Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Prečo ju ľudia milujú? Odpoveďou Simy Martausovej je Čaro obyčajných vecí

Prečo ju ľudia milujú? Odpoveďou Simy Martausovej je Čaro obyčajných vecí

05.12.2018 - 17:00 | Danka Šoporová

Nepúta pozornosť škandálmi, neprezentuje sa prvoplánovou hudbou, nesnaží sa zviezť na popularite iných umelcov a jej rýchlo vybudovaná pozícia na hudobnej scéne stojí na pevných základoch. Tie tvorí jej nesporný talent písať zapamätateľné piesne, ktoré majú dušu, a interpretovať ich tak, že ani na moment nezapochybujete o jej prirodzenosti a autenticite.


Je až neuveriteľné, že Sima Martausová na seba prvýkrát výraznejšie upozornila len pred piatimi rokmi so svojou druhou štúdiovou nahrávkou Dobrý deň, to som ja. Odvtedy stihla vydať ďalšie dva albumy, stala sa pevnou súčasťou playlistov väčšiny celoplošných slovenských rádií a vybudovala si úctyhodný fanklub na sociálnych sieťach. Dnes teda už o nej môžeme bez pochýb hovoriť ako o etablovanej mladej hviezde slovenskej populárnej hudby.

Svojou tvorbou pravidelne dokazuje, že sa ako autorka a interpretka dokáže posúvať a prekvapiť, pričom tento rok svoj textársky talent využila aj v pesničke pre svojho speváckeho kolegu Adama Ďuricu (Holubička). Spolu s rastom popularity navyše priamo úmerne rástlo aj jej publikum na koncertoch, čo nebýva vždy pravidlom - slovenská scéna totiž občas produkuje aj akési hviezdy "virtuálneho neba", ktorých skladby síce rotujú v rádiách, píšu o nich bulvárne médiá, prípadne majú státisíce prehratí na Youtube, no nedokážu ľudí prilákať na vlastné koncerty.

Naproti tomu Sima Martausová išla hneď od momentu, kedy začala spolupracovať s bývalým manažérom Jany Kirschner Jožom Šebom, cestou speváčky, ktorá si postupne budovala svoju fanúšikovskú základňu od komorných koncertov na malých pódiách až po najväčšie slovenské kluby a sály kultúrnych domov. V súčasnosti preto nemá problém naplánovať si veľké turné po celom Slovensku a väčšinu koncertov vypredať v predstihu. Tento rok si dokonca v predvianočnom období trúfla na doposiaľ najväčší koncert svojej kariéry a opäť jej to vyšlo.

Sima Martausová v Hant aréne, 3.12.2018

Keď sa z normálnosti stane výhoda

Vystúpenie, ktoré sa konalo v pondelok 3. decembra v bratislavskej Hant aréne (Športová hala Pasienky), bolo prvým z predvianočných koncertov s názvom Čaro obyčajných vecí. Budúci pondelok 10. decembra v rámci krátkej šnúry zavíta aj do Košíc a 18. decembra do Žiliny (aj tieto koncerty sú už beznádejne vypredané). Názov turné, z ktorého sa neskôr "vykľul" aj názov jej aktuálneho singla pritom nemohol byť výstižnejší. To, čo fanúšikov k Sime Martausovej priťahuje už od začiatku jej kariéry, je totiž práve jej sympatická "obyčajnosť", ktorá je v protiklade s nablýskaným svetom celebrít a rovnako ďaleko má aj od výstredných umeleckých bohémov.

Je presným opakom namyslenej a nedotknuteľnej hviezdy - pôsobí ako normálne "dievča od susedov", pre ktoré sú najdôležitejšími hodnotami láska k ľuďom a k Bohu, slušnosť, skromnosť a pokora. Teda veci, ktoré sa zo šoubiznisu a hudobného mainstreamu časom vytratili, keďže boli príliš staromódne a ... obyčajné. No ako to už býva, keď je niečoho málo, skôr či neskôr sa to stane žiadaným a získava to svoje neodolateľné čaro. Úspech Simy Martausovej sa samozrejme nemusí páčiť každému, ale určite v kontexte aktuálnej slovenskej scény nemôže nikoho prekvapiť.


Ak ste niekedy zažili vystúpenie tejto charizmatickej brunetky, viete, že ponúka viac než len dávku poctivých a kvalitných "obyčajných" pesničiek. S publikom je v neustálom verbálnom kontakte, ku každej piesni prezrádza príbeh alebo aspoň krátku pointu viažucu sa k jej vzniku. Ak si k tomu pridáte humor, bezprostrednosť a hlavne ľudskosť nadanej hudobníčky, je jasné, že žiadny fanúšik jej tvorby z koncertu nemôže odchádzať sklamaný.

Inšpiráciu nájde vo všetkom... Aj v kritike 

Autorka hitov Čokoláda, Normálny život, Baránok či Nenahraditeľná sa predstavila v sprievode svojej vynikajúco zohratej kapely a sláčikového kvarteta. Takmer dvojhodinové vystúpenie bolo plné známych skladieb, doplnených o pár noviniek. Jednou z nich bola pieseň s jednoduchým chytľavým refrénom "Hej hou, už ideme domov" s textom napísaným na podpisovej karte. Pesnička totiž vznikla len pár hodín pred začiatkom koncertu. Sima v nej spontánne zdokumentovala chvíle zo zvukovej skúšky, keď napríklad po hale pobehovala s osviežovačmi vzduchu a voňavkovala všetky sedadlá - zdali sa jej totiž smradľavé.

V ďalšom príhovore sa zase dotkla spomínanej obyčajnosti. Vyznala sa, že hoci stojí na veľkom pódiu a spieva pre masu ľudí, necíti sa byť nič viac ani menej, než ktokoľvek z ľudí pod pódiom. Zdôraznila pritom, že aj ona máva zlé dni, trému a bežné fyziologické potreby. O tom, že hovorí veci tak, ako cíti, svedčila aj jej spomienka na kritiku zo strany "módnej polície" istého časopisu, ktorý jej prisúdil posledné miesto za nosenie lesklých pančušiek na nohách. Zároveň tým však Sime poskytol námet na skutočne veselú skladbu o móde, ktorú si po úvodnej minúte pospevovali azda všetci prítomní.

O zábavné okamihy na bratislavskom koncerte celkovo nebola núdza a niektoré situácie by nevymyslel ani ten najbláznivejší scenárista. Napríklad keď prišiel na pódium technik, aby priamo počas hrania skladby opravil spadnutý mikrofón jedného z členov kapely: na prvý pohľad sa zdalo, že sa mu to dosť rýchlo podarilo, no práve v momente, keď sa Sima opýtala, či už je všetko v poriadku, mikrofón s obrovským rachotom opäť spadol...

Sima Martausová v Hant aréne, 3.12.2018Pozrite si celý fotoreport z koncertu

Vnútorná krása je Nenahraditeľná

Speváčka počas večera nešetrila prejavmi vďaky a dávala publiku najavo, že vystupovať pred tisíckami ľudí pre ňu nie je samozrejmosťou. Pre fanúšikov, ktorí si kúpili lístky na jej doposiaľ najväčší samostatný koncert, si pripravila aj drobnú pozornosť v podobe odznakov s témou koncertu, hudobným "bonusom", resp. hosťom bol zase vynikajúci saxofonista Michal Žáček. Na záver publiku poďakovala dojímavými slovami i dlhým potleskom, pretože, ako tvrdí, každý koncert býva ich spoločným.

Nespornou výhodou Simy Martausovej je jej prirodzenosť a uveriteľnosť - či už ide o hudobnú tvorbu alebo to, čo hovorí na koncertoch a v rozhovoroch. Napriek mladému veku majú jej piesne dostatočnú hĺbku, no zároveň pritom nemáte pocit, že spieva o niečom, čo nikdy nezažila. Tvorí tak, ako cíti, a jej spontánnosť dodáva piesňam i koncertom patričnú dávku originality. Keď stojí na pódiu, ide si svoje od začiatku až do konca a neriadi sa žiadnymi pravidlami. Aj preto je napriek jej "obyčajnosti" ťažké predstaviť si umelkyňu, ktorá by ju dokázala vierohodne napodobniť. A nech sa o to radšej ani nepokúša. Pretože Sima Martausová je jedinečná a Nenahraditeľná.


Autorka: Danka Šoporová
Foto: Marko Erd


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti