Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Kabát ukázal vypredanej košickej Steel aréne, ako sa robí dokonalá show

Kabát ukázal vypredanej košickej Steel aréne, ako sa robí dokonalá show

04.05.2013 - 09:00 | Ladislav Ontko

Po sérii festivalových vystúpení prišla česká hardrocková legenda Kabát opäť na Slovensko s veľkolepou halovou produkciou. Koncerty v Košiciach, vo Zvolene a v Bratislave realizuje v rámci turné k okrúhlemu výročiu založenia kapely. V show nazvanej "Banditi di Praga po 30 letech" je naplánovaných 10 megakoncertov, z ktorých väčšina je beznádejne vypredaná.


Prvou slovenskou zastávkou boli vo štvrtok Košice. Steel Aréna sa napĺňala len veľmi pomaly a hodinu pred avizovaným začiatkom (20:00) bola hala poloprázdna. Málo divákov totiž vedelo, že na košický a bratislavský koncert (7.5.) ako bonus pribudla na poslednú chvíľu predkapela Divokej Bill. Tá o siedmej spustila veľmi príjemnú, osobitú muzičku. Išlo o spojenie rockovej gitarovej muziky s tradičnými nástrojmi ako husle, či akordeón v zaujímavých etno aranžmánoch vychádzajúcich z tradície alternatívnej vlny razenia C&K Vocal. Skupina hrala necelú polhodinu, no i napriek snahe hudobníkov zaujať publikum svojimi najznámejšími skladbami, ako napr. Plakala, jej fanúšikovia, až na pár jedincov, nevenovali väčšiu pozornosť. Napriek tomu Divokej Bill odchádzali s nadšeným výrazom a pokrikom "Košice nesklamali!".

Veľká show aj na malom pódiu

Presne o 20:00 začala skutočná hardrocková show, kvôli ktorej všetci prišli. Na pomerne malom pódiu s množstvom svetiel to Kabát rozbalil ako sa na osemnásobného Českého slavíka patrí. Divákov už od začiatku dostali do varu. Malým poslucháčskym nedostatkom bola značne prepálená hlasitosť, ktorá fajnšmekrov pripravila o časť pozitívneho zážitku. Ale inak sa od prvej minúty jednalo o špičkové vystúpenie. Počas prvej pesničky V pekle sudy válej sa zaplnili posledné voľné miesta na sedenie i na státie. Následne zazneli vypalováky s nádychom country Stará Lou a Na sever a už pri piesňach BuldozeremTeta z Ostravy bola na nohách aj veľká časť publika na tribúnach.

Showman Pepa Vojtek rozhecoval publikum najmä pri Malej dáme, s ktorou kapela súťažila aj na Eurosongu. No ani ostatní muzikanti nezaháľali. Skákali, hádzali hrivami a žili tú hudbu naplno. Zaujímavé svetlá, dymové delá a ohne dotvárali  správnu rockovú atmosféru. Výber piesní sa snažil obsiahnuť to najlepšie z desiatich štúdiových albumov, ktorých sa spolu s výberovkami predalo viac ako 750 000 kusov.

Kabát v Košiciach, Steel aréna, 2.5.2013Kabát v Košiciach - pozrite si viac fotiek z koncertu

Megascéna, big band a tanečnice

Po bloku niekoľkých rýchlych skladieb končiacich piesňou Kdo ví jestli z albumu Corrida (2006) sa koncert prehupol do svojej druhej polovice. Aby kapela neostala nič dlžná svojmu prívlastku "najlepšia rocková koncertná kapela v bývalom Česko-Slovensku", pripravila pre divákov v ďalšej časti hneď niekoľko prekvapení. Jednak to bol aj na plagátoch avizovaný big band pod vedením
Martina Kumžáka. Na pódiu objavila dychová sekcia, ktoré dodali tvrdým gitarám a nadupanému rytmu iný rozmer.

Ďalším prekvapením bolo padnutie opony za skupinou. Okrem spomínaného big bandu sa tak objavila aj krásna veľká scéna s obrovskou projekčnou obrazovkou, stĺpami a ďalšími svetlami. Tým dovtedajšia show dostala jednoznačný prívlastok MEGA. A aby toho nebolo dosť, pred obrazovkou sa objavilo niekoľko v čiernom odených tanečíc, ktoré striedali svoje pôsobisko po scéne a dotvárali tak príjemnou choreografiou dojem z celého večera. 

Zvieratká a "vyvrieskaný" prídavok

Keďže Kabáti sú za každú srandu, zaradili do tejto časti svoje "zvieracie" songy Králici, Raci v práci s.r.o. a Mravenci. Ďalej nasledovali klasiky ako Lady LaneBum Bum Tequilla. Oficiálnu časť zakončili piesňou Všechno bude jako dřív, po ktorej kapela odišla do zákulisia s vysvetlením, že už majú svoje roky a nezvládnu to, čo kedysi. Steelka sa okamžite dala do protestu. Ohlučujúci piskot a skandovanie trvali niekoľko minút. No splnili svoj účel a priviedli hudobníkov späť. Tí ako odmenu za priazeň publika zahrali tie najväčšie hitovky Žízeň, Dole v dolePohoda. Osadenstvo koncertu, tvoriace hlavne vekovú skupinu štyridsiatnikov a päťdesiatnikov, priviedol do extázy záverečný megahit Moderní děvče s refrénom "Denne vožralej", ktorý zborovo spieval celý dav.

Excelentne dramaturgicky i technicky pripravený večer uspokojil aj náročnejšieho fanúšika. Dokonalá svetelná, projekčná a hudobná show bola naozaj nevšedným zážitkom a ukázala, že i v našom priestore sa dá zrealizovať program so svetovými parametrami. Nebyť tých predimenzovaných decibelov, ktoré robili hudbu miestami nevnímateľnou, by bolo všetko dokonalé. Zvolen (už dnes večer!) a Bratislava (7.5.) sa majú na čo tešiť.

Setlist koncertu

1. V pekle sudy válej
2. Stará Lou
3. Na sever
4. Buldozerem
5. Teta z Ostravy
6. Malá dáma
7. Shořel náš dúm
8. Banditi di Praga
9. Frau Fogelrauch
10. Virtuoz
11. Starej bar
12. Kdo ví jestli
13. Už mě bijou
14. Don Pedro von Poltergeist
15. Jsem klidnej
16. Králici
17. Já si kopu vlastní hrob
18. Raci v práci s.r.o.
19. Mravenci
20. Lady Lane
21. Krutý krtek Joy
22. Bum Bum Tequilla
23. Všechno bude jako dřív

prídavky:
24. Burlaci
25. Žízeň
26. Dole v dole
27. Pohoda
28. Moderní děvče

Autor: Laco Ontko
Foto: Tibor Šuchta


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti