Hlavná stránka

>

Magazín

>

Recenzie

>

Aká je Mária Čírová v roku 2017? Nový album aj koncerty potvrdzujú jej prerod

Mária Čírová - #2017

26.10.2017 - 17:00 | Miroslava Rabčanová

Romantická, nežná, hrejivá. V takej podobe je zachytená ústredná téma lásky na novinke Márie Čírovej. Nevtieravou dávkou pozitívnych emócií sa jej tretí album odlišuje od väčšinovej produkcie pop music, kde láska zraňuje, mrazí, zomiera.


Už fotografie na novinke #2017 čo-to prezrádzajú. Prezentujú hudobníčku ako éterickú a tajomstvom zahalenú bytosť, ktorá má už niečo odžité a má čo poodkryť. A to nielen prostredníctvom súkromných fotografií umiestnených v booklete, ale predovšetkým v skladbách, v ktorých ponúka otvorenú spoveď z jej ostatného prežitého obdobia. Naplno sa to prejavuje aj na jej koncertoch - krátku reportáž z utorkového vystúpenia a krstu v bratislavskom klube Ateliér Babylon ponúkame pod recenziou, v galérii si zase môžete pozrieť fotoreport.

Dosť bolo falzetu, hlas má viacero podôb

Už pri zverejnení singla Unikát bolo zrejmé, že niečo je inak ako dovtedy. Že Mária Čírová otvorila svoj hlas, nebojí sa upustiť od jemného spievania a dokáže pritvrdiť. Skrytý potenciál svojho hlasu potom predvádzala aj v televíznej šou Tvoja tvár znie povedome, kde sa stala víťazkou druhej série. Skalní sa však nemusia báť, že by svoju obľúbenkyňu v nových skladbách nespoznali. Novoobjavená technika spevu, ktorú sama Mária označuje za svoj naturálny hlas, jej svedčí a vkusne ju kombinuje s doteraz charakteristickým falzetom. Nestráca na svojom anjelskom prejave, len ho okorenila.

Príkladom toho, ako dokáže obe techniky vsunúť do jednej skladby je romantické vyznanie manželovi Marošovi Kachútovi s názvom Iba tebe (M.K.), kde to spolu ladí. Priam mrazivo to funguje aj v jednej zo starších piesní Chýbaš. Naturálny prejav cítiť nielen zo spomínaných intímnych piesní, ale aj z tých dynamickejších. Práve vďaka novému spôsobu spevu znie song Precitám hravo a uvoľnene. Podstatný je samozrejme aj svieži text a hudobné aranžmány, no vo falzete by sa efekt ľahkosti nedostavil.  

Textov, ktoré pôsobia osviežujúco a uvoľnene, je na albume viacero, tematicky však prinášajú zásadné myšlienky. Hovoria predovšetkým o sile vzťahov, lásky a o viere v Boha, ktorá to celé umocňuje. No práve ich úprimnosť a neha prinášajú zároveň sympatickú ľahkosť. Odvrátenou stranou mince je, že z toho miestami pramení možno až prílišná jednoduchosť vo vyjadrovaní, príliš priamočiare frázy, ktoré síce vystihujú speváčkine emócie, ale neposkytujú dostatočnú príchuť prežitého umeleckého zážitku ako pri dobre napísanej (pop)poézii, ktorá necháva poslucháčom priestor aj na vlastné interpretácie. Z celého albumu je však zrejmé, že to v tomto prípade ani nebolo zámerom a speváčka chcela fanúšikom pootvoriť okno do svojho sveta priamo a zrozumiteľne.

Rozhovor: Mária Čírová: "Niekoľkokrát som si povedala, že týmto albumom možno končím"

Mária Čírová v Ateliéri Babylon, 26.10.2017

Citát z Biblie aj seriálový hit bez Petra Bažíka

Tomu, kto sleduje slovenské romantické seriály, určite neunikla titulná skladba Kto vie k seriálu Divoké kone (2015-2016). Pieseň z autorského pera Tomiho Popoviča zaradila Mária Čírová na svoj aktuálny album, avšak v zmenenej verzii. Kým v tej pôvodnej spieva spolu s Petrom Bažíkom, v novej už spevákov hlas počuť nebudete. Mária namiesto toho prespievala aj jeho pasáže. Či s ním či bez neho, nálepky "seriálová skladba" sa už nezbaví a pre niekoho môže na albume pôsobiť rušivo.

Zaujímavý moment prináša desiata stopa s názvom Nikdy nezanikne... Ide o úryvok z Prvého listu Korinťanom, ktorému sa hovorí Hymnus na lásku a ide o snáď najcitovanejší úsek z Biblie. Dočkal sa viacerých zhudobnení od zahraničných umelcov. Mária ho neprespievala, ale zhudobnila a do silného inštrumentálneho podkladu presvedčivo zarecitovala. Po vypočutí nasledujúcej piesne Osudová láska je potom zrejmé, že Nikdy nezanikne... je predslovom k absolútnemu vyvrcholeniu albumu. Plynulý prechod z jednej piesne do druhej je toho dôkazom. Pocit zintenzívni ešte svadobná fotografia Márie Čírovej a Maroša Kachúta, ktorá je podkladom k textu poslednej skladby. 

V kompozíciách celkom prirodzene a očakávane vystupuje do popredia klavír v kombinácii s moderne znejúcimi zvukovými prvkami z produkcie Creative Music House, Zoliho Tótha, Samuela Kovácsa, Miša Bieleho a Tomáša Lobba. Ak by sa však tento model ťahal celým albumom, neudržal by si záujem poslucháča až do konca, nech by boli aranžmány akokoľvek kreatívne. Preto sú príjemným osviežením skladby Dokonalý svet a duet Vloupám se s kapelou O5 a Radeček, ktorým dominujú zvonivé gitarové tóny. Odlišnosťou vynikajú aj tri koncové skladby Precitám, Nikdy nezanikne... a Osudová láska, ktorých sila tkvie vo vhodne navrstvených samploch evokujúcich zasnený pocit z počutého.

Mária Čírová - #2017  
(2017, Soundtech, s.r.o.)

1. Niekoľko rokov
2. Unikát
3. Dokonalý svet
4. Vloupám se
5. Iba tebe (M.K.)
6. Heroes
7. Kto vie
8. Chýbaš
9. Precitám
10. Nikdy nezanikne...
11. Osudová láska

Mária Čírová v Ateliéri Babylon, 26.10.2017

#2017 naživo: silný večer s odvážnou dramaturgiou
(24.10.2017, Ateliér Babylon, Bratislava - autor: Roman Kubovics)

Vždy mi boli viac po chuti interpreti, ktorí si hudbu a texty tvoria sami. Mária Čírová do tejto kategórie patrí a ak k tomu pripojíme, že nie je len speváčkou, klaviristkou, skladateľkou a textárkou, ale aj milujúcou manželkou a matkou, ktorá sa nebojí ukázať srdce svojim fanúšikom, je to naozaj čarovná kombinácia. Aj keď jej piesne počujete naživo niekoľkýkrát, vždy majú trochu inú atmosféru, ktorú do nich vloží. Potvrdil to aj utorkový akustický koncert v Bratislave.

Mária hneď v úvode vystúpenia povedala, že program bude rozdelený na dve polovice, viac však neprezradila. Obyčajne pri predstavovaní nového albumu umelci najskôr predstavia čerstvo vydané pesničky a až potom koncert vygradujú hitmi, ktoré už všetci fanúšikovia dobre poznajú. Ona si však trúfla na opačnú variantu, ktorá sa tak často nevidí. Keď v prvej polovici vystúpenia zazneli hity ako Búrka, Chýbaš, Kto vie alebo Na dosah, nevedel som si predstaviť, aká bude gradácia tohto koncertu a či nebudú fanúšikovia na konci odchádzať domov sklamaní. Predsa len minúť si "najväčšie esá" hneď na začiatku a koncert zakončiť neznámymi piesňami je dosť veľkým rizikom s celkovou atmosférou večera. Na to si môže trúfnuť len umelkyňa, ktorá absolútne verí svojej novej tvorbe. A zároveň aj fanúšikom, že sa s ňou stretnú na jednej vlne nielen keď si s ňou môžu zaspievať známe slová a melódie, ale aj vtedy, keď zažijú niečo úplne nové.

Mária Čírová v Ateliéri Babylon, 26.10.2017Krst albumu #2017 v Ateliéri Babylon - pozrite si celý fotoreport z koncertu

Po odznení poslednej skladby prvej časti koncertu nasledoval nečakaný krst. Mária priznala, že ju už nebavilo robiť krst len preto, aby bulvár písal, ktorá hviezda krstila a kto mal čo oblečené. Bolo to len o prítomnom okamihu, ktorý program koncertu sympaticky predelil, a zároveň umožnil speváčke podeliť sa o radosť z nového CD so svojimi fanúšikmi. Samotný výber krstného rodiča albumu nechala na náhodu, keď si rôznou kombináciou čísel vybrala neznámeho mladíka v hľadisku.

Následne odprezentovala piesne, ktoré síce prítomní ešte nemali napočúvané, ale sú natoľko osobné a úprimné, že ich hltali o zatajeným dychom. V piesni Dokonalý svet spievala v tretej osobe a doprevádzal ju len manžel na gitare. Vystúpenie vo dvojici podčiarklo veľkú pohodu a radosť, ktorú bolo v Máriinom prejave cítiť naprieč celým koncertom. Hudobne však prišli oveľa silnejšie momenty vtedy, keď už bola zapojená celá kapela spolu so sláčikovým kvartetom. Medzi vrcholy koncertu patrila napríklad pieseň Niekoľko rokov. Je totiž príbehom dvojice, na ktorú sme sa počas celého večera pozerali - výpoveď dvoch ľudí, ktorí tvoria jeden celok. Ak im to aj doma funguje tak, ako fungujú jeden s druhým na pódiu, tak to má Mária v živote vyhraté a jej manžel tiež.

Celý album #2017 je v podstate prejavom vďaky z ich spoločného života, detí, rodiny a ľudí, ktorí pri speváčke stoja dodnes alebo stáli až do smrti. Patrí medzi nich jej nebohý starý otec, ktorému venovala pieseň Chýbaš. Z Máriiných príhovorov počas koncertu a z prečítaného rozhovoru som mal pocit, že jej najnovšiu tvorbu možno brať aj ako akúsi tabletku na bôľ, ktorý v poslednom čase prežívala. Veď sama prezradila, že týmto albumom by možno najradšej skončila. Možno aj vďaka ťažšej ceste k cieľu sa jej podarilo posunúť svoju hudbu do nových smerov a "prebiť" negatívne pocity láskou a radosťou, ktorú teraz prostredníctvom pesničiek rozdáva ďalej. Verím, že po absolvovaní koncertov (v rámci turné zostáva už len posledný v Liptovskom Mikuláši) a vrúcnom prijatí od fanúšikov ju myšlienka "posledného albumu" nadobro prejde a po čase nás opäť prekvapí niečím novým.

Autori: Miroslava Rabčanová (recenzia) a Roman Kubovics (reportáž) 
Foto: Facebook.com/mariacirova (titulná fotografia), Marko Erd - Hudba.sk (foto z koncertu)


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti