Hlavná stránka

>

Magazín

>

Recenzie

>

Z Adama Ďuricu sa stal nenásilný tvorca rádiových hitov

Adam Ďurica - Mandolína

Adam Ďurica - Mandolína 22.06.2015 - 12:20 | Miroslava Rabčanová

Leto 2014 sa nieslo v znamení veľkého znovuobjavenia Adama Ďuricu. Odvtedy sa spevák vezie na vlne úspechu. Pozitívne ladený singel Neľutujem hudobníkovi opäť otvoril cestu nielen do rádiového éteru, v ktorom si odvtedy vychutnáva tie najvyššie priečky hranosti, ale aj spiatočnú cestu k veľkému vydavateľovi, pod ktorého hlavičkou vyšiel aj jeho debut Cukor a soľ. Uplynul rok a je tu očakávaný tretí album Mandolína.


Dostatočne navnadiť na kolekciu nových skladieb mali po úspechu Neľutujem za úlohu aj ďalšie single Mandolína a Láska-Veda a nakoniec aj čerstvo zverejnená nesinglová ochutnávka Všetko, ktorú spevák a skladateľ zverejnil iba pár dní pred vydaním albumu. Z rádiových singlov všetky splnili svoj účel a stali sa hitmi. Adam Ďurica tak dokázal na seba veľmi efektívne upútať pozornosť a skladbami s najsilnejším potenciálom osloviť širšie poslucháčske spektrum.

Tu však, zrejme, šnúra hitov končí. Možno ešte skladba Predpoveď počasia môže rozvíriť hladinu. Zvyšok albumu pôsobí menej komerčne - ponúka jednak piesne, ktoré si zaslúžia komornejšie prostredie, a na strane druhej aj také, ktorým skrátka chýba cveng doterajších rádiových hitov. No čo je pri albumoch najpodstatnejšie, pohromade všetky piesne fungujú. Nejde o neprirodzený zlepenec dvanástich songov, ale o dobre počúvateľný celok.

Romantické vyznania najmä pre ženské duše

Minuloročný letný hit Neľutujem napovedal, akým smerom sa bude uberať spolupráca medzi Adamom Ďuricom a uznávaným textárom Vladom Krauszom, ktorý, až na jednu výnimku, otextoval celý album (len "predúspechový" singel Víla má Adamov vlastný text). Výsledok spojenia týchto dvoch mužov je pre mnohých poslucháčov príjemný, úprimný a najmä chytľavý, no nájde sa aj kritika hovoriaca o gýči. Takto dvojstranne môže pôsobiť aj celá albumová novinka.

Zaujímavý je príbeh prvého stretnutia mladého hudobníka s uznávaným textárom IMT Smile či Katky Knechtovej. "Hrali sme jeden veľmi neúspešný koncert v Poprade, bolo tam asi 25 ľudí, medzi nimi Vlado Krausz. Na tom turné som dával aj album Dávno zomrel rock'n'roll k vstupnému, kde napísal jeden text a chcel vedieť, aké to je. Po koncerte prišiel za nami pán, povedal - mne sa to veľmi páčilo, ja som Vlado Krausz. Takto ma prekvapil, tam sme sa spoznali, trocha zarozprávali. Potom sme sa stretli ešte niekoľkokrát. Vlado je veľmi kreatívny človek, ktorý má veľa materiálu. Pýtal som od neho aj voľné texty a polovicu albumu som urobil na jeho voľné texty, to ma veľmi inšpirovalo," povedal Adam v rozhovore pre TASR. 

Krausz patrí k špičke spomedzi slovenských textárov, skvosty z jeho pera sa dajú rátať snáď aj na stovky. Na Mandolíne sú to však práve niektoré slovné frázy, ktoré znejú ako nedotiahnuté do konca. Najviac to cítiť z textov piesní Tak to vidím jaNahlas, ktoré nemajú problém svojím motívom osloviť poslucháčov, no vyjadrené sú možno až školácky jednoducho. Nie každý je milovníkom zložitých metafor a ani ja tieto texty nezatracujem, no chcelo by to o trochu viac. Okrem už spomínaných singlov celkový dojem zlepšujú z pohľadu textov skladby Trest smrti, Ticho a Hlúpy čas

Mandolína je album, ktorý si šliape cestičku skôr k ženskej časti publika (o čom svedčí aj drvivá prevaha žien v našej nedávnej súťaži o podpísané CD). Je romantický, plný vyznaní a je akousi protiváhou k spomínanému predchodcovi Dávno zomrel rock'n'roll z roku 2011. Na ňom totiž Adam dokázal, že rock'n'roll ešte stále žije, nebál sa otvorenosti a kritiky v istých témach, ponúkol surový zvuk a neskrotenú živelnosť. Na novinke od rock'n'rollu upúšťa, Mandolína prezentuje romantickú a hlavne popovejšiu stránku Adama Ďuricu. Kým na druhej štúdiovke sa hudobník v pozitívnom zmysle slova vykričal zo širšej škály emócií i tém, Mandolína je z tohto pohľadu chudobnejšia. Ústredným motívom dosky je láska z pohľadu zamilovaného muža, čo prezradili už samotné single.


Zaslúžene v centre diania

Kým predchádzajúca nahrávka, ktorú si Ďurica kompletne spravil sám a nedostala sa ani do bežnej distribúcie, môže byť aj dnes bez preháňania označená viacerými superlatívmi, pri novinke by som bola trošku viac pri zemi. Mandolína ponúka príjemný hudobný zážitok v podobe krásnych melódií a harmónií, Adamovho uchu lahodiacemu hlasu a romantických textov. Prináša pozitívnu emóciu a energiu, no chýba jej kúsok z tej dravosti, ktorú hudobník vložil do svojej druhej štúdiovky.

Napriek tomu možno bez preháňania vyhlásiť, že jeho tretia platňa je jedným z najsilnejších domácich popových počinov posledného obdobia, a to predovšetkým vďaka jeho sviežemu modernému zvuku. Spojením s tými správnymi ľuďmi Adam dokázal, že aj "zaláskovaný" pop sa dá robiť vkusne, neokázalo a kvalitne. Výhradným autorom hudby je samotný spevák, ktorý sa v producentsko-aranžérskej spolupráci s profesionálmi ako Ďuďo z Hexu, Ľubica Malachovská ČekovskáPeter Riava či viacerými špičkovými hudobníkmi (Martin Valihora, Juraj Griglák, Michal Bugala...) predviedol ako kreatívny, s dobou kráčajúci hudobník. Nebojí sa spájať elektronické prvky s klávesovými nástrojmi či špecifickým zvukom mandolíny a dať tak skladbám pečať originality.

Spomínané klávesy dominujú úvodu skladby Trest smrti. Ich tóny najprv jemne navodia patričnú atmosféru a nechávajú vyznieť spev, až kým sa skladba naplno nerozbalí údermi do bicích nástrojov a výraznou gitarovou linkou. Pozoruhodnú, pútavo navrstvenú a detailne prepracovanú kompozíciu si môžete vychutnať v skladbe Ticho, ktorá každým ďalším vypočutím odhalí čosi viac. Zaujímavé hudobné momenty prinášajú aj skladby Nahlas, Hlúpy časVíla, ktoré sú postavené na minimalizme. Úspornosť hudobných aranžmánov zvýrazňuje jemnosť a zároveň osobitú silu piesní.

Čo ma naozaj úprimne teší, je skutočnosť, že Adam Ďurica je konečne a naozaj zaslúžene v centre diania. Jeho tvorbe sa za posledný rok dostala pozornosť, ktorá mu mala patriť už dávno. Už dávnejšie totiž potvrdil, že je vyzretým a cieľavedomým muzikantom, ktorý sa nevzdáva, pracuje na sebe a všetko, čo dáva svojim priaznivcom, robí úprimne. Necítiť z neho prvoplánovosť, napriek tomu, že sa mu v krátkej dobe podarilo zaplaviť playlisty rádií jedným hitom za druhým. K tomu mu môžeme len pogratulovať.

Prečítajte si: Adam Ďurica si na turné vezme mandolínu, nový album aj Zuzanu Smatanovú


Adam Ďurica - Mandolína
(Universal Music, 2015)

1. Mandolína
2. Predpoveď počasia
3. Láska-Veda
4. Tak to vidím ja
5. Nahlas
6. Trest smrti
7. Neviem plakať
8. Ticho
9. Hlúpy čas
10. Víla
11. Všetko
12. Neľutujem

CD Mandolína si môžete zakúpiť online na www.ipark.sk

Vypočujte si celý album na Deezeri:


informácie o službe Deezer -

Autorka: Miroslava Rabčanová
Foto: Mária Švarbová

Reklama: Tričko Lovely Mandolína z kolekcie Adama Ďuricu je skvelým darčekom pre všetkých zamilovaných 


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti