Milovníci svetového jazzu si prídu na svoje obyčajne len dvakrát do roka. Okrem jarných a jesenných džezákov sa však sem-tam naskytne výnimočná príležitosť, ktorá nielenže milo prekvapí, ale sa aj intenzívne vryje do pamäti nadšencov tohto žánru. Veľkú prácu v tomto smere odvádza svetoznámy bubeník Martin Valihora.

Minulý týždeň sa mu v rámci festivalu One Day Jazz podarilo dotiahnuť do Košíc a Bratislavy najväčšie esá súčasnej hudobnej scény. Bubeník, ktorý vo svete participuje hneď v niekoľkých formáciách a projektoch, sa v minulosti ukázal na Slovensku aj so známou japonskou klaviristkou Hiromi Uehara, či inštrumentálnym zoskupením okolo basgitaristu Tonyho Greya. A publikum nezostalo o nič ukrátené ani tentoraz. Najväčšími ťahákmi tohtoročného podujatia One Day Jazz boli jednoznačne zahraniční hudobníci, pániHarry SokalFrank McComb, či Reggie Washington.

Malá ochutnávka Šebanovho umenia

Hneď na úvod potešila divákov nová omladená formácia AndrejŠebana, s ktorou po ôsmich rokoch samostatnej sólovej dráhy vyrukoval na turné ešte minulú jeseň pod názvom Andrej Šeban Band Tour 2012. Doprevádzali ho klávesák Dano Špiner, bubeník Michal Fedor a na basu hral Peter Rusňák. Šeban opäť predviedol svoju typickú intímnu hudobnú poetiku, ktorá bola nepostrádateľná najmä v skladbách BezvetrieBude ako neboloZlatá brána, či Ticho.

Keďže organizátorov aj hudobníkov tlačil čas a podujatie tentokrát "nebolo len o Šebanovi", formácii bolo umožnené predviesť len polovičnú hudobnú ochutnávku toho, čo predviedli počas jesenného turné a veru menej bolo aj svojského šebanovského humoru. Na jednej strane síce škoda, ale rozhodne išlo o kvalitné divácke nakusnutie k hlavnému chodu večera. Plnohodnotný koncert Andrej Šeban Bandu môžete zažiť napríklad na budúci štvrtok v KC Dunaj. Viac info

Andrej Šeban, One Day Jazz, 27.2.2013 Zdroj: Zdenko HanoutAndrej Šeban na podujatí One Day Jazz - viac fotiek

Valihora po dlhšom čase opäť so Sokalom

Druhým hosťom večera bol Depart Refire - projekt, ktorého srdce okrem Martina Valihoru na bicích, tvoria aj legendárny saxofonista Harry Sokal a Heiri Känzig na kontrabase. "S Departom hráme už rok, len sme mali medzitým veľmi dlhé pauzy, takže nám to po čase pripadalo skoro ako premiéra," okomentoval vystúpenie Valihora, pričom dodáva, že chémia, ktorá ich na začiatku spojila, sa našťastie nevytratila. "Napriek dlhej pauze som bol prekvapený, že sme boli zohratí a fungovalo to," povedal pre Hudba.sk Valihora.

K vrcholovým momentom festivalu patrilo jednoznačne vystúpenie Američana FrankMcComba (spev a klávesy), ktorý Slovensko navštívil po prvýkrát. V Bratislave ukázal, že nie nadarmo ho hudobná kritika smelo pasuje za súčasného Donnyho Hathawaya, či  Stevieho Wondera. Na basgitare ho sprevádzal Reggie Washington a za bicie si už druhýkrát počas večera zasadol Valihora. "S Frankom McCombom to bola otázka DNA a veľmi som sa tešil na to, že si môžeme spolu opäť zahrať," vyjadril sa po koncerete bubeník. "Mali sme veľmi málo času na prípravu. Dúfam, že sa nám to podarí do budúcnosti ešte vycibriť," hovorí najznámejší a zrejme aj najvyťaženejší slovenský bubeník. Napriek tomu boli hudobníci ku koncu tak rozohratí, že sa doslovne hecovali pohľadmi, kto z koho.

McComb je nezávislý rebel

Hoci Frank McComb v minulosti vystupoval s hviezdami ako Prince, Marcus Miller, Chaka Khan, Patrice Rushen, Terri Lynn, Anastasia, Fred Hammond, John P., rozhodne netrpí maniermi veľkej hviezdy. Mimo pódia je najradšej v teplákoch a bavlnenom tričku. "Černosi oblečenie neriešia a on trávi veľa času na turné. Cestuje aj štyri týždne vkuse a nemôže si so sebou nosiť garderóbu. Volí si teda to, čo je praktické, rýchlo sa perie a suší," vysvetľuje Valihora. 

Famózny Američan žije skromne a naplno si uvedomuje realitu. Dokonca ani za jeho hudbou nestojí žiadny kolosálny koncern, mecenáš, či sponzor, ktorý by ho finančne dotoval. "Je nezávislý a všetko si robí sám. Hlavný dôvod je, že v začiatkoch svojej kariéry mal zlú skúsenosť s nahrávacou spoločnosťou, ktorá sa zachovala voči nemu dosť nekorektne a nepekne," hovorí Valihora. "Je to aj jeho tak trochu rebelstvo, ktorým chce naznačiť hudobnému priemyslu, ako ničí sny a autenticitu interpreta. Pre neho je najpodstatnejšie robiť to, čo ho baví," povedal na margo svojho kolegu slovenský bubeník. A i napriek tomu, že začínal sám a na kolene, v hudbe sa mu darí a dnes sa ňou aj úspešne živí. V priebehu svojej kariéry mu vyšlo jedenásť albumov a deväť z nich si vydal sám. 

O svojom otvorenom a spontánnom prístupe k hudbe Frank McComb presvedčil aj počas koncertu, kedy si na pódium prizval z publika Anitu Soul. Zaspievala s kapelou jednu pesničku a opäť sa stratila medzi divákmi. Dokonalý súlad vzbudil otázky, či ich "duet" nebol pripravený. Valihora však všetko popiera. "Bol to spontánny akt zo strany Franka McComba päť minút predtým, ako sme vyšli na pódium. Anita sa s Frankom spoznali len večer pred koncertom. A samozrejme nevedela, že pôjde spievať v teplákovej mikine s McCombom pred publikum. Ale to je jedno, lebo on bol tiež v teplákoch," zažartoval si slovenský bubeník, ktorý na poslednú chvíľu vybavil mladej speváčke u zvukárov mikrofón, aby si mohla zaspievať.

Frank McComb trio, One Day Jazz, 27.2.2013 Zdroj: Zdenko HanoutFrank McComb, Reggie Washington a Martin Valihora

Kto vystúpi nabudúce? 

Valihora ako jeden z hlavných organizátorov festivalu One Day Jazz, má momentálne rozbehnuté viaceré nové spolupráce, v ktorých dominujú najmä jazzové triá. Medzi hudobníkmi, s ktorými spolupracuje, sú fínsky jazzový pianista Iiro Rantala, Nóri Per a Ole Mathisenovci alebo slovenský gitarista Juraj Burian, s ktorými bude tento rok vystupovať v Nórsku. V Amerike nahráva Valihora CD s klaviristom Abe Sapienom a ako hovorí, potešilo by ho aj spoločné turné. A tak ako v minulosti, platí aj v súčasnosti, že možno sa mu podarí niektoré z veľkých mien opäť dotiahnuť aj na Slovensko. "Všetko je to pod mojím manažmentom, takže je tam veľká šanca, že sa to podarí zrealizovať a zahrať si," dodal Valihora.

Hviezdy chceli vidieť Tatry, no zablúdili v Maďarsku 

Bubeník a organizátor festivalu One Day Jazz má pri pozývaní interpretov na Slovensko možnosť ukázať im zaujímavé miesta nielen v Bratislave. McComb a Washington navštívili našu krajinu po prvý raz, no stihli sa potúlať len po hlavnom meste, kde podľa Valihoru "pri každej možnej príležitosti tasili fotoaparáty a fotili si slovenské úkazy". Výlet do hôr im však nevyšiel. "Chcel som ich zobrať aspoň do Tatier, ale mali sme tak málo času, že sme to bohužiaľ nestihli. Cestovali sme ale cez Budapešť, kde sme sa zamotali na dve hodinky, tak aspoň videli kúsok Maďarska. A Budapešť už teraz poznajú veľmi dobre, lebo dvakrát sme sa v nej stratili," smeje sa Valihora.

Autorka: Alexandra Kováčová
Foto: Zdenko Hanout

Súvisiaci interpreti: Martin Valihora