Hlavná stránka

>

Magazín

>

Recenzie

>

Ivan Tásler na novom albume nekričí. Je presvedčivo pozitívny a charizmatický

IMT Smile - Budeme to stále my

29.10.2018 - 16:30 | Miroslava Rabčanová

Už prvé single Budeme to stále my a Poď so mnou z jedenásteho štúdiového albumu skupiny IMT Smile naznačili, že po necelých troch rokoch je tu ďalšia nahrávka, ktorá nebude len do počtu. Novinka je obohatením ich doterajšej diskografie o desať kvalitných skladieb, z ktorých vyžaruje vyrovnanosť a odovzdanie sa prítomnému okamihu.


Predchádzajúca štúdiovka Na ceste 1979 (2015) so sebou priniesla okrem iného aj kritiku ľudí a spoločnosti, ktorá si podávala ruku s rozvášneným pobúrením Ivana Táslera. Rozhodne sa nedá povedať, že by z neho sršala viera v lepšie zajtrajšky, čomu sa pri komplikovanom aktuálnom vývoji dejín vo svete a na Slovensku nemožno veľmi čudovať.

Na novom albume, napriek tomu, že jeho názov Budeme to stále my je v budúcom čase, sa spevák a väčšinový autor hudby pre zmenu ani veľmi nepozerá do ďalších dní. Piesne z novinky sú skôr zrkadlom toho, čo líder kapely prežíva teraz, presnejšie v čase, kedy sa nové skladby ešte len rodili. S tým mu majstrovsky pomohol dvorný textár Vlado Krausz, ktorý má dar vcítiť sa do pocitov umelcov, s ktorými spolupracuje a ušiť im texty presne na mieru.


Veľmi sľubný a presvedčivý úvod albumu patrí skladbe Čo všetko sa môže stať..., v ktorej sa snúbili nákazlivé vokály, inštrumentálna sviežosť, pozoruhodný text a Táslerov spevácky prejav, ktorý má silu poslucháča vrátiť späť v čase až kamsi ku skladbe Duch človeka. V pozore udrží poslucháčov aj nasledovná Zmena rytmu, ktorá svojou dynamikou spadá k tým bláznivejším piesňam IMT Smile. Celá skladba počas svojej dĺžky graduje až napokon končí v šialenom a chytľavom tempe.

O atmosféru sa stará hammond organ, ktorý je popri gitarách nosným nástrojom vo väčšine skladieb. Aranžérsky je skladba vyskladaná bravúrne a svojou nekonvenčnosťou si priam žiada dostať sa do koncertného setlistu kapely. Jej inštrumentálne časti totiž ponúkajú hudobníkom priestor na improvizáciu a gradáciu, ktorá je silnou stránkou ich živých vystúpení.Unikátne spolupráce - nežné, rapové aj rock'n'rollové 

Najmä nežnejšia časť publika si príde na svoje počas citlivej skladby Aj keby, ktorá Ivana Táslera ukazuje vo fanúšičkmi obľúbenej romantickej polohe. Viac ako šesťminútový song hudobne prináša silnú kombináciu trúbky a piana. Dychy spolu so šeptom odspievaným koncom piesne kreslia zasnenú atmosféru, ktorú som nasávala so zatajeným dychom. Poslucháča oň pripraví aj nasledujúca skladba Podaj mi ruku, do ktorej si IMT Smile prizvali Szidi Tobias. Nádherne zafarbený hlas speváčky harmonizuje s vokálom Ivana Táslera. Z úst oboch umelcov vychádzajú omamné slovné prirovnania, a celé sa to deje na pozadí violončela, ktoré budete chcieť počuť znova a znova.   

Prešovčania si na svoju novinku prizvali ešte dvoch zaujímavých hostí. Jedného z nich odhalili pár dní pred vydaním albumu, kedy vydali instantne hitový singel Poď so mnou. Klarinet, saxofón, trúbka a raper Kali? Odvážna kombinácia, ktorá funguje. Rovnako ako spojenie hlasov Ivana Táslera a Michala Malátného z kapely Chinaski v skladbe Osud. V rock'n'rollovej vypaľovačke si Ivan vyskúšal spievanie v češtine a jeho český kolega si s ním na oplátku strihol slovenskú časť textu. Zvyšná časť kapely Chinaski, ktorej členom je aj bývalý spoluhráč IMT Smile Tomi Okres, sa spolupodieľala na nahrávaní skladby.


Pokračovanie Príbehu príbehov

Spomínate si na kolekciu štyroch skladieb spred dvoch rokov, súhrnne nazvanú Príbeh príbehov? Na aktuálnom albume sa kapela k týmto piesňam v odkazoch vracia. V prvej zo štyroch piesní, ktorá nesie meno Ivanovej manželky Anny, vtedy spieval "Veď patrím ku tým bláznom, čo láska ich mení". Teraz v pesničke Pod vodou zaznejú slová o pokračovaní "príbehu príbehov". Ten jeho je spojený práve s milovanou manželkou, ktorej meno možno počuť aj v tejto skladbe. "V bublinkovej vani plávam, točí sa mi Anna z teba hlava," spieva Tásler, a práve tento nenápadný odkaz je momentom, ktorý umožňuje lepšie pochopiť celý album.

Hovorí sa, že za všetkým treba hľadať ženu, a v tomto prípade je jasné, že láska k Anne a život v manželstve Ivana Táslera zmenili. Až tak, že už nekričí, neprská okolo seba hnev, nefilozofuje a nestojí v role pozéra. Je nežný, milujúci a v kľudnejších polohách veľmi silný. Dozaista bude niekomu chýbať jeho povestná dravosť, ale táto umiernená a vyrovnaná poloha sa mu mimoriadne hodí. Napriek tomu je dostatočne "živočíšny", čo dokazuje aj v spomínanej skladbe Pod vodou, ktorej nákazlivá energia aj vďaka hravej kombinácii dychov, klavíra a rytmiky vyšvihne krivku nálad poriadne vysoko.Necelých 40 minút albumu nikoho neurazí. Môže to vyzerať ako nedostatočne využitý priestor, do ktorého by sa dali vtesnať ešte aspoň dve skladby, ale to vôbec nie je potrebné (navyše je to ideálna dĺžka na prípadné vydanie vo forme LP platne). Album Budeme to stále my prináša hutný obsah, ktorý len potvrdzuje, že dôležitá nie je kvantita ale kvalita. Do nových skladieb možno poslucháč neprenikne hneď na prvé počutie. Vyžadujú intenzívnejší prístup a chuť zájsť pod povrch. Ale to je presne to, čo fanúšikov na IMT Smile už vyše dvadsať rokov neprestáva baviť.

IMT Smile - Budeme to stále my 
(Universal Music Group, 2018) 

1. Čo všetko sa môže stať... 
2. Zmena rytmu 
3. Aj keby…. 
4. Podaj mi ruku (feat. Szidi Tobias) 
5. Budeme to stále my… 
6. Pod vodou 
7. Poď so mnou (feat. Kali) 
8. Dokola 
9. Človek nikdy nevie 
10. Osud (feat. Chinaski) 

Vypočujte si celý album na Deezeri:Autorka: Miroslava Rabčanová 
Foto: Peter Ivan


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti