Hlavná stránka

>

Magazín

>

Recenzie

>

Nocadeň v divadle je sebavedomý album štvorice perfekcionistov

Nocadeň - Nocadeň v divadle

27.04.2018 - 16:50 | Miroslava Rabčanová

V absolútnom tichu prebiehali prípravy na vydanie prvého koncertného albumu kapely Nocadeň. Z pôvodného plánu vydať DVD vzišlo, čo ale novinke neuberá na svojbytnosti. Po dvadsiatich rokoch existencie tak kapela popri šiestich radových albumoch a dvoch výberovkách rozšírila svoju diskografiu o album, ktorý je jej rovnako plnohodnotnou súčasťou.


Záznam z koncertu v Štátnom divadle v Košiciach mal vyjsť ešte v tom istom roku (2012), krátko po oslavách 15. výročia kapely. Napokon vychádza s odstupom šiestich rokov až po oslavách dvadsiatich rokov na scéne, teda v čase, kedy ho už nikto neočakával.

"Keď sme pracovali na projekte Nocadeň v divadle, v istom momente sme sa dostali do slepej uličky a keďže to požieralo stále viacej a viacej peňazí, povedali sme si dosť. Asi nám jednoducho nebolo súdené dokončiť to tak, aby sme s tým boli spokojní. Radšej sme teda všetku energiu venovali albumu Pozemskí astronauti, čo sa s odstupom času ukázalo ako veľmi správne rozhodnutie. Následne vyšiel výberový album Introspekcia, ktorému sa taktiež darilo a aby sa celý ten kruh uzavrel, rozhodli sme sa vydať aj tento živák. S odstupom času, keď sme trocha zabudli na všetky tie niekdajšie úskalia a vypočuli si to s čistou mysľou, povedali sme si, že bude fajn podeliť sa o túto nahrávku s našimi fanúšikmi," prezradil pre Hudba.sk líder skupiny Rasťo Kopina.

Zvuk poteší aj audiofilov

Slová z jeho úst "vitajte v našej obývačke" po odohraní skladby Letíš padáš zneli na koncerte ako úsmevný úvodný kontakt s publikom. S odstupom času, pri počúvaní koncertného albumu nabrali iný rozmer. Vo veľkolepom priestore divadla pôsobí štvorica hudobníkov naozaj ako doma. Z nahrávky cítiť zdravé sebavedomie, ktoré je absolútne na mieste. Košičania odohrali koncert v skvelej muzikantskej forme, čo je výsledkom nielen ich zohranosti, ale aj poctivej prípravy, počas ktorej nenechali nič na náhodou. Zverejnené videá na Youtube, ktoré sú pridanou hodnotou k albumu, zachytili komplexný audiovizuálny zážitok, dosiahnutý kombináciu zvukovej a svetelnej techniky.

Finálny zvuk nahrávky vložili Nocadeň po predchádzajúcich spoluprácach opäť do rúk dvojnásobného držiteľa ceny Grammy Vlada Mellera. "S Vladom kontinuálne spolupracujeme od albumu Pozemskí astronauti. Remastroval nám aj naše staršie nahrávky na výberovke Introspekcia a jeho pečať je aj na tomto albume. Naša predstava o zvuku sa zhoduje s tou jeho, takže sme v tomto stavili na istotu. A keďže viem, že medzi našimi fanúšikmi je aj veľa audiofilov, chceli sme im opäť dopriať svetový zvuk. Rovnako ako aj sebe," hovorí spevák kapely s úsmevom.


Osvedčené hity aj momenty prekvapenia

Reakcie publika vo vypredanom divadle zachytené na albume jasne ukázali, bez ktorých skladieb by sa setlist koncertu nezaobišiel. Hity Nestrieľajte do labutí, Buď hviezda (čo svieti mi nad hlavou), Steny či Slová už nevravia nič sa ani po toľkých rokoch, počas ktorých sú pevnou súčasťou každého koncertu, fanúšikom neobohrali. Naopak, zľudoveli a líder kapely si tak mohol miestami dopriať hlasový kľud, fanúšikovia to odspievali za neho.

O kvalite dramaturgie koncertu svedčia ale práve momenty prekvapenia v podobe hudobných hostí, využitia hudobných nástrojov, ktoré na bežných koncertoch nevidieť a tiež skladieb, ktoré by nikto nečakal. Zazneli staršie single Chvíľu, Pod lampou, Pre nás dvoch či Dávno, ktoré už dlhšie nedostali na koncertoch priestor, ale aj piesne, ktoré dovtedy naživo nikdy neodzneli.

Všetky spomínané zložky sa skĺbili v skladbe Las Vegas, ktorú kapela dovtedy naživo nikde nehrala. Okrem toho si počas nej Rasťo zahral na klávesoch a v pôsobivom sóle sa blysol saxofonista Radovan Česnek. Nocadeň v divadle prináša aj unikátne spojenie košickej formácie s Vašom Patejdlom v skladbe z repertoáru Elánu Zvláštny smútok víťazov, pričom aj tento song odznel naživo absolútne prvýkrát. Elán ani Patejdl ho dovtedy na svojich koncertoch nikdy nehrali.


Kopina sa predviedol v skvelej speváckej forme

Koncertné albumy vo veľkej miere nastavujú zrkadlo najmä spevákom, ktorých výkon sa môže diametrálne líšiť od štúdiových nahrávok. To ale nie je prípad albumu Nocadeň v divadle, kde sa práve spevácka forma Rasťa Kopinu derie do popredia. Počas devätnástich skladieb ukázal hlasovú štedrosť, ktorá mu dovoľuje zaspievať vysoké tóny bez zakolísania a hrudné bez silenia. Ani náročnejšie polohy nemal problém predviesť s neokázalou ľahkosťou a sebaistotou.

V rámci postprodukcie sa riešili iba finálne úpravy zvuku, vokály boli ponechané v autentickej podobe, pričom frontmanovi som uverila každý výkrik v ohlušujúcej skladbe Letíš padáš, každý vysoký tón v náročných vokáloch a rovnako aj precítenú jemnosť v emotívnej skladbe Umriem pri tvojich nohách, počas ktorej nemal za chrbtom kapelu.


Záver albumu patrí štedrému bonusu

Po dávke devätnástich piesní zaznamenaných v divadle ponúka album poslucháčom ešte jednu doteraz nevydanú lahôdku v podobe minuloročnej nanovo nahratej verzie piesne Buď hviezda so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu.

"Keď sme koncom roka zverejnili verziu so symfonickým orchestrom, nevedeli sme dopredu odhadnúť, ako na to zareagujú fanúšikovia, ktorí boli fixovaní na pôvodnú verziu. No a zrazu sme sa s touto novou verziou ocitli aj medzi hip-hopovými videami v trendoch na Youtube, čo bol aj pre nás trocha šok. Takže akékoľvek obavy boli úplne zbytočné a keď sa objavila možnosť zaradiť túto skladbu na tento album, dlho sme premýšľať nemuseli," dodal na záver Rasťo Kopina.


Nocadeň - Nocadeň v divadle
(Ikony s.r.o., 2018)

1. CXXV
2. Letíš padáš
3. Chvíľu
4. Nestrieľajte do labutí
5. Buď hviezda (čo svieti mi nad hlavou)
6. Na čo asi myslíš?
7. Zvláštny smútok víťazov
8. Bdiem či spím
9. Las Vegas
10. Pre nás dvoch
11. Tvoj mono hlas
12. Umriem pri tvojich nohách
13. Keď skončí táto noc
14. Voľným pádom
15. Miska s mliekom (Dub & Trip Mix) 51 Remix
16. Dávno
17. Pod lampou
18. Slová už nevravia nič
19. Steny
20. Buď hviezda / Nocadeň a Symfonický orchester Slovenského rozhlasu

Vypočujte si celú nahrávku na Deezeri:Autorka: Miroslava Rabčanová
Foto: obal albumu


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti