Hlavná stránka

>

Magazín

>

Recenzie

>

Nany Hudák prešiel dlhú cestu a na albume Sen Fiction je to počuť

Nany Hudák & SHZ - Sen Fiction

29.01.2020 - 11:30 | redakcia

Celý posledný mesiac sa trápim otázkou. Ako je možné, že som o ňom nikdy doteraz nepočul? Sen Fiction je už jeho šiesty album? Veď z Dubnice do Prievidze je to čo by kameňom dohodil, veď jeho nazeranie na folk je presne natoľko DIY, koľko sám roky vyžadujem, a napokon, veď Nany Hudák je hneď na prvé počutie (na)sledovania hodný človek. -- autor: Miro Ondřejíček --


Všetko však musí mať svoj čas a miesto. Viem si dosť dobre predstaviť, že keby som sa o ňom dozvedel už o dekádu skôr, veľmi by som bojoval s miestami, kde sa v slovenských textoch krátke slabiky ohýbajú do dlhých. S vedomosťou o súčasnosti je nutné už len skonštatovať, že tento neduh sa na Sen Fiction síce stále vyskytuje (napr. "hlbočííína"), ale našťastie už len v akceptovateľnej miere.

Keď už začínam výčitkou, tak ešte jedna - niekedy je menej viac, lebo arménsky duduk je zaiste impozantný nástroj, ale svojím nástupom v druhej skladbe Slepá Baba až príliš strháva pozornosť na úkor toho, čo je na albume najlepšie: hudobne vyzreté pesničky primárne v kombinácii akustickej gitary a violončela s doprovodom basy, klarinetu, cajonu, klávesov a aj podmanivých ženských hlasov.


Celok skvele dopĺňa doprovodné slovo, ktoré sprevádza fiktívneho pozemšťana jeho novonadobudnutým životom na našej planéte. Zaujímavý koncept s nepremrhanou šancou, zacielený na význam jednotlivca a možnosti robiť vlastné rozhodnutia.

Dobrým príkladom je hlavne piata skladba albumu Na to si tu sám. Predtucha gradácie, ktorá sa napokon k záveru na moje prekvapenie až tak nedostaví, mnohonástrojový aranžmán a aj hosťujúce austrálske didgeridoo sú doplnené jednoduchým, ale o to údernejším textom. Láska aj viera je o tom, že tu na to nie si sám, ale to rozhodnutie musíš spraviť sám.Sen Fiction je bez ohľadu na bežne vedené reči o lokálnych podmienkach skvelý album. Rozmanitosť v kombinácii s nemožnosťou predvídať smer, ktorým sa jednotlivé aranžmány vydajú, je nespochybteľným dôkazom kvality. Nany Hudák má všetko, čo má mať a na to, aby jeho hviezda zažiarila viac, mu stačí už len pokračovať. Dúfam, že o pár rokov budem môcť v nejakom úvode ďalšej jeho recenzie napísať, ako som v tomto závere písal, že už jeho siedmy album bude fakt veľká vec. Go Nany, go!

Nany Hudák & SHZ - Sen Fiction
(2019, Slnko Records)

1. Pozemšťan
2. Slepá baba
3. Vôňa sĺnk
4. Motýlí karneval
5. Na to si tu sám
6. Hlbočina
7. Reštartuj systém (túžba praveká 2)
8. V noci deň
9. Alegória
10. Sedem miliárd

Autor: Miro Ondřejíček
Foto: Filip Kormanak


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti