Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Duran Duran sa do Bratislavy vrátili lepší a farebnejší

Duran Duran sa do Bratislavy vrátili lepší a farebnejší

Duran Duran, Bratislava, 1.2.2012 02.02.2012 - 14:23 | redakcia

Duran Duran v stredu v Bratislave ukončili európsku časť turné a na ich prejave bolo zreteľné, že setlist majú nacvičený rovnako dobre ako komunikáciu s publikum, či už verbálnu alebo hudobnú. V príjemne zaplnenej Inchebe to dokazovali celý večer a kto čakal starnúce popové hviezdy na rozlúčkovom turné, ostal istotne milo prekvapený. Energiou nabitý koncert hýril živelnosťou, farbami a dobrou náladou, ktorá sa šírila ako tlaková vlna celou halou.


Úlohu predskokana si, tak ako v roku 2006, keď u nás Duran Duran koncertovali po prvýkrát, zopakovala bratislavská formácia Lavagance. Účasť na koncerte jej zabezpečili fanúšikovia hlasovaním v súťaži, ktorú pripravil náš portál v spolupráci s organizátormi koncertu. Spomedzi ôsmich nominovaných kapiel dostali Lavagance viac ako 37 percent hlasov.

V ich šou kvalita prevyšovala kvantitu. Trvala síce len čosi vyše 20 minút, členovia skupiny však od začiatku nekompromisne "šliapali" a bolo vidno, že sa na obrovskom pódiu cítia ako doma. Z nášho pohľadu tak jednoznačne dokázali, že voľba fanúšikov bola správna. Len škoda, že väčšina návštevníkov koncertu dokázala prejaviť záujem iba vtedy, keď spevák Marek Rakovický vyslovil slová "Duran Duran". Lavagance si nepochybne zaslúžili viac, po asi šiestich pesničkách a s rozlúčkovou Orthodox Experience však opustili pódium, ktoré sa následne takmer hodinu pripravovalo na hlavnú hviezdu večera.

Britskí novoromantici sa ukázali až niečo po 21:15 a svoje vystúpenie odštartovali po krátkom sláčikovom "All You Need Is Now" intre, ktoré bolo predstupňom asi trochu prekvapivého výberu prvej piesne. Tou bola jemne melancholická a pomalšie ladená Before The Rain z ostatnej štúdiovky Duran Duran - All You Need Is Now. Ide o poslednú skladbu albumu, v samotnom programe však tvorila silný otvárací prvok, po ktorom mohol vyniknúť zvyšok prepracovaného setlistu.

Po vydarenom navodení atmosféry sa Angličania prostredníctvom piesne Planet Earth vrátili na úplný začiatok svojej kariéry. Svižná skladba je totiž ich prvým singlom - vyšla pred 31 rokmi, vo februári 1981. Po odohratí A View to a Kill, známej z bondovky Vyhliadka na vraždu (1985), sa spevák Simon Le Bon po prvý raz prihovoril zaplnenej Inchebe. "Dobrý večer Bratislava, dobrý večer Slovensko. Teraz Vám predstavíme titulnú pesničku z nášho najnovšieho albumu. Je o špeciálnom vzťahu, ktorý s vami máme," povedal 53-ročný rodák z mestečka Bushey a vášnivá reakcia publika na seba nenechala dlho čakať.

Kapela sa obecenstvu prihovárala pravidelne celý večer a našťastie nešlo len o nacvičené frázy. Interakcia bola výborná a chémia medzi fanúšikmi a muzikantmi na pódiu fungovala na jednotku, čoho dôkazom boli záplavy zdvihnutých rúk, či hromadný spev, najmä pri starších piesňach. Skupina obklopená kovovou konštrukciou v tvare dvoch písmen D zahrala napríklad hit Come Undone zo "svadobného albumu" (The Wedding Album, 1993), pri ktorom Le Bon poznamenal, že patrí medzi jeho najobľúbenejšie. Ďalši hit z tohto albumu, baladu Ordinary World, v druhej polovici koncertu venoval ľuďom v najchudobnejších krajinách sveta.

Obecenstvo prekvapivo menej oduševnene reagovalo na novšie kúsky, kvalitou nezaostávajúce za overenými hitmi. Dá sa povedať, že práve tanečná Girl Panic, All You Need Is Now alebo The Man Who Stole a Leopard mali byť hlavným ťahúňom celej šou, ale hoci boli precízne pripravené a zahraté, zvyk fanúšikov na známejšie skladby spravil svoje. S Duran Duran sa na pódiu predstavili aj saxofonista Simon Willescroft, koncertný gitarista Dom Brown a vokalistka Anna Ross, ktorej zásluhou sa slovenské publikum rozhýbalo pri tanečnom kúsku Safe (In the Heat of the Moment) a do popredia sa tak na chvíľu dostal ženský element.

To, ako funguje správna komunikácia s fanúšikmi predviedol Simon, keď o predspievanie popevku z piesne The Reflex požiadal mladíka z prvého radu, a tým rozpútal davové šialenstvo, ktoré pretrvalo až do konca večera a vyvrcholilo v záverečnom "šprinte" pri skladbách Notorious, Hungry Like the Wolf(Reach up for the) Sunrise a predovšetkým Wild Boys. Pri poslednej menovanej už stála celá Incheba na nohách a takmer sa dalo veriť, že spevácka davová psychóza bude plnohodnotným záverom koncertu. Keby aj, bol by veľmi vydarený, bez prídavku by to však asi nebolo ono, a tak sa hudobníci na pódium vrátili. Než stihli odohrať rozlúčkové songy Girls On Film a Rio, vyjadrili sa, že v Bratislave bolo asi najhlučnejšie publikum za celé ich turné.

O vtipný moment sa na záver večera zaslúžili českí fanúšikovia, ktorým sa na pódium podarilo hodiť ich vlajku. Asi by nešlo o nič zvláštne, keby sa už pred piatimi rokmi nestal podobný trapas s poľskou vlajkou, ktorú si vtedy pomýlený Simon prehodil okolo ramien. O pár sekúnd neskôr si však všetci vydýchli, keď na pódiu pristála vlajka slovenská a hlavne, keď sa basák John Taylor rozlúčil s publikom so slovami, ktoré nepotrebujú preklad ani komentár: "You guys are fucking great, we are coming here again, soon!" Tak zase niekedy nabudúce...

Najbližšie týždne budú mať Duran Duran koncertnú prestávku. Na pódiá sa vrátia 8. marca, kedy v Dubaji odštartujú ázijsko-austrálske turné. Túto šnúru zavŕšia 31. marca koncertom v austrálskom Hunter Valley.

Setlist koncertu: 1. Before the Rain, 2. Planet Earth, 3. A View to a Kill, 4. All You Need Is Now, 5. Being Followed, 6. Come Undone, 7. Safe (In the Heat of the Moment), 8. The Reflex, 9. The Man Who Stole a Leopard, 10. Girl Panic!, 11. Tiger Tiger, 12. White Lines (Grandmaster Flash & Melle Mel cover), 13. Ordinary World, 14. Notorious, 15. Hungry Like the Wolf, 16. (Reach Up for the) Sunrise, 17. The Wild Boys; Prídavky: 18. Girls on Film, 19. Rio.

Lavagance

Duran Duran

Duran Duran

Duran Duran

Autorka: Michaela Žureková (+časti článku zo SITA)
Foto: Igor Daniš


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti