Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Klub mu pristane: Tricky si u slovenských fanúšikov vyžehlil rozpačitú Pohodu

Klub mu pristane: Tricky si u slovenských fanúšikov vyžehlil rozpačitú Pohodu

01.02.2016 - 09:00 | Michaela Ivaničová

Trip-hopový guru Tricky zavítal v sobotu 30. januára do bratislavského klubu KC Dunaj, aby len týždeň po vydaní najnovšieho albumu Skilled Mechanics svojim slovenským fanúšikom vynahradil sklamanie, ktoré im spôsobil rozpačitým vystúpením na predvlaňajšej Pohode. Podarilo sa!


Ohlásenie bratislavského koncertu Adriana Thawsa, v hudobnom svete známeho pod pseudonymom Tricky, sprevádzali zmiešané očakávania. Počas festivalu Pohoda 2014 šťúply Brit s jamajskými koreňmi najprv očaril novinárov na tlačovke svojou bezprostrednosťou a priateľským vystupovaním. Poprechádzal sa po festivalovom areáli, dokonca sa objímal a fotil s fanúšikmi.

Na koncerte o pár hodín neskôr však pôsobil nezúčastneným dojmom, takmer celé vystúpenie ukazoval publiku chrbát a väčšinu skladieb zaňho odspievala vokalistka Francesca Belmonte. Hlavná hviezda programu sa medzitým s neprítomným výrazom a neodmysliteľnou cigaretou v ruke potácala v tmavej zadnej časti pódia.


Z Bristolu do Berlína

Bristolský producent a hudobník sa na svetovej scéne etabloval najprv spoluprácou s britským zoskupením Massive Attack a hneď nato debutovým albumom Maxinquaye (1995), ktorý preslávil tzv. bristolský zvuk a patrí k nahrávkam, ktoré položili základy trip-hopu. Po vyše dvadsiatich rokoch, jedenástich štúdiových albumoch a nespočetných hudobných kolaboráciách je Tricky stále jedným z najoceňovanejších a najinovatívnejších umelcov na scéne, hoci živé vystúpenia nie sú vždy presvedčivé.

Koncert v pomerne komornom priestore klubu KC Dunaj bol niekoľko dní vopred vypredaný. Všetci boli zvedaví na nový projekt Skilled Mechanics, ktorý vyšiel 22. januára na labeli !K7 Records pod Trickyho značkou False Idols. Názov albumu podľa Trickyho označuje nájomných vrahov a pochádza z dokumentu o špionáži. Umelec ním otvoril novú kapitolu vo svojej tvorbe. Štartom bolo jeho presťahovanie do Berlína začiatkom minulého roka. Okrem nového albumu stihol aj spoluprácu na skladbe Take It There z čerstvo vydaného EP Ritual Spirit svojich bývalých kolegov z Massive Attack.

Tricky v Bratislave, 30.1.2016
Pozrite si celý fotoreport Martiny Mlčúchovej

Skilled Mechanics: elektronickejšia temnota

Ako je u Trickyho zvykom, Skilled Mechanics obsahuje množstvo kvalitných hudobných spoluprác. Zásadne sa na ňom podieľali bristolský DJ Milo (The Wild Bunch/Massive Attack) a dlhoročný Trickyho spolupracovník, bubeník a spevák Luke Harris, ktorý ho sprevádza aj na turné a pomáha so spevom. Vďaka Milovi Tricky na novinke experimentuje s elektronickejším zvukom. 

Do Bratislavy si Tricky nepriviezol žiadnu vokalistku, ale ženské vokály mal prednahraté. Keď sa v sprievode bubeníka a gitaristu objavil na tmavom pódiu, osvetlenom len niekoľkými farebnými reflektormi, meškal iba 20-minút oproti plánovanému začiatku a obvyklé voľné športové oblečenie vymenil za kožené nohavice. Pôsobil energicky, hoci sa zrejme necíti najlepšie - v poslednej dobe ho údajne trápia silné astmatické záchvaty. Svoj typický mrmlavý prejav (tzv. Sprechgesang, expresionistická hlasová technika na pomedzí spevu a recitácie) dopĺňal trhanými tanečnými pohybmi, na ktoré sme uňho tiež zvyknutí. Nezabudol niekoľkokrát odhaliť brucho, na 47 rokov je stále vo forme.

Morrisonovský zlozvyk stáť chrbtom k publiku ho neopustil, no tentoraz aj v tejto póze komunikoval s návštevníkmi tancom a pri speve vždy ukázal tvár. Malý klubový priestor mu pristane rozhodne viac, ako veľké pódiá - energetická výmena s publikom je citeľná. Tricky okolo seba stále šíri zlovestnú atmosféru napätia, nevyspytateľnosti a nikto nevie, či sa v najbližšej minúte neotočí a neodkráča z pódia. Niekoľkokrát sa však poďakoval fanúšikom za to, že prišli.


Falošný MC

Počas približne hodinového vystúpenia zazneli väčšinou skladby z nového albumu a publikum všetky prijalo s nadšením. Tricky ponúkol aj niekoľko overených hitov ako Overcome z debutu Maxinquaye (1995) a Makes Me Wanna Die z albumu Pre-Millenium Tension (1996). Po dvanástej skladbe si urobil krátku prestávku, počas ktorej sa vyzliekol do trička - dresu s nápisom FAKE MC 61. Zrejme má dosť vyvinutý zmysel pre iróniu, pretože Pohoda 2015 nebola jeho jediným nepodareným vystúpením (českí fanúšikovia by vedeli rozprávať), nápis na tričku tak pôsobil dosť paradoxne. Zahral ešte štyri skladby, potom sa na pódium vrátil ešte raz a pridal finálnu Vent. Napriek niekoľkým ďalším minútam skandovania a potlesku sa už neobjavil a noc pokračovala setom domácich dídžejov Insa a FVLCRVM-a. 

Druhá šanca u nás Trickymu vyšla. Napriek ozvučeniu, ktoré malo ďaleko k ideálu a najmä v basových polohách "bolelo", bol jeho návrat na Slovensko po roku a pol silným zážitkom s uveriteľným výkonom a temnou atmosférou, ktorá k dobrému trip-hopu patrí. V rámci aktuálneho európskeho turné Tricky vystúpi aj v neďalekej Viedni - komu nestačilo, môže sa naňho ísť pozrieť 2. marca do klubu Wuk. 

Setlist koncertu Trickyho v Bratislave:
(30. 1. 2016, KC Dunaj)


1. intro - You Don't Wanna 
2. I'm Not Going 
3. Hero 
4. How's Your Life 
5. Makes Me Wanna Die 
6. Here My Dear 
7. Overcome 
8. Parenthesis (The Antlers cover)
9. Dive Away (cover skladby Porpoise Head od Porno For Pyros) 
10. Bother (cover skladby Coreyho Taylora/Slipknot) 
11. My Palestine Girl 
12. Valentine 
13. Sun Down 

Prídavky:
14. Boy 
15. Well 
16. Beijing To Berlin 
17. Do You Love Me Now? (The Breeders cover) 
18. Vent

Vypočujte si Trickyho nový album na Bandcampe:Autorka: Michaela Ivaničová
Foto: Martina Mlčúchová


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti