Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Mária Čírová oslávila dvojité jubileum koncertom, na ktorý tak ľahko nezabudne

Mária Čírová oslávila dvojité jubileum koncertom, na ktorý tak ľahko nezabudne

03.12.2018 - 09:20 | Dušan Marko

Tento rok ostane pre Máriu Čírovú a jej fanúšikov v spomienkach ešte poriadne dlho. V novembri oslávila 30. narodeniny a odohrala obrovský narodeninový koncert v 3One & 1Only v bratislavskej Inchebe. Rodáčka z Trnavy počas večera zrekapitulovala úspešných 10 rokov na scéne a odspievala hity ako Búrka, Kto vie či Unikát.


Slovenská speváčka Mária Čírová momentálne prežíva jedno z najúspešnejších období svojej kariéry. V úvode roka získala sošku OTO v kategórii Speváčka, neskôr nasledovala úspešná spolupráca s Benom Cristovaom na skladbe Padam k filmu Backstage. V rozhovore pred nedávnou koncertnou oslavou oboch spomínaných jubileí nám prezradila, že najväčšou prioritou sú pre ňu jej dve deti. Napriek tomu aj koncertom v Inchebe dokázala, že svoj rodinný a pracovný život dokáže zladiť priam dokonale.

Najväčší koncert v kariére

Narodeninový koncert 3One & 1Only s odstupom času hodnotím ako vydarenú rekapituláciu hudobnej cesty tejto talentovanej speváčky. Mária Čírová mala veľký dôvod na radosť už pred koncertom - pre obrovský záujem o lístky sa šou presúvala z pôvodne plánovaného Istropolisu do bratislavskej Incheby. Mária tak odohrala svoj najväčší sólový koncert v kariére.

Mária Čírová s deťmi, koncert 3One & 1OnlyMária Čírová dopriala pohľad z pódia aj svojim deťom

Začiatok vystúpenia, plánovaný už na 18:00 sa oddialil zhruba na pol siedmu večer. Medzi divákmi však panovala príjemná atmosféra a menšie zdržanie nikomu neprekážalo. Máloktorá slovenská speváčka by si na veľkú halu trúfla a už vôbec nie bez hostí, Čírovej sa však priestor podarilo zaplniť takmer do posledného miesta. "Pred desiatimi rokmi by mi ani nenapadlo, že budem s 1 800 ľuďmi oslavovať svoje 30. narodeniny a 10 rokov na scéne. Cítila som neuveriteľnú energiu, jednotu na pódiu aj medzi ľuďmi v hľadisku, bolo to jednoducho úžasné," zhodnotila svoj veľký večer.

Narodeninový koncert Márie Čírovej patril skutočne jej. Na javisku ju síce sprevádzala jej kapela, v ktorej hral aj jej producent a manžel Marián Kachút, v niektorých skladbách doplnená aj o sláčikový orchester, spevácky zbor, cimbalovku či jej dvorné vokalistky, no hlavný mikrofón po celý večer patril výhradne 30-ročnej hudobníčke. Medzi skladbami tiež prostredníctvom krátkych video vizitiek zodpovedala otázky, ktoré jej fanúšikovia mohli pred koncertom posielať. Na otázku, či by si vybrala mikrofón alebo klavír, však nedokázala odpovedať. Rovnako nerozhodná bola aj pri otázke, ktorý svoj album má najradšej. 

Mária Čírová, koncert 3One & 1Only

Tri žánrové koncerty v jednom

Úvod koncertu patril ľudovým skladbám. Mária totiž od svojich fanúšikov dostala aj otázku, či by si ešte niekedy zaspievala ľudové piesne, ktoré spievala v mladosti. Na tú videom odpovedať nemusela, rovno tak spravila, a tak v prvej časti koncertu odzneli piesne Zbohom ostávajte, Tancovala by som a Páslo dievča pávy. Speváčka ich predviedla spoločne s hudobníkmi z kapely Fidlikanti a predstavila sa v krásnych šatách od návrhárky Jaroslavy Wurl Kocanovej, ktorú pri ich tvorbe inšpirovali tradičné slovenské kroje.

Po tom, ako sa hlavná aktérka prezliekla, vrátila sa na javisko s várkou gospelovej hudby, ktorá má v jej tvorbe mimoriadne dôležité miesto. Mária si pre tento večer vypožičala skladby Shout To The Lord, Holy, Put Your Hands Together ale aj výbornú Pawn It All od Alicie Keys. Tretia, a zároveň posledná časť večera bola tá najdlhšia. Pochopiteľne sa niesla v znamení súčasnej tvorby Márii Čírovej. V setliste nechýbali rádiové hity Na dosah, Kto Vie či Bez obáv. Odzneli však aj menej známe nahrávky ako napríklad emotívna skladba Osudová láska či Ľadová doba. Tú podľa Márie slovenské rádia svojho času odmietli hrávať kvôli tomu, že je vraj na poslucháčov príliš náročná.

Rekapitulácia 10-ročnej kariéry by sa nezaobišla bez skladby Kto vie, ktorú Mária v roku 2014 naspievala spolu s víťazom slovenského X Factoru Petrom Bažíkom. V sólovej verzii však táto pieseň znie ešte lepšie, a preto zrejme nikomu z prítomných neprekážalo, že ju Mária odspievala sama. Naopak, pri hite Padám by určite mnoho divákov v hľadisku ocenilo, ak by sa na javisku po boku Čírovej objavil Ben Cristovao.

Mária Čírová, koncert 3One & 1Only

Odkaz od fanúšikov: Si náš unikát 

V programe výročného koncertu samozrejme nechýbali skladby z úspešného ostatného albumu #2017, ale ani Máriine hity z minulej dekády. Jedným z nich bol aj jej úplne prvý singel Búrka, ktorý si spolu s ňou spievali stovky fanúšikov v Inchebe. Jedným z najemotívnejších momentov večera bolo zase vystúpenie so skladbou Chýbaš, ktorú speváčka napísala pre svojho nebohého dedka. Mária sa na pódiu neubránila slzám a dodala, že verí tomu, že jej milovaný dedko ju "tam hore" počúval.

Záver hlavnej časti koncertu nemohol patriť žiadnej inej skladbe ako hitu Unikát. Najúspešnejšia pieseň v kariére Márie Čírovej je jednoznačne aj jednou z jej najlepších a právom si získala takú obrovskú pozornosť. Talentovaná hudobníčka navyše za klavírom dokázala, že na javisku by to pokojne ustála aj bez vokalistiek a sprievodnej kapely. Fanúšikovia ju počas tejto piesne prekvapili, keď nad hlavy zdvihli papierové odkazy s textom "Si náš #unikát" či nakreslenými srdciami. Následne jej všetci účinkujúci začali spievať pieseň Happy Birthday a priniesli jej trojposchodovú kvetinovú tortu z ruží, ktorú dostala ako darček od svojho manžela Maroša Kachúta. 

fanúšikovia na koncerte 3One & 1Only

Po neutíchajúcom potlesku Mária nadšeným divákom dopriala prídavok v podobe skladby Slobodná, ktorú na javisku zaspievala spolu so svojími deťmi. Ani to však nebolo všetko. Odznela totiž ešte jedna pieseň - coververzia skladby (You Make Me Feel Like) A Natural Woman od Arethy Franklin, ktorá mnohých prekvapila a Mária si ňou splnila menší sen. Ako totiž prezradila, chcela si ju zaspievať už dávno, no nikdy si na to netrúfla.

Začiatok novej dekády

Narodeninový koncert Márie Čírovej rozhodne nebol len dobrý marketingový ťah. Bol plný emócií a na speváčke bolo vidieť, že si svoj veľký večer užíva a je zaň nesmierne vďačná. Dokázala, že má srdce na pravom mieste a že v "áčkovej" lige slovenských speváčok vôbec nie je náhodou.

V komornejšej podobe ju môžete až do Vianoc zažiť na tradičnom vianočnom turné, v rámci ktorého už dnes a zajtra navštívi Bardejov a Košice, 9. decembra Dolný Kubín, v polovičke decembra Trnavu (15.12.) a napokon Nitru (18.12.). Počas koncertu v Inchebe priznala, že netuší, či bude spievať o rok alebo o 10 rokov, pretože nikto z nás nevie, čo mu život prinesie. Jedno však je isté - ak sa mikrofónu a klavíra za žiadnu cenu nebude musieť vzdať, určite to bude stáť za to aj v ďalšej dekáde. 

Mária Čírová, koncert 3One & 1Only


Setlist koncertu 3One & 1Only Mária Čírová:

1. Zbohom ostávajte 
2. Tancovala by som
3. Páslo dievča pávy
4. Shout to the Lord
5. Pawn It All
6. Holy
7. Put Your Hands Together
8. Osudová láska
9. Na dosah
10. Niekoľko rokov
11. Bez obáv
12. Kto vie
13. Búrka
14. Padam
15. Be There
16. Iba Tebe
17. Chýbaš
18. Ľadová doba
19. Unikát
20. Slobodná
21. (You Make Me Feel Like) A Natural Woman

Autor: Dušan Marko
Foto: Zdenko Hanout + Lenka Filipeje (posledná fotografia v článku)


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti