Veľkolepým koncertom oslávilo uplynulú nedeľu svoje 10. narodeniny jedno z najznámejších slovenských hudobných telies, Cigánski diabli. Priam diabolsky sa však s muzikantmi zahralo počasie ktoré takmer ohrozilo konanie celého podujatia.

Poveternostné podmienky akcií pod holým nebom zvyknú už tradične preveriť trpezlivosť a schopnosti takmer každého organizátora, ktorého zláka atmosféra Bratislavského hradu. Býva už nepísaným pravidlom, že dva mesiace horúceho leta väčšinou nahradí dážď práve v deň koncertu.

Spomeňme si napríklad na upršané vystúpenie Toma Jonesa, či silný vietor počas minuloročného One Day Jazz Festivalu, ktorý so sebou bral všetko, čo mu stálo v ceste. Výnimkou neboli notové stojany brnenskej filharmónie, ktorá sprevádzala vystúpenie izraelského kontrabasistu Avishai Cohena. A na druhý deň zase na tom istom podujatí vystúpenie "poslednej Bowieho kapely" Donny McCaslin Group predčasne ukončil dážď.

Spúšť po živelnej "predkapele"

Nevyspytateľné počasie skomplikovalo aj oslavu 10. výročia Cigánskych diablov, ktorá sa konala v nedeľu 27. augusta. Už počas obeda stihol prudký vietor zmeniť horúci slnečný deň do podoby, ktorá mohla ohroziť uskutočnenie celého podujatia. Ešte horšia situácia nastala tesne pred koncertom, keďže najväčšie nárazy vetra prišli v čase, kedy malo byť už všetko nachystané pre prichádzajúcich návštevníkov. Náhle ustálený vietor v čase oficiálneho začiatku bol nakoniec jedným z najkrajších narodeninových darčekov nielen pre oslávencov, ale aj organizátorov či samotných fanúšikov.  

"Nárazová rýchlosť vetra v určitých okamihoch dosahovala hraničné hodnoty, pri ktorých bolo podľa slov staviteľa pódia nemožné toto pódium bezpečne prevádzkovať. Bezpečnosť a ochrana nielen všetkých návštevníkov, ale aj personálu a účinkujúcich bola pre nás v danom okamihu najvyššou prioritou," uviedol po koncerte hlavný organizátor podujatia, spoločnosť Rebuy Stars. Ten vo svojom oficiálnom vyhlásení reagoval na smršť kritiky, ktorá sa na jeho hlavu zniesla v rovnakej intenzite ako samotný vietor. Nepriazeň počasia totiž spôsobila omeškanie zvukovej skúšky, a preto i posunutie začiatku programu o celú hodinu.

Ako problematické sa ukázalo aj sedenie, ktorého číselné značenie produkcia v rýchlosti príprav po "koncerte živlov" pomiešala. "Ihneď po znížení veternej hrozby sa náš organizačný tím pustil do rekonštrukcie 'rozfúkaného' priestoru - upratovania rozhádzaných stoličiek, zničených stánkov, upevňovania techniky a plachiet. Vietor mal za následok aj pomiešanie jednotlivých stoličiek, čím vznikli komplikácie ohľadom sedenia," vysvetlil organizátor.

Fanúšikom na nálade nepridala ani polhodinová prestávka medzi koncertnými setmi, ktorá bola zrejme aj pôvodne plánovaná, no po omeškanom začiatku ju publikum prijalo so značnou nevôľou. Toľko k mínusom z pohľadu ničnetušiaceho diváka. Ak však zvážime fakt, že slávnostný koncert by sa v prípade ešte horšieho počasia vôbec nemohol uskutočniť, z pohľadu náročnosti situácie išlo len o kozmetické chyby.

Cigánski diabli, Bratislavský hrad, 27.8.2017 Zdroj: Profimedia.skCigánski diabli na Bratislavskom hrade - pozrite si celý fotoreport

Večer plný emócií a Lucie Bílá ako Marilyn Monroe

Pokiaľ ide o dramaturgiu, tá už od začiatku sľubovala veľkolepý zážitok, ako sa na okrúhle narodeniny patrí. Na jednom pódiu si tak našli miesto hudobníci Slovenskej filharmónie, Veľký cigánsky orchester, hostia Lucie Bílá a Robo Grigorov a v neposlednom rade aj hlavné hviezdy večera, Cigánski diabli. Ako už býva zvykom, koncert zložený z viacerých telies otvárali najpočetnejší filharmonici.  Úderné Preludium z Carmen od Bizeta rozprúdilo energiu na nádvorí od prvého tónu a výber starostlivo zvolených kompozícií nepoľavil ani s nástupom Veľkého cigánskeho orchestra a Cigánskych diablov.

Prierez najkrajších, a zároveň aj notoricky najznámejších čardášov, rómskych a židovských skladieb, či kompozícií klasickej hudby bol stávkou na vynikajúcu kartu. Nemohol totiž nudiť ani návštevníka, ktorý nie je bežným konzumentom vysokého umenia. V skladbách popritom vynikala originálna zmes nápadov hlavných protagonistov, ktorý tak predviedli prierez celou svojou desaťročnou tvorbou. Mnohé z kompozícií získali na emočnom rozmere a previedli poslucháča najrôznorodejšími zákutiami ľudskej duše.

Popri výbornej zohratosti muzikantov vynikli aj sóla jednotlivcov. Od orientálne znejúcich klarinetových sól Zoltána Grunzu, cez plačlivé tóny prvých huslí primáša kapely Štefana Banyáka, až po nezabudnuteľnú dávku temperamentu cimbalového majstra Ernesta Šarköziho. Opomenúť nemôžeme ani jeho pôvabnú manželku a violončelistku Silviu Šarköziovú, ktorá sa zaplnenému nádvoriu predstavila aj ako speváčka. Podmanivé prevedenia rómskych balád len podtrhli jej všestranný talent.

Lucie Bílá a Cigánski diabli, Bratislavský hrad Zdroj: Profimedia.skLucie Bílá bola hosťom narodeninového koncertu Cigánskych diablov

Počas večera však nezostávalo len pri clivých melódiách a nálady sa striedali aj s príchodom hostí. Vtip a úplne iný typ energie vniesla medzi prítomných spontánna Lucie Bílá, ktorej vzdúvajúca sa čierno-biela róba bola jedným z humorných momentov večera. "Hele, Marilyn Monroe! To nevymyslíš!," vtipkovala na adresu silného vetra speváčka, ktorá v komornejšej pódiovej zostave siahla po skladbách Desatero (Hallelujah) či Zpíváš mi requiem z albumu Hvězdy jako hvězdy (1998). Nechýbala však ani hudobná kolaborácia s oslávencami. Bílá si tak s Cigánskymi diablami "strihla" aj rómske piesne, mimochodom vynikajúco sa hodiace k jej zastretým hlbokým polohám i dravým výškam. Nezabudnuteľnou bola napríklad Nane Cocha (Nane Gad), známa aj z filmu Cigáni idú do neba.
 

Odlišnú emóciu priniesol na pódium nemenej známy hosť a blízky priateľ celého ansámblu, Robo Grigorov. Ten v sprievode gitary siahol po svojich najväčších hitoch s melancholickým nádychom. Kým ťa mám, či Pocta Majakovskému vyzneli o to naliehavejšie za podpory clivej rómskej muziky. Samotný Grigorov pôsobil na pódiu skromne a po gratulácii prenechal priestor záverečným triumfom orchestrov, medzi ktoré patril aj najznámejší Montiho čardáš.

Priestor na vynikajúci spevácky výkon dostala v prídavkoch aj dnes už dospelá dcéra muzikantského páru, Vanessa Šarköziová. Mimochodom, kontrabasistka Slovenskej filharmónie. Záver patril, ako inak, ováciám, aj keď už pred značne preriedeným publikum. Pokročilá polnočná hodina síce skomplikovala hľadanie odvozu viacerým divákom, raz za čas pri takej výnimočnej príležitosti sa to však dá prehryznúť.

Robo Grigorov a Cigánski diabli, Bratislavský hrad Zdroj: Profimedia.skVanessa Šarköziová, Cigánski diabli Zdroj: Profimedia.skZaspievali aj Robo Grigorov a Vanessa Šarköziová - viac fotiek z koncertu

Autorka: Júlia Šimková
Foto: Profimedia.sk

Súvisiaci interpreti: Cigánski diabli