Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Fanúšikovia sa dočkali! André Rieu sa v Bratislave postaral o čarovný večer

Fanúšikovia sa dočkali! André Rieu sa v Bratislave postaral o čarovný večer

André Rieu v Bratislave, 31.5.2022
Zdroj: Stanislava Topolská
02.06.2022 - 14:00 | Danka Šoporová

"Dobrý večer, Bratislava," prihovoril sa vypredanému zimnému štadiónu Ondreja Nepelu svetoznámy holandský huslista André Rieu. Neskôr pri slovách o pandémii náhle zvážnel. Netají, že dlhé mesiace bez koncertov a publika prežíval veľmi ťažko. Svoj sľub však splnil a v rámci niekoľkokrát preloženého King of Waltz Tour slovenským fanúšikom predviedol dokonalú šou.


Šepkalo sa, že André Rieu, vlastným menom André Léon Marie Nicolas Rieu, bude spolu s členmi Johann Strauss Orchestra prechádzať strednou uličkou pomedzi divákov. Už niekoľko minút pred ôsmou hodinou večer, čiže avizovaným začiatkom tejto veľkolepej šou, sa všetky pohľady divákov upierali týmto smerom. A tak aj bolo.

Hviezdneho umelca a hudobníkov z jeho dvorného orchestra, ktorý založil ešte v roku 1987 a tvorí ho až do šesťdesiat členov, odprevadil na pódium skandujúci dav. Nečudo. Koncerty holandského velikána bývajú označované ako ohňostroj emócií. Nechýba na nich veľa prekvapení, humoru a medzinárodných sólistov najvyššej kvality, ktorí s publikom neustále žartujú a i klasické diela predvádzajú s neortodoxnou ľahkovážnosťou.

André Rieu v Bratislave, 31.5.2022Zdroj: Stanislava Topolská
Nezostal nič dlžný svojej povesti

Pokiaľ patríte k fanúšikom sympatického Holanďana, potom určite viete, že počas jeho vystúpení nie je nikdy núdza ani o hovorené slovo. Z tohto dôvodu bola dôležitou súčasťou koncertu i moderátorka Vera Wisterová, ktorá sa na pár hodín zhostila úlohy prekladateľky. Jej výbornú angličtinu ocenila predovšetkým staršia generácia divákov, ktorá mala v publiku čiastočnú prevahu.

No bavili sa všetci, vrátane malého chlapčeka v kočíku pri tribúne, ktorý počas celého vystúpenia ani nemukol, a rovnako tak tínedžeri, veselo predvádzajúci nádherný valčík v malej uličke pri jednom z bočných vchodov. Tomu sa povie osloviť hudbou všetky generácie! A tieto slová veru nespomíname náhodou. André Rieu totiž počas večera viackrát zopakoval nasledujúce slová: "Hudba spája, hudba nás zbližuje a robí svet krajším. Mňa samotného udržuje vo forme a poznám stovky ľudí, ktorých aj v tomto momente lieči. Viem, že tvoriť hudbu je moje životné poslanie. Nemôžem mať krajšie povolanie ako to, ktorému som oddaný celé desaťročia. Aj vďaka vám!" povedal 72-ročný hudobník a jeho odkaz bol odmenený búrlivým potleskom.

Charizmatický huslista, dirigent, skladateľ a producent patrí k absolútnej špičke vo svojom odbore. Jeho nabitý kalendár, ktorý zahŕňa cestovanie a koncertovanie po celom svete, je toho žiarivým dôkazom. Aj súčasťou Johann Strauss Orchestra sú hudobníci mnohých, až desiatich národností, čo môže byť pri zostavovaní koncertného programu veľmi obohacujúce. Mimochodom, orchester začínal ako dvanásťčlenný a prvé vystúpenie odohral 1. januára 1988.

André Rieu v Bratislave, 31.5.2022Zdroj: Stanislava Topolská
Ďakoval i tým, ktorých nevidieť

André Rieu v krátkych, rečníckych prestávkach nezabudol ani na ďalších, nemenej dôležitých členov svojho tímu, tentoraz zo zákulisia, ktorí majú na starosť ozvučenie, svetlá, bezpečnosť, konštrukciu pódia, ladenie hudobných nástrojov, stravovanie orchestra, vizuálnu stránku koncertu i meniace sa pozadie na veľkoplošných obrazovkách podľa práve prebiehajúcej piesni.  Nikoho azda neprekvapilo, keď si v záverečných tónoch jednej zo skladieb prišli po mikrofóny technickí pracovníci, poklonili sa, počkali si na potlesk a bez slova odkráčali ďalej.

Zábavný bol nielen výrečný André, ale i momenty, ktoré spontánne, ale možno i tak trošku plánovane, vzišli z debaty s publikom, prípadne sa o ne neplánovane pričinila konkrétna osoba. Na tento večer zrejme nezabudne mladík sediaci v obecenstve, ktorý sa počas hrania pesničky so zimnou tematikou zmenil na "operenca". Zasypali ho totiž "snehové vločky" a on sa nezmohol na nič iné len odovzdaný úsmev a mávanie do kamery. Niet divu, že si vyslúžil poriadny aplauz. (pozrite si video v komentári)

Tento rok sa vráti ešte raz

Zaujímavé je, že šou plná farieb, balónov, trblietok či snehových vločiek vôbec nepôsobila gýčovo. Naopak, každá zo skladieb, sprevádzaná originálnymi kulisami, bola zážitkom hodným obrovského potlesku. Zážitkov z tohto výnimočného večera si ale odnášame ďaleko viac. Chytľavá interpretácia skladieb z diel ako Tisíc a jedna noc, Fantóm opery či bohatý repertoár skladieb kráľa valčíkov – Johanna Straussa, boli, sú a pravdepodobne aj zostanú silnou emocionálnou smršťou, ktorú sa rozhodne oplatí zažiť na vlastnej koži. 

Príležitosť na to budete mať ešte tento rok, keďže už 19. novembra sa André Rieu a Johann Strauss Orchestra vrátia späť do Bratislavy. Že by práve naše hlavné mesto prirástlo kráľovi valčíkov k srdcu? Je to možné. André Rieu sa už totiž v minulosti vyjadril: "Pamätám si nadšenie a nádherný moment, keď diváci začali tancovať počas skladby Johanna Straussa Na krásnom modrom Dunaji. Bratislava je krásne mesto s dlhou históriou. Je úžasné, že sa sem opakovane vraciam. Chcem veľmi pekne poďakovať slovenskému publiku za trpezlivosť a lojalitu počas pandémie, ktorá v posledných mesiacoch veľmi pomohla mne, ale zároveň i môjmu orchestru."

Autorka: Danka Šoporová


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti