Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Davová Psychóza v Umelke: Prežívanie absolútnej prítomnosti

Davová Psychóza v Umelke: Prežívanie absolútnej prítomnosti

Davová Psychóza, Bratislava 2022
Zdroj: Branislav Vartovník.
03.08.2022 - 09:00 | redakcia

Členovia predskakujúcej kapely 29.August nie su v scéne žiadnym mliečnym zubom. Predtým, než sa dali dokopy, svoju sklovinu dovtedy omlacovali v nie nepovšimnutých zoskupeniach. Poctivý, ako dobre pestované drevo, vyzretý hlas speváka Karola tancujúc na pilieroch jednoduchých a plnotučných riffov sa niesol prostredím stále diétne obsadeného prostredia letnej záhrady obľúbenej Umelky.A aj napriek niekoľkým prerušeniam, pomýleniam či roztrhnutej Karolovej strune, sa kapela nakoniec dostala až do samotného cieľa s úsmevom na tvári a aj bez akejkoľvek straty energie vo svojom prejave. "Kamoška povedala, že sme Slobodka z Wishu." Gitarista Krivic mi opäť pripomenul, že pouličná hudba je aj o sebamrskačskej srande a pokore. A o kamarátoch okolo nás, ktorí nás ňou kŕmia.

Na ôsmu hodinu večer (27. júla) predpoveď strašila možnou búrkou. Jedinými dopadajúcimi kvapkami boli však tie, ktoré ich pôvodní majitelia, silno vyvedení z miery pôsobivým náporom kultúry, neboli schopní udržať vo svojich plastových pohároch a ktoré mali začať už čoskoro osviežovať miestne ovzdušie.

Davová Psychóza, Bratislava 2022Zdroj: Branislav Vartovník.
Marcelova gitarová poetika slúžiac ako odolný dopravný prostriedok podporujúc ťažko prerušiteľnú cestu raziac si vpred nechávajúc za sebou rozvírený prach, ktorý sa v Umelke neusadil úplne ešte dodnes. Sofistikovanosť inteligentne vyvážená a striedaná údernosťou sily tuhého stavebného materiálu dopadajúceho do oblasti tváre sa od úplného začiatku hrnula do ľudí držiac sa za ruku Cibiho bicích pripomínajúcich dážď mramorových medicinbalov. Priestor dostali skladby naprieč celou históriou Davovky, či už z ich dlhohrajúcich platní alebo aj zo splitu s legendárnou Zeměžlučou, z ktorého skladba Spoločná vina práve odštartovala ich vystúpenie, o ktorom je v tejto chvíli reč.

V prípade majstra mikrofónu bolo vlastne od začiatku jasné, aký pohľad smerom k pódiu sa nám naskytne. Jano Kassa je chodiacou hardcore punkovou lekciou jogy, expresívneho mimického divadla a prežívania absolútnej prítomnosti. Melanchólia prekladaná pop punkovým cestovaním bočnou cestou a impulzivitou, miestami inšpirovanou punkrockom (nielen) východného pobrežia USA, to všetko krájané Marcelovou vehementnou sústredenosťou ako správne navrstvené lasagne a podávané priamo do otvorených ústnych dutín všetkých pritomných, zastihnutých pri neochvejnej pomoci uistiť okolie Šafárikovho námestia, ako správne nahlas majú znieť refrény.

Prídavkov bolo hneď šesť a ešte predtým, než chalani odišli ukľudniť svoje porozťahované srdcové chlopne k pokoncertnému pivu, mohli sa presvedčiť, že osadenstvo legendárnej bratislavskej krčmy tu je s nimi aj naďalej a spomínaných prídavkov s prehľadom budú navždy zvládať toľko, koľko dovolí časová hranica nočného kľudu, zásoby zlatého moku a tolerancia účtu za energie.

Davová Psychóza, Bratislava 2022Zdroj: Branislav Vartovník.
Setlist koncertu v Umelke:

Spoločná vina
Teror reklamy
Horiaca európa
Staré lode
Urob zo mňa sviňu
Učiteľ alebo ničiteľ
Megalománia
Kočovníci
Sila fanatizmu
Depresia
Spravodlivosť
Agresia
Ilúzia alebo realita
Labyrint
Tvár plná nenávisti
Echo
Nemám žiadne slzy
Ohnivý kôň
Čierna diera

Prídavok:

Propaganda
158
Kto je zodpovedný
Nie je čas
Davová Psychóza
Len vtedy keď

Autor: Branislav Vartovník


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti