Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Peter Bič Project prilákal do koncertného labyrintu stovky Košičanov

Peter Bič Project prilákal do koncertného labyrintu stovky Košičanov

07.07.2021 - 09:30 | Marek Danko

Ďalší ročník košického Leta v Kulturparku ponúka atraktívnu hudobnú nádielku. O úvodný koncert festivalu sa postarali takmer domáci Peter Bič Project. Vystúpenie sa zároveň konalo v rámci ich dvakrát preloženého Labyrint Tour. Do tretice to však vyšlo a spokojnosť bola nielen na strane muzikantov, ale i početného publika.


Peter Bič Project vydali svoj zatiaľ posledný album Labyrint v roku 2019. Po jeho uvedení na trh malo nasledovať jarné turné, ktoré bolo pre prvú vlnu preložené na jeseň 2020. Keďže v tom čase boli verejné podujatia zrušené a nezmenilo sa to ani na jar, ideálnym obdobím sa stalo leto, počas ktorého je riziko nákazy, zdá sa, najnižšie. Fanúšikovia, ktorí mali zakúpené lístky už dávnejšie, tak môžu konečne navštíviť niektorý z koncertov kapely. Jej letné koncerty zatiaľ nie sú vypredané, takže sa k nim môžu pridať aj ďalší záujemcovia, ktorí si chcú uhasiť koncertný smäd po dlhom období ticha.

Vyššie umelecké ambície

Nečudo, že počas vyše 90-minútového koncertu zaznel takmer kompletný album Labyrint. Skladby však nadobudli iné rozmery hlavne vďaka improvizovaným častiam. Všeličo naznačil titulný kus, ktorý kapela zaradila prekvapivo hneď na úvod. Kým väčšina formácií štartuje vystúpenia energickejším číslom, Peter Bič Project vsadil na pomalší, premyslenejší a inštrumentálne bohatší rozbeh. Hudobníci na to išli len veľmi pozvoľne, pieseň gradovala až s pribúdajúcimi minútami a hudobníci mohli predstaviť svoje technické zdatnosti. Ide o trochu riskantný prístup, ale ľudia znalí veci dobre vedeli, že kapela sa do toho oprie neskôr.

Peter Bič Project v Košiciach, 3.7.2021Peter Bič Project v košickom Kulturparku (foto: Dominika Kentošová)

Napriek tomu sa aj počas divokého kusu Primášovo srdce, prevzatého od Karola Duchoňa, našli miesta na muzikantské perličky. Perlil hlavne František Jano s hobľujúcim husľovým sláčikom, ale zahanbiť sa nedal ani líder Peter Bič, predvádzajúci s gitarami naozaj lahodné kúsky. "Na niektoré gitary som rok nehral, takže je to teraz taká zoznamka.sk. A dávajú mi to aj jasne najavo," uviedol Peter v príhovore pred Duchoňovou skladbou. Nedokonalosti však treba pripísať skôr nie veľmi vydarenému zvuku, ktorý býva na začiatku festivalov nevyladený. Bicie, gitary a sčasti i husle prehlušovali basgitaru a klávesy, rovnako spev bol miestami nezrozumiteľný.   

Open-air podujatia však majú aj svoje nesporné výhody. Panuje na nich dobrá atmosféra, ľudia sú uvoľnenejší a spolupracujú s kapelou, takže vzájomná interakcia sa vyrovná aj malým klubom. Peter Bič Project sú známi tým, že majú v repertoári aj veci robené takpovediac "pre masy", ktoré si fanúšikovia rady zanôtia, napríklad Láva, Máj, Čoskoro, Šťastie či Nedívaj sa tak.

Pohľad do minulosti ponúkla dvojica skladieb s anglickými textami. "Niektorí si pamätáte naše anglické začiatky, čo je dobre. A niektorí nie..." uviedol Peter skladby Where Did You GoAll Those Places, "... Čo je tiež dobre," doplnila s úsmevom speváčka Viktória Vargová, ktorá do zostavy prišla v čase, kedy "angličtinová éra" skupiny končila a krátko po jej príchode začala nová, ešte úspešnejšia.

Viktória Vargová, Peter Bič Project v KošiciachViktória Vargová okrem spevu aj hrá na trúbke (foto: Dominika Kentošová)

Pozitívny životný vplyv

Nadaná Košičanka začala pôsobiť v kapele po odchode Dášky Kostovčík. Tá pomáhala uviesť značku Peter Bič Project do všeobecného povedomia megahitmi Thinking About You a Hey Now, líšiacimi sa od dnešnej podoby kapely nielen jazykom, ale aj zvukovo. Viktória má iný prejav, ktorý je možné označiť za komornejší a intímnejší. Navyše dokáže skladby obohatiť hrou na trúbku, čo býva na koncertoch aranžérskym oživením. Druhou zástupkyňou nežného pohlavia bola Martina Timková, hrajúca na basgitare. Okrem PBP pôsobí aj v skupine Girls from The Moon a sólovo. Jej hráčsky prejav býva skromný, poctivý, sebaistý, zemitý a nie inak tomu bolo v Kasárňach.

Jej rytmickým partnerom bol Eduard Kiss, obsluhujúci bicie nástroje. Ide o pedagóga a hráča, ktorý sa bicím venuje profesionálne. Podľa toho vyzerá i jeho pódiový prejav, ktorý je síce úsporne minimalistický, no úderný účel vie splniť (a "vďaka" nie ideálnemu zvuku ho bolo počuť naozaj dosť). V jeho "tieni" bol logicky hráč na klávesové nástroje Rasťo Boros, ktorý bojoval statočne, ale zvukárov poraziť nedokázal. Je veľká škoda, že jeho hra zanikala v zvukovej mase, rovnako tak boli zbytočne vysoko nastavené aj decibely z reproduktorov. Tichší zvuk je predpoklad kvality, no záviselo by aj od technikov, koľko z toho "ticha" by dokázali vyťažiť. Fero Jano si vzal okrem huslí na starosť aj akustickú gitaru a akordeón, čo z neho urobilo asi najvyťaženejšieho hráča akcie, no aj Peter striedal rôzne typy gitár.

Peter Bič Project v Košiciach, 3.7.2021Medzi speváčkou a kapelníkom vládne výnimočná chémia (foto: Dominika Kentošová)

"Dodnes nám píšete, ako vám táto skladba ovplyvnila život," prezradil líder formácie pri uvedení hitového dueta Stoj. Pieseň zároveň uviedla poslednú časť koncertu, počas ktorej zazneli ešte Skúšame sa nájsť, čerstvo zverejnená energická a rozšafná novinka Všetko bude fajn a prídavok Z výšky. Peter potvrdil, že v jeseni by mal vyjsť nový album a potešilo ho, že "ľudia nemajú problém prísť na koncert, ťažšie je pre nich z koncertu odísť". Možno čakali viac starších pesničiek, ale kapela dala jasne najavo, že minulosť pre ňu nie je až taká dôležitá.

Dlho odkladaný koncert z dvakrát preloženého Labyrint Tour teda dopadol veľmi úspešne. Muzikanti mali radosť, že konečne môžu hrať vo svojom meste, za čo ich diváci odmenili uznaním, zborovým spevom i spontánnym tancom, hoci koncert bol na sedenie. Zaznela väčšina titulov z ostatného albumu, ktorý reprezentuje kapelu z viacerých strán. Počas ďalších mesiacov vystúpia Peter Bič Project na viacerých miestach a po období "nehrania" tak môžu splatiť dlh fanúšikom, ktorí okrem zábavy hľadajú aj inštrumentálne lahôdky a poctivé muzikantstvo.

Rozhovor: Peter Bič: Ani fanúšikovia už nemôžu brať koncerty ako samozrejmosť. Bohužiaľ

Setlist koncertu Peter Bič Project v Košiciach:
(Kasárne/Kulturpark, 3. 7. 2021)

1. Labyrint
2. Nedívaj sa tak
3. All Those Places
4. Where Did You Go
5. Primášovo srdce
6. Láva
7. Máj
8. Čoskoro
9. Šťastie
10. Stoj
11. Skúšame sa nájsť
12. Všetko bude fajn

Prídavok:

13. Z výšky

Ďalšie letné koncerty skupiny Peter Bič Project:

31. 7. - Amfiteáter Trnovce, Brestovec
14. 8. - Nádvorie hradu, Kežmarok
28. 8. - Amfiteáter, Banská Štiavnica
10. 9. - Amfiteáter Trenčiansky hrad, Trenčín
12. 9. - Amfiteáter InPark, Štrkovecké jazero, Bratislava

Všetky koncerty začínajú o 19:00.

Vstupenky:  

Autor: Marek Danko
Foto: Dominika Kentošová


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti