Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

RHA 2012: Najlepšie albumy majú Vec a Sounds Like This, nováčikom roka je Zlokot

RHA 2012: Najlepšie albumy majú Vec a Sounds Like This, nováčikom roka je Zlokot

04.03.2013 - 09:10 | redakcia

Prvý nedeľný marcový večer patril odovzdávaniu hudobných cien Radio_Head Awards, ktoré už po piatykrát organizovalo Rádio_FM. Bez televízneho prenosu, no s novými moderátorskými tvárami boli verejnosti predstavení víťazi štyroch hlavných "poslucháčskych" cien, ceny kritikov aj štyroch žánrových kategórií.


Ako je pre Radio_Head Awards typické, počas jeho udeľovania sa zvyknú kapely predviesť v rôznorodých koncertných kombináciách. Na začiatok tak spoločne vystúpili kapely VetroplachHex, ich spojenie predznamenáva pripravovanú kompiláciu coververzií skupiny Hex. Spoločne sa predviedli aj nováčikovia Purist a Walter Schnitzelsson, ktorí ukázali, že na Slovensku stále vzniká nová zaujímavá hudba a svoje vystúpenie si viditeľne užili. Viditeľne najmä pre ľudí vo vypredanom MMC, pretože diváci pri televíznych obrazovkách sa prenosu odovzdávania "rádiohláv" tento rok nedočkali a internetový stream v úvodných minútach poznačili menšie technické problémy v podobe nesúladu obrazu a zvuku.

Zákulisie ovládol úprimný Vandal

Pozície hlavného moderátora večera sa opäť s ľahkosťou zhostil Ego_FM, nový element však priniesli organizátori v zákulisí, kde mala rozhovory s víťazmi na starosti metalová dvojka Pišta Vandal z kapely Čad a Rudi Rus z programu Headbanger_FM, ktorí nahradili Baláža a Hubináka.

Už od začiatku bolo zjavné, že rozprávačské žezlo má v rukách práve rebel Pišta, takže o vtipné vsuvky nebola núdza. Medzi jeho najväčšie perly patrila napríklad otázka pre členov kapely Pressburger Klezmer Band, či sa ich albumy môžu krstiť alebo len obrezávať. Poslucháčom a divákom zrejme chvíľu trvalo, kým si na neohrabaný štýl moderovania zvykli, no väčšina otázok aj vtipov v jeho podaní fungovala, rovnako ako záverečné silné "moderátorské sólo", v ktorom úprimne ocenil prínos Rádia_FM. Pekná bola aj myšlienka, že "toto sú ceny pre hudobníkov, ktorí hudbou žijú, nielen sa ňou živia". Presne tak pôsobilo aj jeho moderovanie - nie priliš profesionálne, no o to viac sympaticky a zanietene.

Zákulisné duo ako prvých vyspovedalo víťazov v kategórii Nováčik roka, ktorým stala superskupina Zlokot. Konkurenciou nového projektu ostrieľaných hudobníkov boli mladí raperi (Boy Wonder, Strapo) a spomínané kapely Purist a Walter Schnitzelsson hrajúce elektropop, resp. indie rock. V hudbe Zlokotu sa rap, rock aj elektronika spájajú, možno aj vďaka tomu získali najviac hlasov. Svoje kvality ukázali neskôr aj naživo.

Zlokot sú nováčikom roka 2012Nováčikom roka je superskupina Zlokot - pozrite si fotoreport z RHA 2012

Paródia na Slávika a staronoví víťazi

Počas udeľovania cien "skutočných poslucháčov skutočným hudobníkom" organizátori niekoľkokrát pripomenuli faux-pas Sisy Lelkes-Sklovskej a jej manžela na tohtoročnom odovzdávaní Slávikov. Kým pri dvojici Fefe (Hex) a Mike Lark (Dynamo Team), ktorá odovzdávala prvú cenu večera, sa zdalo, že Mike naozaj zabudol, že víťazný Zlokot má byť vyhlásený až po dokrútke s nomináciami, ďalšia dvojica - herci Marián Mitaš a Gabriela Marcinková - už celkom otvorene parodovali známy celebritný pár.
 
Z víťazstiev sa v nedeľu večer mohli tešiť aj kapely, ktoré už niekoľko sošiek na svojich poličkách majú. V kategórii Najlepšia koncertná kapela/interpret roka sa už tretíkrát po sebe tešili Puding Pani Elvisovej. Pri preberaní sošky sa Pino vyjadril, že s tretím ocenením už nerátali, Slivka sa zmohla len na "trikrát wow... ďakujeme". Pino v zákulisí tvrdil, že kapela cenu dostala za dva odohrané koncerty v roku 2012, čo samozrejme nie je pravda - odohrali ich podstatne viac.

Skupina Billy Barman, ktorá je z hľadiska počtu nominácií najúspešnejšou kapelou v histórii ankety (9 nominácií), pre zmenu skompletizovala svoju zbierku cien v poslucháčskych kategóriách. Po cenách Album roka (2010), Najlepšia koncertná kapela/interpret a Nováčik roka (2009) si včera z MMC odniesli ocenenie Singel roka za pieseň Strmá voda, ktorú predstavili naživo práve na minuloročných RHA. V tejto kategórii boli nominovaní aj v rokoch 2009 (Cigánska) a 2010 (Na laze Oremovom). Do tretice to vyšlo a paradoxom je, že táto skladba bola jediným, čo Billy Barman v roku 2012 spravili. Juraj Podmanický za víťazstvo ďakoval aj Vecovi, ktorý mal nominované až dva kvalitné a obľúbené single. Hlasy jeho fanúšikov sa tak rozdelili a z víťazstva sa mohol tešiť "bílý barman".

Staronovým víťazom je aj Ink Midget. V žánrovej kategórii Elektronická hudba triumfoval s nahrávkou Re-Leave, pričom rovnakú cenu si odnášal aj minulý rok spolu s Pjonim. V kategórii Folk/World Music si cenu prevzala kapela Pressburger Klezmer Band, ocenenie za najlepší album v žánrovej kategórii Hip-Hop/Rap/R'n'B získal Vec, ktorý tak premenil prvú zo svojich šiestich nominácií. V žánri Hard & Heavy za rok 2012 žali úspech Obliterate s albumom Superboring, ktorí pri preberaní ceny prejavili najväčšiu spontánnu radosť.

Od kritikov k poslucháčom

Pri odovzdávaní ceny Album roka - Cena kritikov v reakcii na Slávika do tretice pobavila publikum Biba, ktorá najskôr vyhlásila ako víťaza Richarda Müllera. Pre zachovanie reálneho chodu večera si však po sošku prišli iní hudobníci. Skutočným víťazom sa stali Tomáš Sloboda a jeho Sounds Like This s albumom Chobotnica, ktorý počas roka 2012 očaril kritikov najviac. Podľa Slobodu je ocenenie od kritikov prvým krokom, aby sa kapela dostala aj do širšieho povedomia fanúšikov a v rámci tejto postupnosti naznačil, že bude rád, ak v budúcich rokoch prídu aj poslucháčske ceny.

Moderátor Ego však pripomenul, že kritici sú zatiaľ v rámci Radio_Head Awards skôr "hrobármi" kapiel - o minuloročnom víťazovi Gwerkova od zisku ceny nebolo vôbec počuť a kapela The Uniques, ktorú kritici ocenili rok predtým, už ani neexistuje. V týchto dňoch sa totiž premenovala na Nvmeri (z latinského numeri - čísla) a práve na nedeľných Radio_Head Awards absolvovala prvé klubové vystúpenie pod týmto názvom. Na pódiu sa počas večera okrem The Uniques ukázali aj Swan Bride, jedno z najsilnejších vystúpení odohrali ocenení Sounds Like This a tiež energická Para, ktorá sa predstavila so skladbou Menšina.

Ako pred ich vystúpením jednej z najpopulárnejších koncertných kapiel poznamenal Ego, Para prekvapujúco stále nemá ocenenie RHA. Ani tentokrát to s nominovaným albumom Menšina nevyšlo. Víťaza najdôležitejšej kategórie Album roka - poslucháčska cena uviedli spoločne nový a odchádzajúci šéf Rádia_FM - Maroš Hečko s Dušanom Vančom. Stal sa ním kráľ tohtoročných nominácií Vec, ktorý zabodoval u poslucháčov so svojím albumom Stereo Farbo Slepo. V podstate tým tiež potvrdil, že cesta k poslucháčom vedie cez kritikov: napriek tomu, že tento album vyšiel až v decembri, stihol za krátky čas nazbierať množstvo pozitívnych recenzií, ktoré pomohli upriamiť na jeho tvorbu ešte väčší záujem ako pri predchádzajúcich nahrávkach. Po prevzatí ceny Vec s kapelou Korben Dallas uzavrel program večera singlom Placebo.

Vec sa teší z víťazstva v kategórii Album roka Vec sa teší z víťazstva - viac fotiek z RHA 2012

Výročia aj spomienky

Majitelia vstupeniek na odovzdávanie cien, ktorí očakávali, že po vystúpení víťaza bude nasledovať afterpárty aspoň v podaní dídžeja, ostali sklamaní. Po dvojhodinovom oficiálnom programe sa totiž v MMC už nič nedialo. Samotné udeľovanie cien však prinieslo množstvo zážitkov a ani tento rok sa nezaobišlo bez špeciálnych vystúpení. Jedným zo špeciálnych hostí večera bola kapela Karpatské chrbáty, ktorá vlani oslávila 30 rokov na scéne. Členovia kultovej undergroundovej kapely si na svoje začiatky zaspomínali v krátkom dokumente a predstavili sa aj na pódiu.

Veľká časť večera bola venovaná spomienke na Bety K. Majerníkovú, ktorá minulý rok tragicky zahynula pri autonehode. V premietanom dokumente, ktorý uviedli Juraj Kušnierik a Oliver Rehák, si speváčku kapely Noisecut, výtvarníčku a taktiež autorku sošiek Radio_Head Awards uctili jej najbližší priatelia, známi a rodina. Následne bola do rúk jej manžela Michala Kostovského a člena kapely Noisecut Erika "Lososa" Horáka odovzdaná in memoriam cena za prínos do hudby. Následne jej spoločne zahrali Longital a Korben Dallas, Shina počas vystúpenia hádzala do publika biele ruže.

"Je úžasné, že tieto ceny vznikli. Toto je tá verejnoprávna úloha FM_ka," vyjadril sa na margo Radio_Head Awards bývalý riaditeľ Rádia_FM Dušan Vančo. Poukázal tým na dôležitosť zviditeľňovania hudby a interpretov, ktorí dostávajú priestor práve na štvrtom okruhu Slovenského rozhlasu a sú za svoj prínos do slovenskej hudby právom ocenení.

Prehľad ocenených interpretov na Radio_Head Awards 2012:

Album roka - poslucháčska cena: Vec - Stereo Farbo Slepo
Singel roka: Billy Barman - Strmá voda
Nováčik roka: Zlokot
Najlepšia koncertná kapela/interpret: Puding Pani Elvisovej
Album roka - Cena kritikov: Tomáš Sloboda & Sounds Like This – Chobotnica

Žánrové ceny:

World Music/Folk: Pressburger Klezmer Band - Tants Mit Mir
Elektronická hudba: Ink Midget - Re-Leave
Hip-Hop/Rap/R&B: Vec - Stereo Farbo Slepo
Hard & Heavy: Obliterate - Superboring

Autori: Michaela Žureková, Patrik Marflák
Foto: Stanislava Karellová


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti