Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Chiki Liki Tu-a vezú na Ostatňi Raz Tour tradičný náklad humoru a nadhľadu

Chiki Liki Tu-a vezú na Ostatňi Raz Tour tradičný náklad humoru a nadhľadu

07.10.2019 - 11:30 | redakcia

Štvrtkový koncert legendy slovenskej alternatívnej scény v košickej Tabačke priniesol niekoľko prekvapení, tradične veľkú dávku humoru a plnú sálu spokojných fanúšikov. Ešte pred budúcoročnými oslavami štvrťstoročnice svojho pôsobenia na scéne tak kapela v rámci aktuálnej šnúry servíruje fanúšikom plnotučný koncertný zážitok.


Turné s poetickým názvom Ostatňi Raz Tour poňala skupina ako symbolickú rozlúčku s ikonickým outfitom basgitaristu a speváka Martina Višňovského. Takzvané Prešovské plátno na záver šnúry zarámujú na domácej pôde v Stromoradí, kde bude mať svoje večné pamätné miesto.

O tom, že dnes už kultová prešovská formácia má slušnú fanúšikovskú základňu aj v Košiciach, dávali tušiť stovky fanúšikov, ktorí aj večer pred pracovným dňom komfortne zaplnili sálu Tabačky, kde celé turné odštartovalo. Chiki Liki Tu-a si pripravili setlist plný raritných skladieb, ktoré často na koncertoch nehrávajú, a ako nám prezradili po koncerte, finálny zoznam skladieb (na konci článku) vznikol len prekvapivých 15 minút pred koncertom.

Fanúšikom ponúkli prierez ich doterajšou tvorbou, čo potvrdila aj úvodná skladba Štrbské pleso z ich prvého albumu Nezatváraj Milan dvere (1998). Neskôr z neho ešte zahrali aj ďalšie "archívne" kúsky ako Chameleón či Saláma. Atmosféra sa v dave naplno rozbehla spolu s pohybmi Martina Višňovského v skladbe Odborník.


Nerozlučné trio, ktoré tvoria aj Ľuboslav Petruška (gitara, spev) a Tomáš Višňovský (bicie) nezostalo svojej povesti nič dlžné. Medzi skladbami nechýbal povestný humor a hudobný nadhľad vyplývajúci z viac ako tisícky odohratých koncertov a muzikantskej zručnosti. Tá dostala zabrať najmä pri skladbách, ktoré naživo často nehrávajú.

"Najkrajší moment je, že sa ti tie skladby vynárajú z pamäti automaticky, a aj keď sa trochu sekneš, tak to ďalej ide krásne," zhodnotil hranie raritnejších skladieb na prvom koncerte turné Martin Višnovský. Od menej známych nahrávok sa kapela samozrejme počas večera dostala aj k hitovkám, a tak si prišli na svoje aj návštevníci, ktorí možno nemajú napočúvané všetky albumy. Tradične rezonovali najmä skladby Kristína, Láska moja de si a najmä asi najtanečnejší hit Monte Carlo.


Kto by čakal na Ostatňi Raz Tour ponurú atmosféru, ten je vedľa. Ikonický outfit síce už po tejto slovensko-českej šnúre na vystúpení neuvidíte, no tesne pred oslavami 25 rokov na scéne (2020) kapele naďalej nechýba pozitívne naladenie. "My si z toho budeme robiť srandu furt, inak by sme neprežili," komentuje prístup hudobníkov Martin Višňovský a dodáva, že "ostatňi raz" v názve šnúry sa týka len outfitu, nie pesničiek, ktoré na turné znejú. "So skladbami sa nedá rozlúčiť, keď sú tvoje..."

Celý koncert mal až neuveriteľne rýchly spád, ktorému dopomohli aj fanúšikovia - možno to znie ako klišé, no v Tabačke bolo jednoducho vidieť, že si to tam ľudia prišli jednoducho užiť. Chiki Liki Tu-a to zase vrátili naspäť do davu energiou a nasadením, ktoré do vystúpenia celý večer dávali. Kapela zahrala tri prídavky, no asi práve vďaka silnej atmosfére nečakane odznela aj pomalšia Balkón, ktorá dala už len bodku za celým príjemným večerom.

Chiki Liki Tu-a, Ostatňi Raz Tour v KošiciachChiki Liki Tu-a v Tabačke - pozrite si viac fotiek z koncertu

Po koncerte nám predsa ešte Martin prezradil čo-to o ich plánoch do budúcnosti, najmä ohľadom budúcoročných osláv. "Určite si pozrieme nejaké videá, že ako to robil Olympic, keď mal 25 rokov, alebo Žbirka a tak. Nejaké staré DVD-čka a videokazety. Dáme si taký prierez česko-slovenskou tvorbou, že ako sa to robí, ako to väčšinou vyzerá, a tam sa rozhodneme," povedal s úsmevom.

Zároveň vyslovil aj prianie nahrať budúci rok ďalšiu nahrávku, prípadne ak sa podarí, aj celý album. K tomu všetkému im držíme palce. Chalani opäť potvrdili, že každý koncert vedia osviežiť jedinečným humorom a že na ich koncertoch to v žiadnom prípade nie je nuda. Ak stíhate ďalšie vystúpenia, určite sa je na čo tešiť.

Termíny zostávajúcich koncertov Ostatňi Raz Tour:

9. 10. - Praha, Rock Café
11. 10. - Bratislava, Majestic Music Club
12. 10. - Banská Bystrica, Klub 77
19. 10. - Prešov, Stromoradie

Setlist koncertu Chiki Liki Tu-a v Košiciach:
(3. 10. 2019, Tabačka Kulturfabrik)

1. Štrbské pleso
2. Tlustá teta
3. Saláma
4. Letáky
5. Chameleón
6. Odborník
7. DPH
8. Milenka
9. Lala
10. Kristína
11. Není možné
12. Stena
13. Americká pesnička
14. Láska moja de si
15. Nechcem tam ísť bývať
16. Hitovka
17. Triedený odpad

Prídavky:

18. Ďakujem
19. Monte Carlo
20. Metal
--
21. Balkón

Text a video: Martin Laškovský
Foto: Slavomír Venglarčík


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti