Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Chemical Brothers ovládli prvý deň Pohody, festival začal veľkým návalom

Chemical Brothers ovládli prvý deň Pohody, festival začal veľkým návalom

06.07.2018 - 10:50 | Patrik Marflák

Kombinácia štátneho sviatku a vystúpenia jedného z najväčších headlinerov Pohody (nielen tohto, ale všetkých ročníkov) spôsobila, že areál trenčianskeho letiska sa takmer úplne zaplnil už vo štvrtok. Úvod festivalu sa niesol v znamení The Chemical Brothers, ale aj dlhého čakania.


Ešte nikdy nebola Pohoda hneď v prvý deň tak naplno vyťažená ako včera. Už od skorého poobedia na vypredaný festival prúdili tisícky fanúšikov a bolo cítiť, že s takým intenzívnym návalom organizátori buď nerátali alebo nebolo v ich silách zvládnuť ho lepšie. Mnohí tak strávili desiatky minút čakaním na príjazdových cestách k parkovisku, pri registrácii s deťmi, ale aj neskôr pri výčapoch s pivom. V minulosti ste na Pohode na nápoje nikdy nečakali viac ako 10-15 minút, teraz to pre pivárov mohol byť aj trojnásobok času. Pre tých, ktorí v noci po koncerte hlavnej hviezdy parkovisko opúšťali, prišlo napokon ešte jedno nepríjemné zdržanie, tentokrát spôsobené policajnou kontrolou odchádzajúcich vodičov.

Pri festivale s vysokým štandardom služieb, ktorý sa vždy mohol hrdiť perfektne zvládnutou organizáciou a precíznosťou vo všetkých ohľadoch, je štvrtkové "zakopnutie" nemilým prekvapením. Zostávajú však ešte dva dni, počas ktorých sa dá zlý prvý dojem napraviť.

Pohoda 2018

Útok na všetky zmysly

Hudobne mal štart 22. ročníka aj tento rok žánrovo dosť divokú dramaturgiu - postupne prešiel od klasickej hudby cez spojenie indie popu a folklóru po reggae a ska, a napokon až k tanečnej elektronike. Jasným headlinerom bolo britské duo The Chemical Brothers, ktoré prinieslo v rámci doterajších koncertov na hlavnom pódiu Pohody azda najprogresívnejšiu audiovizuálnu šou v histórii festivalu. Dokonale zosynchronizovaný obraz a zvuk, nepredvídateľnosť, energia, či kontrast farebnosti a hravosti s temnejšou atmosférou boli atribúty, ktoré určite potešili každého fanúšika elektronickej hudby.

Tom Rowlands a Ed Simons sú výraznými postavami 90-tych rokov, no zostávajú aktuálni dodnes a ako skvelý live act stále patria medzi top headlinerov najväčších festivalov. Hoci majú na konte množstvo spoluprác so spevákmi a rapermi, Pohode ponúkli z veľkej časti inštrumentálny setlist. Napriek veľkosti koncertu sa im pritom podarilo vytvoriť miestami až klubovú atmosféru. Najväčšie výbuchy radosti samozrejme sprevádzali hity ako Hey Boy Hey Girl, Galvanize, Block Rockin' Beats alebo úvodnú Go, no žilo to počas celého koncertu a hodinu a pol trvajúce vystúpenie mne osobne ubehlo naozaj rýchlo. Skvelé vyvrcholenie prvého dňa znepríjemnil len závan z čerstvo pohnojených polí. Až sa zdalo, že sa Pohoda z "chemických bratov" posr... alebo že ide o iný typ "chemického" útoku.

The Chemical Brothers, Pohoda 2018

Spomienka na Jána a Martinu s ich obľúbenou hudbou

Kým Chemical Brothers si na hlavnom pódiu vystačili len dvaja, pár hodín predtým tam hudobný program otvorilo najväčšie teleso, aké kedy na Pohode vystupovalo. Slovenský komorný orchester sa spojil s viac než dvoma stovkami zboristiek a zboristov z celého Slovenska a ponúkli fanúšikom výber skladieb od obľúbených klasických skladateľov zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. V spojení s premietaním diel vizuálnych umelcov v rámci iniciatívy Reakcia išlo o ďalšiu silnú spomienku, pokračujúcu v línii podujatí, ktoré od marca v rôznych slovenských mestách (spolu)organizoval práve tím Pohody.

Ako pred koncertom pripomenul Michal Kaščák, útok na novinára je útokom na slobodu a keďže hudbu vníma najmä ako oslavu slobody, Pohoda 2018 nemohla začať iným koncertom. Zaznel Mozart, Vivaldi, Musica Slovaca od Ilju Zeljenku aj Biblické písně Antonína Dvořáka, a bol to naozaj dojemný a silný začiatok festivalu.

Slovenský komorný orchester, Pohoda 2018

Slovenské kapely s davom, aký inde nezažijú

Druhé pódium patrilo včera výlučne slovenským kapelám, ktoré odohrali špeciálne koncerty. Najskôr Billy Barman predviedli úspešné spojenie s Dievčatami zo SĽUK-u a pokrstili čerstvo vydaný živák Potichu. O koncerte som písal dlhšiu reportáž počas jarného turné, teraz len v nadväznosti na ňu dodám, že na Pohode to fungovalo skvele aj napriek vrave v publiku, ktorá v tomto prípade nepôsobila tak rušivo ako na koncerte v Starej tržnici. Alebo som len mal šťastie na spoluposlucháčov. Za zmienku v každom prípade stojí skvelá účasť na koncerte - Barmani by včera pokojne zaplnili aj plochu pred hlavným stageom.

Možno aj viac ako mala ku koncu svojho vystúpenia prvá zahraničná štvrtková hviezda - Ziggy Marley s kapelou. Najväčší úspech mali skladby spevákovho slávneho otca One Love alebo Get Up, Stand Up, milo prekvapila beatlesovka All You Need Is Love. Celkovo však koncertu plnému odkazov lásky a mieru niečo chýbalo - na Uprisingu by to určite fungovalo lepšie, reggae vibrácie na Pohode predsalen nie sú až také silné. Skupina Polemic sa však na takéhoto "predskokana" určite stažovať nemohla a jej zaradenie v dramaturgii po mierne uspávajúcom jamajskom spevákovi znamenalo, že sa festival od pol jedenástej večer poriadne roztancoval.

Kapela, ktorá je hlavným popularizátorom štýlu ska na Slovensku, tento rok oslavuje už 30 rokov na scéne. Na Pohode si s ňou fanúšikovia zaspievali hity ako Hurikán, Ona je taká, Ja som to vedel či Komplikovaná. Hosťom koncertu bol nemecký spevák Dr. Ring Ding, ktorý sa s Polemicom predstavil aj vlani na spomínanom Uprisingu. Tak ako tam i tentoraz pódium bez problémov ovládol, nielen svojím hlasom a vtipnými textami, ale aj skvelou komunikáciou s publikom. Na tej výrazne stavali aj v noci po koncerte Chemical Brothers Holanďania Bazookas na svojom vytunovanom školskom autobuse a pre vytrvalcov to bola parádna energická bodka za prvým večerom. Žltý autobus je dnes už odparkovaný neďaleko Rádio(aktívnej zóny)_FM a ak budete mať šťastie, možno pri ňom ešte nejaký ten žúr zažijete...

Bazookas, Pohoda 2018

Dnes nás čakajú okrem iných koncerty Jamieho Culluma, St. Vincent, Jessie Ware, Aurory, Dannyho Browna, predstavia sa aj Fink, SOJA, Ride, BADBADNOTGOOD a mnohí ďalší. Z domácej scény sa môžete tešiť na Talkshow, Nvmeri, Tolstoys, Longital, Diego, Panáčika, Štefana Šteca, či Noisecut s Norou Ibsenovou. Predpoveď počasia v čase vydania článku vyzerá o niečo lepšie ako včera, napriek tomu organizátori ráno zverejnili výstrahu pred možnosťou dažďa a búrok v poobedných hodinách.

Autor: Patrik Marflák
Foto: Martina Mlčúchová


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti