Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Žúr podľa Ultrazvuku: Angažovaný rap aj rozbláznený kulturák

Žúr podľa Ultrazvuku: Angažovaný rap aj rozbláznený kulturák

09.04.2019 - 09:10 | Marína Valentovičová

Overené mená na domácej scéne, Vec a Tono S., nahrali pod značkou Ultrazvuk album, ktorý berie poslucháča do víru bezstarostnej zábavy, no na druhej strane obsahuje aj vážnejšie skladby, ktoré podávajú správu o súčasnej spoločnosti prostredníctvom jej defektoskopie. V Trenčíne mal Ultrazvuk len svoj tretí koncert a v Klube Lúč rozbehol divoký piatkový večer.


Hoci je projekt dvojice raperov na svete len od minulého leta a album vyšiel pred pár týždňami, ich trenčiansky koncert bol dôkazom, že hudba Ultrazvuku si rýchlo našla svojich skalných fanúšikov, ktorí rapovali/spievali celé texty. Od prvej chvíle bolo publikum pripravené si užiť večer. Ten nastaveným konceptom smeroval k vydarenej párty - aj vďaka účasti SupuŠkrupa, ktorí sa postarali o náladu pred vystúpením samotného Ultrazvuku.

Dvojica vystúpila vo svojich dobových športových bundičkách, v ktorých sa nechali zvečniť aj na obale albumu. Aj tým naznačili svoj postoj k projektu, od ktorého podľa ich vlastných slov nevedeli, čo majú čakať. Ultrazvuk je totiž z veľkej časti o zábave, aj bezstarostnej, keď sa VecTono S. neberú príliš vážne, a to prinieslo úplne ustrelené momenty večera. Hoci sa Ultrazvuk vybral na turné bez kapely, k neopočúvanému zvuku prispel Vec, ktorý scratchoval za gramcami.


Rap s posolstvom

Ultrazvuk je aktuálne síce na svojom prvom turné vôbec, no publiku sa nemusel predstavovať. Keď sa v úvode raperi spýtali, kto počul album, v Klube Lúč išla väčšina rúk hore, čo predpovedalo vydarený večer v znamení divokého a tanečného žúru. Rovnako dobre a s pochopením však boli prijaté aj vážnejšie kusy z albumu, ktoré na rozdiel od albumu zazneli už v prvej polovici koncertu. Iné rozmiestnenie pesničiek oproti nahrávke bolo však dobre premyslené, keďže neskôr sa nálada úplne odtrhla z reťaze a ťažko by bolo možné v jej víre poslucháčov naladiť na seriózne témy.

Jeden z najlepších spoločensko-kritických textov má pieseň Tik Tak, ktorú Vec uviedol so slovami: "Doba nie je srandovná a dejú sa aj zlé veci." Krátku chvíľu síce trvalo, kým publikum dokázalo ubrať z tanečnej dychtivosti a započúvalo sa do textu, no netrvalo dlho a dostavil sa moment, kedy angažovaný rap Ultrazvuku zmenil publikum na komunitu s rovnakým názorom. Skvelo na koncerte fungovala aj pieseň Tváre slobody. "Sloboda nie je samozrejmosť a môžeme jej vďačiť za to, že tu dnes môžeme koncertovať, a že ste tu s nami," povedal Tono S.

Recenzia: Ja si to užívam, ja sa cítim dobre. Ultrazvuk je o zábave aj politike


Večierok chlapcov nad 30

Celkovú atmosféru koncertu dokonale vyjadruje skladba Chlapci nad 30. Tieto slová zároveň triafajú aj zloženie publika, ktoré si prišlo Ultrazvuk v Trenčíne vypočuť. "Čakal by som trochu viac dievčat, ale vidím, že aj chalani nás majú radi," komentoval osadenstvo Vec.

Medzi najzábavnejšie momenty koncertu patrila skladba Teleport, počas ktorej sa k dvojici pridal aj Škrupo. Vidieť troch zrelých chlapov na pódiu, spievajúcich a tancujúcich v štýle funky, je vtipný pohľad, no bolo vidieť, že ich to baví a bola to vlastne celkom opojná sranda. Zároveň to bola chvíľa, keď aj ten najserióznejší poslucháč odhodil zábrany a musel sa pridať k silnej zostave zabávajúcich sa ľudí. Možno si pritom v hlave hovoril, že toto je strašná blbosť, ale nedalo sa odolať nákazlivej tanečnej nálade.


Dvojica tak dopriala publiku aj prídavky a šialenstvo, ktoré sa v Lúči strhlo, vyvrcholilo skladbou roka na tohtoročných Radio_Head Awards - Slovák, ktorá ešte viac podčiarkla atmosféru rozblázneného "kulturáku". Napokon pridali ešte novinku Majitelia hry a prišlo aj na skladby zo sólovej tvorby Veca a Tona S. Bodkou za koncertom Ultrazvuku bola spomienka na legendárne Trosky v podobe kultovej skladby Tozmemi.

Turné s názvom Ultratour má po víkende za sebou už štyri úspešné zastávky a pokračuje ďalej. Fanúšikovia budú mať počas najbližších týždňov možnosť vidieť dvojicu Tono S. a Vec pod spoločnou značkou ešte v šiestich slovenských a dvoch českých mestách. A môžete si byť istí, že Ultrazvuk vás poľahky strhne do svojej zábavnej hry.


Na záver ešte malý výcuc (ja cuc, ty cuc) z aktuálnej tlačovej správy o turné:

Okrem vyznávačov kvalitného rapu si na koncertoch prídu na svoje aj vizuálni fajnšmekri. Chlapci totiž na spoluprácu oslovili svojho kamaráta, medzinárodne uznávanú kapacitu Jána Šicka, ktorý sa venuje videoprojekciám, mappingu, interaktívnym inštaláciám či svetelnému dizajnu. Pre Ultrazvuk vytvoril špeciálny softvér a hardvér - minimalistické svetelné objekty reagujúce na hudbu. Originálna LED show výborne dotvára atmosféru koncertu a chalani sú s ňou nadmieru spokojní. "Po dokonalom využití videoprojekcie počas nášho turné s Troskami sme sa rozhodli pre niečo úplne iné, oveľa minimalistickejšie a myslíme, že sme spravili veľmi dobre," hovorí Vec.

Slovenská časť turné vyvrcholí 10. mája v bratislavskom Majestic Music Clube (MMC), kam sa koncert presunul kvôli veľkému záujmu. V každom meste si samozrejme môžete zakúpiť Ultrazvuk merchandise v podobe trička, CDčka a dlhoočakávaného vinylu, ktorý bude k dispozícii od košickej zastávky (19.4.).

Ako bonus k prebiehajúcemu turné si celá posádka aj so Supom a Škrupom pripravila pre fanúšikov ešte jednu lahôdku - nechali sa zvečniť od svojho dlhoročného kamaráta, tanečníka Laciho Strikea, ktorý sa už nejaký čas popri tancovaní venuje foteniu ako svojmu hobby. Chalanov navštívil v štúdiu počas príprav na turné a vznikli z toho pekné zábery. Keď ho teda stretnete s analógovým foťákom v ruke alebo na krku, nečudujte sa.

Vec a Tono S. alias Ultrazvuk + Supa a Škrupo

Odohrané koncerty Ultratour:

22. 3. - Banská Bystrica, Záhrada
23. 3. - Dubnica nad Váhom, Doors Pub
5. 4. - Trenčín, Klub Lúč
6. 4. - Nitra, Nová Pekáreň

Zostávajúce koncerty Ultratour:

12. 4. - Žilina, Stanica - FB event
13. 4. - Trnava, Malý Berlín - FB event
19. 4. - Košice, Tabačka - FB event
20. 4. - Prešov, Wave klub - FB event
3. 5. - Martin, Elefant - FB event 
10. 5. - Bratislava, Majestic Music Club - FB event

18. 5. - Brno, Kabinet Múz - FB event
24. 5. - Praha, Café V lese - FB event

Vstupenky na slovenské koncerty:  


Autorka: Marína Valentovičová
Foto: Laci Strike


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti