Hlavná stránka

>

Magazín

>

Recenzie

>

Zrod novej popovej princeznej? Camila Cabello má našliapnuté na veľkú kariéru

Camila Cabello - Camila

28.03.2018 - 15:00 | Dušan Marko

Camila Cabello už dávno nie je len "to dievča" zo skupiny Fifth Harmony. Keď v závere roka 2016 dievčenská skupina oznámila, že vo svojej ďalšej kariére pokračuje bez nej, reakcie boli rôzne. Objavili sa napríklad názory, že Cabello bola až príliš stavaná do pozície líderky celej formácie a ostatné dievčatá nemali možnosť prejaviť sa alebo, naopak, že štvorica dievčat rodáčku z kubánskej Havany len brzdila v kreativite.


S odstupom času je ľahšie zhodnotiť, kto mal v tomto smere pravdu. Napriek tomu, že dievčenská formácia má na konte mnoho úspechov a miliardy pozretí videoklipov na Youtube, s minuloročným eponymným albumom sa ani zďaleka nepriblížili výsledkom, ktoré dosahovali s ambicióznou brunetkou po boku. Po miliardových prezretiach a virálnych hitoch ako Worth It Work sa museli s omnoho menším záujmom o svoju aktuálnu tvorbu.

Naopak, Camila Cabello už niekoľko mesiacov v hudobných rebríčkoch po celom svete boduje s hitom Havana a pripravuje sa na beznádejne vypredané turné naprieč Severnou Amerikou a Európou, ktoré odštartuje už 9. apríla v Kanade. Dnes je teda jasné, že 21-ročná kráska z pomyselného súboja s bývalými kolegyňami o priazeň fanúšikov a médií vychádza ako víťazka.

Fifth Harmony to nepriamo priznali pred pár dňami vyhlásením, že po šiestich rokoch si dávajú pauzu na neurčito. Keď dievčatá odohrajú posledné z plánovaných vystúpení, chcú sa takisto zamerať na svoje sólové kariéry. Síce nepadlo ani slovo o definitívnom rozpade skupiny, no podobne svoj odchod zo scény v minulosti zaobalili aj One Direction a momentálne nič nenasvedčuje tomu, že by sa mohli v blízkej dobe vrátiť.

Camila Cabello, 2017

Úspech si musela vydrieť 

Camila spomedzi členiek Fifth Harmony vždy patrila medzi tie najvýraznejšie a najpriebojnejšie. To, kedy skupinu opustí, bolo len otázkou času. So sólovou kariérou koketovala po celú dobu svojho pôsobenia v skupine. Jednou z kľúčových bola pre ňu spolupráca so Shawnom Mendesom. Veľký úspech zaznamenala aj pieseň Bad Things, v ktorej si Camila zaspievala po boku rapera Machine Gun Kellyho. Skladba sa v rebríčku Billboard Hot 100 dostala až na štvrtú priečku. 

Fifth Harmony opustila v dobe, kedy sa na dievčatá sypal jeden úspech za druhým. Pre 21-ročnú krásku tak nebola príprava debutového albumu vôbec ľahká, pretože všetci od nej očakávali niečo veľké. "Pôvodne som chcela ostať v skupine a k tomu pracovať na svojej sólovej kariére. Začalo však byť jasné, že nemôžem robiť oboje. Ak chce niekto preskúmať svoju individualitu, nie je správne, aby vám ľudia hovorili nie," vyjadrila sa Camila pre New York Times. 

Krátko na to vydala svoj prvý sólový singel Crying in the Club. Niežeby pieseň, ktorú produkoval Benny Blanco (Rihanna, Justin Bieber, Ed Sheeran...), nebola dostatočne chytľavá, no nebol to singel, ktorý relatívne nové meno na scéne dokáže zo dňa na deň vystreliť na vrchol hitparád. Veľkým sklamaným bol najmä videoklip, ktorý nepriniesol nič, čo by tu ešte nebolo. Hra svetiel, speváčka tancujúca na veľkej párty a stekajúca voda po tele v úzkych šatách k tomu. Takéto video si môže dovoliť Beyoncé alebo Rihanna, ktoré dokážu predať čokoľvek. No bez partie štyroch sexi kamarátok v pozadí to pre Camilu na veľký úspech nestačilo. 


Keď speváčka, ktorá je zároveň (spolu)autorkou všetkých jedenástich skladieb na albume Camila, koncom minulého leta zverejnila dvojicu piesní OMG a Havana, zrejme ani sama nedúfala, akého úspechu sa dočká druhá menovaná nahrávka. Skladba inšpirovaná speváčkiným rodným mestom sa pár týždňov od zverejnenia stala virálnym hitom a zrejme neexistuje nikto, kto by ju ani raz nepočul. Len samotná pesnička bez klipu má na Youtube už takmer miliardu prehratí a spolu s vizuálom aktuálne číslo presahuje jeden a pol miliardy.

Exoticky znejúca Havana ku Camile sedí po všetkých stránkach, produkčný tím okolo speváčky perfektne využil jej kubánskej korene a temperament. Ona samotná nahrávke svojou pozitívnou energiou dodala presne to, čo potrebovala, a v takmer 7-minútovom klipe dokonale využila aj svoj herecký talent. Havana zrejme zostane na dlhú dobu jej najväčším hitom a už navždy bude tou skladbou, ktorá jej otvorila dvere medzi áčkové hviezdy.


Potenciálne hity ale aj nevýrazná "vata"

Horšie to je už so zvyškom albumu. Okrem štvorice jasných singlov - Havana, Never Be The Same, Into It a Something's Gotta Give - totiž na albume chýbajú výraznejšie momenty. U niektorých piesní sa môže zdať, že vznikli narýchlo, napríklad skladbu Real Friends by som pokojne z tracklistu vyškrtol. Jej miesto na albume mohla pokojne zastúpiť napríklad spomínaná výborná pieseň OMG alebo Crying in the Club, ktoré sa prekvapivo nedostali ani do bonusovej edície.

Jednou z najlepších nahrávok albumu je jednoznačne aktuálny singel Never Be the Same, ktorý trochu zaváňa Rihannou. Napokon, produkoval ho Frank Dukes, ktorý sa okrem spolupráce Drakeom, Eminemom, Selenou Gomez, Lorde či Nicki Minaj podieľal na hitoch barbadoskej hviezdy Needed Me a Sex With Me.

Produkciu skladby zastrešilo americké duo The Futuristics, vďaka ktorým nedávno vznikol aj singel Him & I od G-Eazy a Halsey. Napriek priaznivým recenziám však Never Be the Same dodnes ostáva v tieni hitu Havana. Najbližšie k nemu má exoticky znejúca She Loves Control, ktorú si pokojne dokážem predstaviť aj pod názvom "Havana, part 2". Tak trochu zbytočná, no stále chytľavá je aj Inside Out.


Ak by sa ma Camila spýtala, ktorú jej skladbu by som rád počul v rádiu, tak by som si jednoznačne vybral Into It. Príjemne chytľavá melódia a jednoduchý text, kde sa vlastne len dookola opakuje fráza "I'm into it" je niečo, čo ocení šofér auta cestou z práce, ale aj bezstarostní študenti na plážovej párty.

Jednou z najvýraznejších skladieb albumu však nie je žiaden letný hit, ale Something's Gotta Give. Keď berieme v úvahu uvoľnenú letnú atmosféru, v ktorej sa celý album nesie, tak emotívna balada je niečo výnimočné a pre hlas ambicióznej brunetky veľmi lichotivé. V pomalšom tempe sa nesú aj All These YearsConsequences.


Camila Cabello sa napriek slabším miestam za svoj debut rozhodne nemusí hanbiť. V dnešnej dobe je len veľmi málo popových speváčok, ktoré figurujú v zozname autorov pri všetkých skladbách na albume. Brunetka údajne chcela písať texty už počas jej pôsobenia vo Fifth Harmony, kde jej to však nebolo dovolené.

Pár rokov ešte zrejme potrvá, kým nahrá album, ktorý by bol silný a originálny po všetkých stránkach. Zatiaľ ju možno označiť za niečo medzi Rihannou a Selenou Gomez. Jednoznačne však má na to, aby sa mohla stať novou popovou princeznou. Už dnes je totiž jasné, že za svojou domovskou skupinou smútiť nemusí.

Camila Cabello - Camila

1. Never Be the Same
2. All These Years
3. She Loves Control
4. Havana
5. Inside Out
6. Consequences
7. Real Friends
8. Something's Gotta Give
9. In the Dark
10. Into It
Vypočujte si celý album na Deezeri:Autor: Dušan Marko
Foto: Facebook.com/97camilacabello


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti