Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Pearl Jam po šiestich rokoch opäť ovládli pražskú O2 arenu

Pearl Jam po šiestich rokoch opäť ovládli pražskú O2 arenu

Frontman kapely Pearl Jam - Eddie Vedder 03.07.2012 - 08:56 | redakcia

Americká rocková skupina Pearl Jam je fenoménom, ktorý ani po viac ako 20 rokoch na scéne nestráca na sile. Presvedčiť sa o tom mohli aj tí, ktorí v pondelok večer zavítali na jej koncert do pražskej O2 areny. A neboli to len Česi, ktorí hokejovú arénu Slavie zaplnili doslova až po strop.


Keď spevák kapely Eddie Vedder počas vystúpenia ľudí vyzval, aby zdvihli nad hlavy svoje vlajky, ukázalo sa, že v publiku sú aj fanúšikovia z Poľska, Chorvátska a dokonca i z Kanady. V hľadisku samozrejme nechýbali ani Slováci. Do českej metropoly merali cestu ľudia z Bratislavy, juhu Slovenska i z ďalekých Michaloviec. Pearl Jam na Slovensku zatiaľ nikdy nevystúpili, no podľa počtu priaznivcov možno konštatovať, že usporiadať ich koncert v Bratislave by nemuselo byť márne.

Svetoznáma formácia zo Seattlu si pred necelými šiestimi rokmi pozvala do O2 areny (vtedy ešte Sazka areny) podivnú predkapelu Tarantula A.D., ktorá u väčšiny vyvolala, mierne povedané, rozpačité reakcie. Tentoraz bol jej výber omnoho podarenejší. Skupina s jednoduchým, no marketingovo katastrofálnym názvom X sa prezentovala úderným punk-rockom so zaujímavým dvojhlasom. Približne 40-minútové vystúpenie s hosťujúcim Vedderom ako ochutnávka jej tvorby bohato stačilo a divákov pripravilo na hlavnú hviezdu večera.

Pearl Jam sa na pódium dostavili po 21:20. Svoj koncert odštartovali piesňou Sometimes z albumu No Code (1996), ktorá rozhodne nepatrí medzi ich povinnú jazdu. Už od začiatku teda nezostali nič dlžní svojej povesti hudobníkov s takmer nepredvídateľným setlistom. Kapela v tomto smere počas večera prekvapila ešte niekoľkokrát. Naopak, prekvapujúci určite nebol vynikajúci spevácky prejav Veddera, ktorý mal ešte nedávno zdravotné problémy, a zohratosť členov skupiny.

Bez zbytočných rekvizít

Pódiu dominovali makety reproduktorov, na ktoré bola zameraná jednoduchá projekcia. Pearl Jam nikdy neboli kapelou s nákladnou pódiovou šou a pravdupovediac, aj pre tento ich vlažný postoj k nehudobným doplnkom ich fanúšikovia tak zbožňujú. Ide ale o vzájomnú lásku a rešpekt, čo 47-ročný Vedder v Prahe dokázal niekoľkými príhovormi. Pochválil energiu z publika, krásu Európy a domácich si získal i niekoľkými slovíčkami v češtine.

Pearl Jam v Prahe ponúkli až šesť skladieb z úspešného debutu Ten (1991), konkrétne Garden, Once, Even Flow, Alive, Black či Why Go. Nevynechali ani post-Roskildeovskú nahrávku Riot Act (2002), z ktorej zaznel singel I Am Mine a pieseň 1/2 Full. Ostatnú štúdiovku Backspacer (2009) reprezentovali skladby Got Some, The Fixer, Unthought Known a akustická balada Just Breathe. Posledná menovaná zaznela už v rámci prvej prídavkovej časti. Po nej nasledoval jeden z vrcholov večera - coververzia Crazy Mary od Victorie Williams.

Vrcholov by sa v pondelok našlo určite niekoľko. Už tradične ním bola aj zborovo spievaná klasika Better Man, ktorá pochádza z albumu Vitalogy (1994), ale i slávna, už skôr spomenutá Alive. Fanúšikovia sa počas vyše dvojhodinového koncertu dočkali aj Vedderovej piesne Setting Forth, kúska z balady Angie od The Rolling Stones, coveru Baba O'Riley od kultových The Who či protestsongu Not For You.

Pearl Jam - Better Man (úryvok z koncertu v Prahe, 2. 7. 2012)

Americká kapela v Prahe opäť odviedla poctivú robotu a pripravila pre svojich priaznivcov ďalší nezabudnuteľný večer. Kapela odohrá v Európe ešte päť koncertov, s výnimkou piatkového (5.7.) koncertu v Berlíne sú však všetky beznádejne vypredané.

Koncom júla a začiatkom augusta bude Eddie Vedder koncertovať v Európe sólovo. Päť samostatných vystúpení v Amsterdame, Londýne a Manchestri, na ktorých mu bude robiť spoločnosť Glen Hansard, je už taktiež vypredaných. Tohtoročný pobyt v Európe Vedder ukončí 3. augusta koncertom na portugalskom Sudoeste festivale. 

Setlist skupiny Pearl Jam na koncerte v pražskej O2 arene (2. júla 2012):

1. Sometimes
2. Animal
3. Given To Fly
4. Got Some
5. Elderly Woman Behind the Counter in a Small Town
6. Gods' Dice
7. The Fixer
8. I Am Mine
9. Corduroy
10. Even Flow
11. Setting Forth (pieseň Eddieho Veddera)
12. Not For You
13. Push Me, Pull Me
14. Garden
15. 1/2 Full
16. Unthought Known
17. Wasted Reprise
18. Life Wasted
19. Why Go
Prídavky - prvá časť:
20. Of The Girl
21. Just Breathe
22. Crazy Mary (Victoria Williams cover)
23. Once
24. Do The Evolution
Prídavky - druhá časť:
25. World Wide Suicide
26. Better Man
27. Black
28. Alive
29. Baba O'Riley (The Who cover)
30. Yellow Ledbetter

Text: Ján Papač - SITA/Webnoviny
Ilustračné foto: AP Photo/Andre Penner


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti