Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Pražská premiéra Ariany Grande dopadla takmer na výbornú. Niečo jej však chýbalo

Pražská premiéra Ariany Grande dopadla takmer na výbornú. Niečo jej však chýbalo

06.09.2019 - 13:30 | Dušan Marko

Množstvo ružovej a prísne bezpečnostné opatrenia. Aj taká bola česká koncertná premiéra Ariany Grande. Kým pred pár rokmi by v našich končinách zrejme nad koncertom ani neuvažovala, teraz mala pražskú O2 arénu bez problémov vypredanú dlho dopredu. Fanúšikom ukázala svoje nesporné spevácke kvality, no na svoj najnovší hit "zabudla".


Ako tomu už býva pri koncertoch popových hviezd z Ameriky, išlo o obrovskú šou, ktorú dlhé mesiace predtým sprevádzalo množstvo dohadov o tom, aký jej koncert vlastne bude. Ešte viac otáznikov vyvstalo po tom, ako Ariana Grande pár týždňov pred konaním pražskej šou kvôli osobným problémom zmenila jej termín zo 7. septembra na 4. septembra. To samozrejme nevyhovovalo každému. Oveľa horšie však dopadli fanúšikovia v Poľsku, kde Ariana svoj plánovaný koncert v Krakove úplne zrušila. Bol to pritom už jej tretí zrušený koncert u našich severných susedov po dvoch škrtnutých vystúpeniach v rámci Dangerous Woman Tour v roku 2017.

S pomerne veľkým nepochopením a nevôľou sa stretli možno až prehnane prísne bezpečnostné opatrenia sprevádzajúce jej aktuálne Sweetener World Tour. Do haly bol totiž povolený vstup len s priehľadnou taškou do rozmeru A4. Zakázané boli dokonca aj peňaženky, ktoré ľudia skutočne museli nechať za bezpečnostnou kontrolou, inak sa na koncert nedostali. Pracovníci bezpečnostnej služby brali opatrenia skutočne vážne, čo mňa osobne prekvapilo, keďže pri iných koncertoch v pražskej O2 aréne som mal pocit skôr opačný. 

Prihliadnuc na teroristický útok, ktorý sa odohral na koncerte v Manchestri v roku 2017, je však pochopiteľné, že speváčka a jej tím dávajú bezpečnosť na prvé miesto. Skvelo to však využili aj po marketingovej stránke, nakoľko dlhodobo vypredaným artiklom v e-shope americkej hviezdy sú práve tašky a ľadvinky z priehľadných materiálov.

Bezchybná organizácia a pôsobivá scéna

Predtým, než sa na javisku ukázala samotná Ariana Grande, sa oňho podelila dvojica raperov Social House, s ktorými nahrala svoj aktuálny singels Boyfriend (o to viac prekvapilo, že počas večera nezaznel), a speváčka Ella Mai. Tá síce v programe získala oveľa viac času, než jej kolegovia, no nepodarilo sa jej ani zďaleka získať priazeň O2 arény. Jej vystúpenie bolo príliš monotónne a v porovnaní so Social House úplne bez energie.

Pri podobne veľkých koncertoch nie je nič nezvyklé, ak sa plánovaný začiatok posunie aj o polhodinu či hodinu. V prípade Ariany Grande však všetko fungovalo podľa plánu a krátke, zhruba 10-minútové omeškanie oproti ohlásenému štartu jej snáď nikto nezazlieval. Do pražskej O2 arény rodáčka z Floridy priniesla obrovskú scénu, za akú by sa nemuseli hanbiť ani Beyoncé či Justin Timberlake, a Ariana na nej perfektne využila všetok priestor, ktorý mala k dispozícii.


Hitmi nabitý koncert odštartovala skladbou Raindrops (An Angel Cried), po ktorej hneď nasledoval úspešný minuloročný singel God Is A Woman z minuloročného albumu Sweetener. Vďaka tomu, že servírovala jeden hit za druhým, stála celá hala na nohách už od začiatku.

V setliste dominovali najmä piesne z dvojice najnovších, krátko po sebe vydaných albumov Thank U, Next (2019) a Sweetener (2018), Ariana však nezabudla ani na svoju tvorbu z predchádzajúcich nahrávok, a tak odznela napríklad aj Be Alright či Side to Side. Jedným z najlepších momentov koncertu bol singel 7 Rings, ktorým tento rok definitívne potvrdila, že už nie je nevinným dievčaťom, ale sebavedomou ženou.

Unavená, no nezastaviteľná

Pozorný divák možno v istých momentoch vo výraze 26-ročnej speváčky spozoroval únavu. Niet sa čo čudovať, nakoľko na turné je už od 18. marca a ukončí ho až v závere decembra. Práve psychická vyčerpanosť bola zrejme dôvodom toho, že Ariana s fanúšikmi až na pár ďakovných fráz takmer vôbec nekomunikovala. Všetko im však plne vynahradila vo svojom speváckom a tanečnom výkone.

Na rozdiel od niektorých iných popových hviezd, skupina tanečníkov a množstvo vizuálnych efektov v jej prípade nie sú tým hlavným zdrojom zábavy a zážitku. Dokázala to najmä v emotívnej skladbe Breathin či v hite Dangerous Woman, v ktorých naplno rozbalila svoje nesporné hlasové kvality.


Z produkčného a dramaturgického hľadiska bola jej šou vystavaná bezchybne. Potešila obdivovateľov jej spevu, ale aj ľudí, ktorí od popovej šou očakávajú veľkú párty. Najväčšie tromfy si pochopiteľne nechala na záver, kedy zazneli hity Into You, Break Free či No Tears Left To Cry. Pri Break Free sa O2 aréna vďaka dúhovej projekcii premenila na najfarebnejšie miesto široko ďaleko, čím Ariana Grande podporila svoju početnú zostavu fanúšikov z LGBTI komunity. 

Koncert pochopiteľne nemohol skončiť inak, ako piesňou Thank U, Next, ktorá zrejme ešte dlho bude najúspešnejšou skladbou v kariére tejto americkej speváčky. Ak však niekto čakal, že odznie aj spomínaný najnovší singel Boyfriend, zostal sklamaný. Rovnako ako deň predtým vo Viedni, aj v Prahe ju zo svojho setlistu vynechala.


Premyslená šou bez spontánnosti

V roku 2017 som mal to šťastie, že som Arianu Grande videl počas jej predošlého turné k albumu Dangerous Woman (reportáž). Bohužiaľ, išlo o prvý koncert po tragickej šou v Manchestri, kde došlo k teroristickému útoku. Mladá hviezda sa vtedy síce snažila, no kvalitu jej výkonu pochopiteľne prevalcovali emócie, následkom čoho niekoľko nasledujúcich koncertov nakoniec úplne zrušila. Bál som sa toho, aká bude jej šou teraz, no veril som, že po dvoch mimoriadne úspešných rokoch získala svoju sebadôveru naspäť a prinesie do Prahy špičkovú popovú šou. A tak sa aj stalo.

Napriek všetkým spomenutým plusom však zrejme mnohí fanúšikovia odchádzali z koncertu s pocitom, že mu ešte predsa len čosi chýbalo. Možno bol problém v tom, že všetko bolo až príliš dobré a do posledného detailu premyslené. Talentovanej brunetke na rozdiel od koncertne ostrieľanejších kolegýň stále chýba istá ľahkosť, ktorú snáď časom získa. Vystúpeniu by určite prospela väčšia spontánnosť, resp. nejaká "špina", podčiarkujúca autentickosť umelca, ktorú do svojich šou dáva napríklad Rihanna.

Ako už samotný názov Sweetener Tour napovedá, išlo o poriadne sladkú, v istých miestach možno aj gýčovú šou. Vôbec však nemusíte patriť do cieľovej skupiny Ariany Grande, aby ste uznali jej spevácke kvality. Ak jej niekedy dáte šancu a pôjdete si ju pozrieť naživo, presvedčíte sa o tom, že si svoju profesiu vybrala skvele a medzi popovými speváčkami novej generácie je len málo takých, ktoré jej môžu konkurovať. V Európe sa zdrží až do konca októbra, takže ak ste nestihli koncert v Prahe či vo Viedni, stále máte niekoľko možností túto chybu napraviť. 

Setlist koncertu Ariany Grande v Prahe:
(4. 9. 2019, O2 aréna)

1. Raindrops (An Angel Cried)
2. God Is a Woman
3. Bad Idea
4. Break Up With Your Girlfriend, I'm Bored
5. R.E.M.
6. Be Alright
7. Sweetener / Successful
8. Side to Side
9. 7 Rings
10. Love Me Harder
11. Breathin
12. Needy
13. Fake Smile
14. Make Up
15. Right There / You'll Never Know / Break Your Heart Right Back
16. NASA
17. Only 1
18. Everytime
19. The Light Is Coming
20. Into You
21. Dangerous Woman
22. Break Free
23. No Tears Left To Cry

Prídavok:
24. Thank U, Next

Autor: Dušan Marko
Ilustračné foto: Chris Pizzello/Invision/AP


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti