Viac ako roka dva mesiace od predčasne ukončeného vystúpenia na Grape festivale sa Tom Odell vrátil na Slovensko, aby v nedeľu večer v bratislavskej Hant aréne fanúšikom predstavil svoj nový album Jubilee Road. O ňom síce hudobník hovorí ako o oslave nedokonalosti, no jeho vystúpenie bolo presným opakom.

Pôvodne mal v Bratislave vystúpiť v júni, no napokon sa koncert kvôli prípravám albumu Jubilee Road, ktorý vyšiel 26. októbra, preložil na 4. november. A čakanie sa vyplatilo, pretože Tom Odell predviedol veľkolepé hudobné predstavenie. Spevák bol odhodlaný fanúšikom vynahradiť dlhé čakanie veľkým zážitkom a to sa mu aj podarilo. Nedočkavosť oddaného publika naznačovala už obrovská rada, ktorá sa vytvorila pred Hant arénou ešte pred otvorením brán.

Sám spevák vraví, že jeho hudbu je najlepšie spoznať naživo a vie, o čom hovorí. Jeho koncerty sú o hudobníckej živelnosti a jeho veľkom hlase, ktorým vyplnil každý centimeter Hant arény. Samozrejme, koncert v športovej hale v sebe vždy nesie ťarchu priestoru, ktorý nebol stavaný na hudobné produkcie, a tak to bolo aj v tomto prípade, no Odell si dokázal získať absolútnu poslucháčsku pozornosť a nedovolil, aby myšlienky prítomných ulietali iným smerom. 

Tom Odell v Bratislave, 4.11.2018 Zdroj: Martina Mlčúchová

Energický úvod s kúskom rock'n'rollu

Publikum ešte pred samotným vystúpením Toma Odella zahriali Tolstoys, ktorí boli dobrou voľbou vzhľadom na to, že publikum tvorili prevažne dvadsiatnici a z veľkej časti ženy. Samotný spevák potom prišiel na pódium nenápadne, akoby opatrne, no publikum ho privítalo burácajúcim potleskom. Keď začal na klavíri hrať a spievať titulnú pieseň z jeho novinky Jubilee Road, ktorá patrí k najvydarenejším kúskom albumu, pričom spieval s oduševnením a človek mu veril každé slovo, bolo jasné, že nás čaká výnimočný večer.

Nasledoval hit I Know z jeho debutu Long Way Down (2013) a spevák ukázal svoje obrovské hlasové možnosti aj energiu, ktorú bol odhodlaný nechať na pódiu - v jednom momente dokonca zahodil svoju klavírnu stoličku. A tak mu stačilo pár minút, aby si publikum podmanil. Úvod koncertu znel, akoby to bol už záver a človek si po dvoch pesničkách kládol otázku, čo viac nám ešte môže dať. Vlastne stačilo náročné tempo udržať a Tom Odell na radosť fanúšikov nepoľavil.


Zvodný Odell pobláznil publikum

Tom Odell počas koncertu trávil najviac času pri klavíri, takže publikum ocenilo každý moment, keď sa k nemu priblížil bližšie. Vravel, že sa do Bratislavy dlho tešili, pričom narážal práve na preložený termín koncertu, ale nechal sa tiež počuť, že sa im s kapelou naše hlavné mesto veľmi páči. A potom spustil skladbu z nového albumu Don't Belong to Hollywood, ktorú označil za oslavu nedokonalosti a toho, ako byť sám sebou.

Tom Odell v Bratislave, 4.11.2018 Zdroj: Martina Mlčúchová

Znie to neuveriteľne, ale Odellovi sa podarilo v Hant aréne počas dvojhodinového koncertu vytvoriť miestami až klubovú náladu. Spolu s hudobníkmi sa zabávali, užívali si hranie a fungovala medzi nimi interakcia, ktorú riadil spevák. Ten si vychutnával každú skladbu spolu s publikom - skákal po klavíri, tancoval, zabával sa a jeho predstaveniu sa nedalo nepodľahnúť.

K výbornej atmosfére pomohlo aj publikum, ktoré prišlo na koncert dobre pripravené, čo predviedlo pri známych hitoch ako Grow Old With Me či Hold Me, ktorá dostala rock'n'rollovejší charakter, pričom Odell s publikom potvrdili svoje prepojenie. Hant arénou znel hlas publika, ktorý pripomínal dievčenský zbor, čo dokonale dopĺňalo jeho piesne a bolo evidentné, že si spevák svoju pozíciu užíva. Uvoľnil sa až natoľko, že keď prišlo na skladbu Entertainment, flirtoval s publikom so slovami "I'm just the entertainment".

Tom Odell v Bratislave, 4.11.2018 Zdroj: Martina MlčúchováPozrite si celý fotoreport Martiny Mlčúchovej

Pri skladbe Son Of An Only Child zase prekvapil mixom pesničiek Imagine, ktorú s ním spievala celá aréna, a tiež Beethovenovou piesňou Pre Elišku. Pri takýchto momentoch už je jasné, že koncert sa pomaly chýli ku koncu. Potvrdil to svojím najväčším hitom Another Love, s ktorým sa s divákmi prvýkrát rozlúčil. Publikum ho však presvedčilo na prídavok a ten prekročil hranice očakávaného. Odell totiž odohral ďalších päť skladieb vrátane hitu Concrete, pri ktorom sa vyznal publiku, že je najlepšie. V "nadstavenom čase" zahral aj piesne Till I Lost, emotívnu Half As Good As You či Magnetised.

Tom Odell patrí k najväčším talentom svojej generácie v Británii a v Bratislave odohral fantastický koncert, pričom publiku odovzdal kus zo seba. Bol to rozhodne výnimočný nedeľný večer, ktorý bol skvelou "reklamou" na spevákov čerstvo vydaný album Jubilee Road. Ak ste ho ešte nepočuli, odporúčam, stojí za to nielen naživo.Autorka: Marína Valentovičová
Foto: Martina Mlčúchová

Súvisiaci interpreti: Tom Odell