsobiť hlboko vo vnútri poslucháča, keď sú spievané po slovensky, ako tomu bolo na albume 'Vis-á-Vis' ('Celý', 'Uspávanka', 'Všetko čo smieme chcieť') Spôsobuje to hlavne veľmi intímny a osobitý spevákov hlas, ktorý skladbu nielen interpretuje, ale s ňou zároveň aj žije.

Otváracia skladba 'Fire' je akoby premostením medzi poslednými dvoma albumami a to nielen svojim typickým "miklošovským soundom", ale aj záverečným tajomným sloganom "the past of the future is now". Na albume sa nachádzajú viaceré svižné veci s jemne rockovým nádychom a príjemnými, no nevtieravými melódiami. Takými sú hlavne pohodová 'You Never Listen', veselá a v (správnom) rádiu oprávnene hrávaná 'Insane', veľmi dobre vyprodukovaná 'In The Bubble' a 'Get A Little Wild' okorenená krátkym trúbkovým sólom. Karol Mikloš sa aj na tomto albume prezentuje ako skvelý autor a interpret nie len rýchlych, ale aj pomalších pesničiek. A tak popri akustickej 'Leaving For England' a záverečnej balade 'Not Much Left To Do Wrong Now' zaujmú aj portisheadovsky smutné 'Note' a 'Still On Your Side'.

'The Past Of The Future' je albumom, ktorý svojou intímnou melanchóliou a tajomným smútkom dokáže navodiť príjemné pocity u poslucháča, čo je zaujímavý paradox. Nie je to určite album na jedno použitie, práve naopak, dá sa zaradiť medzi najlepšie nahrávky, ktoré na Slovensku uzreli svetlo sveta v minulom roku.

Karol Mikloš - The Past Of The Future
(Deadred Records / Starcastic, 2008)


01. On Fire
02. You Never Listen
03. Insane
04. Still On Your Side
05. Get A Little Wild
06. In The Bubble
07. A Note
08. Leaving For England
09. Apocalyptical
10. Not Much Left To Do Wrong Now

--
Autor: Juraj Cagáň


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti