Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Katka Knechtová folklór miluje a vy jej to uveríte. Koncert PUTO je veľkým zážitkom

Katka Knechtová folklór miluje a vy jej to uveríte. Koncert PUTO je veľkým zážitkom

02.11.2018 - 10:00 | redakcia

Už len posledný koncert zostáva do konca krátkeho, no pre divákov aj samotných účinkujúcich veľmi intenzívneho turné projektu PUTO. Jedna z najpopulárnejších slovenských speváčok súčasnosti Katarína Knechtová sa v ňom spojila Folklórnym súborom Šarišan, aby autenticky a vkusne vzdala poctu tradičnej kultúre svojho rodného kraja.


O tom, že kombinácia súčasnej populárnej hudby s tradičnou ľudovou je veľkým lákadlom pre fanúšikov, by mohli hovoriť speváčkini úspešní kolegovia ako IMT Smile (projekt Made in Slovakia s Lúčnicou), Billy Barman (Potichu tour so speváčkami SĽUK-u) či Jana Kirschner (jednorazové spojenie so SĽUK-om na prvom ročníku Tatra Flowers). Tí si už čarovné spojenia so známymi folklórnymi súbormi vyskúšali a vo všetkých troch prípadoch sa stretli s nadšenými diváckymi ohlasmi.

Vznik takýchto spojení na domácej popovej scéne je vítaným protipólom k prevažujúcemu vplyvu zahraničnej hudobnej produkcie v slovenskom éteri. Navyše z takejto spolupráce profitujú obe strany - pre folklórne súbory je to možnosť ukázať sa pred popovými fanúšikmi, ktorí by možno na ich samostatné vystúpenie nešli, a pre populárnych spevákov a kapely zase ide o spôsob, ako svoje koncerty ozvláštniť a ponúknuť divákom naozaj výnimočný zážitok.

To sa podarilo aj v prípade spolupráce Kataríny Knechtovej s Folklórnym súborom Šarišan, ktorý minulý rok oslávil už 50 rokov svojho fungovania. O tom, že aj toto spojenie sa stretlo s veľkým záujmom fanúšikov, svedčilo vypredanie niekoľkých koncertov ešte pred začiatkom turné. To odštartovalo dvoma úvodnými vypredanými predstaveniami na domácej pôde v Prešove. My sme PUTO zažili počas jeho predposlednej zastávky - v pondelok 29. októbra v Spoločenskom pavilóne v Košiciach.

Katarína Knechtová, PUTO, 2018Viac fotiek z koncertu PUTO

Jednoliaty celok pripomínajúci muzikál

Ak by sme tento projekt porovnali s vyššie spomínanými popovo-folklórnymi spojeniami, treba uznať, že Katka Knechtová umelecky posunula latku ešte ďalej. PUTO nie je len o spojení dvoch hudobných svetov. Podobne ako v prípade megaúspešného predstavenia IMT Smile - Made in Slovakia, si speváčka prizvala na pomoc režiséra. Je ním Jaroslav Moravčík, ktorý sa svojej úlohy zhostil tak precízne, že koncert miestami pripomína muzikál. Všetky elementy ako ľudová hudba, tanečný a spevácky zbor, moderný tanec aj popová kapela sú zladené do originálneho hudobno-tanečného predstavenia, ktoré má od bežného koncertu naozaj ďaleko a prináša divákom nevšedný zážitok.

Koncept večera predstavuje akúsi cestu časom ako vyznanie lásky k tradíciám. Hudobne ho odštartovala intímna skladba Isabel. Udala tak tón večera, ktorému v podaní Knechtovej dominovali najmä pomalšie, emotívne piesne, vizuálne dokreslené scénickým tancom. Tvorcovia si dali záležať aj na estetickom vizuálnom spracovaní. Samotná Katka Knechtová počas väčšiny koncertu žiarila v krvavo červených šatách, no ukázala sa aj v ľudovom kroji.


Svet minulosti a tradícií samozrejme reprezentovali najmä "Šarišanci", ktorí sa predviedli v niekoľkých samostatných blokoch. Nechýbali piesne ako Šaľená ja Bula alebo A dze idzeš Helenko, pri ktorej sa pridalo aj publikum. Došlo aj na vzájomné presahy a spoločne zaspievané Katkine i ľudové skladby, kedy mohli fanúšikovia populárnu speváčku vidieť v doposiaľ nepoznanej polohe. Ako sama priznala počas príprav projektu, toto turné bolo aj pre ňu veľkou výzvou. Svoje skladby predviedla v nových aranžmánoch, no ako býva na jej koncertoch zvykom, predstavila sa aj za klavírom či ako pesničkárka s gitarou v rukách. Takto odspievala napríklad piesne Za tebou či (Zmier) svetlo s tmou.

Jeden z najväčších potleskov si počas večera vyslúžili mládenci z FS Šarišan, ktorí energicky predviedli "cigánske tance", ale aj vydarený spoločný presah Katky a speváckeho zboru Šarišan v skladbe Slnečná balada. Nechýbal ani ďalší veľký hit z Katkinho pôsobenia v skupine Peha - Spomaľ. Striedanie rýchlejších skladieb s pomalšími držalo publikum v napätí. Medzi vrcholy Katkiných koncertov tradične patrí filmový hit Muoj Bože, inak tomu nebolo ani na koncerte PUTO v Košiciach. 


Vďaka dobrej dramaturgii so striedaním speváčkiných hitov s ľudovými blokmi sa 90-minútové predstavenie veľmi rýchlo dostalo ku koncu, kedy si Katka strihla ľudovky spolu s folkloristami (viď prvé video). Úplnou bodkou na záver bol spoločne zaspievaný aktuálny singel Svety.

Zaujímavý výber skladieb z repertoára Kataríny Knechtovej, vynikajúce výkony členov FS Šarišan a originálny prístup režiséra sú tri hlavné dôvody, prečo tento koncertný program možno zaradiť popri Made in Slovakia k tomu najlepšiemu, čo na Slovensku v rámci spojení populárnej a ľudovej hudby za posledné roky vzniklo. Veľkosťou je síce PUTO oproti projektu IMT Smile a Lúčnice omnoho skromnejšie, o to viac však z neho cítiť speváčkino nadšenie a lásku k tradíciám svojich predkov.

Fotografie redakcii Hudba.sk poskytla PR manažérka Nora Krchňáková.

Text a video: Martin Laškovský
Foto: BVision Photography (titulná fotografia), Zuzana Balenčin (foto v článku)


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti