Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Len chalan s gitarou a 80-tisíc ľudí: Ed Sheeran očaril Prahu skromnosťou a hitmi

Len chalan s gitarou a 80-tisíc ľudí: Ed Sheeran očaril Prahu skromnosťou a hitmi

08.07.2019 - 13:10 | Matej Kráľ

Masa 80 000 návštevníkov robí z koncertu Eda Sheerana na pražskom letisku Letňany jedno z najväčších hudobných podujatí, aké sa kedy v Česku konali. Dnes ho pritom na rovnakom mieste čaká ešte jeden koncert s návštevnosťou niekoľko desiatok tisíc ľudí. Na to, že vystupuje iba sám bez kapely a hrá v podstate celkom obyčajné pesničky, je to až neuveriteľné.


Kým na Slovensku najväčšie koncerty Depeche Mode na futbalovom štadióne na Pasienkoch prekonali hranicu 30-tisíc návštevníkov, Česká republika už viackrát hostila svetové kapely v otvorených priestranstvách, kde už možno hovoriť o kategórii obrích koncertov. Napríklad na AC/DC v roku 2016 prišlo približne 60-tisíc ľudí, na U2 v roku 1997 takmer 80-tisíc.

Rekordérmi v návštevnosti sú The Rolling Stones, ktorí u našich západných susedov odohrali už päť megakoncertov (1990, 1995, 1998, 2003 a 2018), pričom ich vystúpenie na Strahove v roku 1995 bolo vôbec najväčším českým koncertom v histórii (rôzne zdroje uvádzajú 127- až 130-tisíc ľudí). Za nimi v rebríčku nasledujú Michael Jackson (120-tisíc v roku 1996) a Pink Floyd (takmer 120-tisíc v roku 1994).

Zdalo sa, že návštevnosti koncertov týchto legiend v porevolučnej eufórii 90-tych rokov sa nemôže priblížiť už nikto, no Ed Sheeran potvrdzuje, že je obrovským fenoménom súčasnej hudby. 28-ročný Angličan totiž dokázal v rámci svojho aktuálneho turné v Prahe predať možno ešte viac vstupeniek ako "stouni" v roku 1995.

Jeho včerajší prvý koncert, ktorý sa vlani v septembri po spustení predpredaja vypredal doslova za pár hodín, prilákal 80-tisícový dav. Je to nový rekord letiska Letňany - doterajší držali spomínaní AC/DC, na The Rolling Stones tam vlani prišlo "len" 50-tisíc ľudí. Návštevnosť dnešného koncertu zatiaľ nie je známa, no už v januári bolo na pondelkový termín predaných ďalších vyše 20-tisíc lístkov.

Aktualizácia (9.7.2019, 14:00): Organizátori hlásia, že speváka videlo na dvoch koncertoch spolu 150-tisíc ľudí.


Najväčšie hity aj premiéra novej skladby

Napriek enormnému počtu návštevníkov dopadlo v nedeľu večer všetko v rámci možností ideálne. Fanúšikovia sympatického Brita, či už stáli pod pódiom alebo ďaleko vzadu, si vďaka rozmernému pódiu obsypanému efektnými obrazovkami mohli užiť vytúžené hity aj pohľad na charizmatického hudobníka.

Ako predskokani sa predstavili švédska popová speváčka Zara Larsson a zástupca novej generácie britského rocku James Bay. V oboch prípadoch ide o mená, ktoré sú už dostatočne známe a v Česku by určite nemali problém vypredať väčší klub. Z reakcií publika však bolo jasné, že ich koncerty boli pre väčšinu prítomných len príjemnou kulisou k čakaniu na hlavnú hviezdu.

Asi nikoho neprekvapilo, že Sheeranov setlist tvoril najmä prierez najväčších hitov. Nezaujatému poslucháčovi by sa pritom mohlo zdať, že sa jedna pesnička od druhej líšia len veľmi málo. Vzorec ryšavého pesničkára je relatívne jednoduchý. Romantický text, štyri akordy, chytľavý refrén a prívetivý vokál robí pre mnohých poslucháčov jeho hudbu neodolateľnou.

Ed Sheeran v Prahe, 7.7.2019

Z hudobného hľadiska je najzaujímavejším aspektom fenoménu menom Ed Sheeran samotný charakter vystúpenia. Spevák totiž ani po troch megaúspešných albumoch nezmenil svoj koncept - stále vystupuje ako sólový spevák bez kapely a vystačí si len s loopovanou hrou na akustickej gitare, malou podporou samplov a vlastným hlasom, pričom okrem spevu aj celkom slušne rapuje. Napriek absencii spoluhráčov dokáže vyprodukovať komplexný zvuk svojich skladieb tak, ako ich väčšina ľudí pozná z rádií, za čo si bezpochyby zaslúži rešpekt a obdiv.

Publikum okrem obľúbených hitov ako The A Team, Galway Girl, Thinking Out Loud, Photograph či Perfect potešil aj tým, že práve v Prahe prvýkrát predstavil novú skladbu z očakávaného albumu spoluprác No. 6 Collaborations Project. Ide o pieseň Blow, ktorá je jeho ďalším singlom. Spojil sa v nej s Chrisom Stapletonom a Brunom Marsom a výsledok je prekvapivo rockový, nič podobné doposiaľ spevák neponúkol.

Na Letňanoch skladba zaznela samozrejme bez hostí, v citeľne skromnejšej surovej verzii, no koncertná premiéra novinky svedčí o tom, že česká metropola, do ktorej sa vrátil po štyroch rokoch, preňho nie je len ďalšou zastávkou na turné. Mimochodom, len pred pár hodinami zverejnil k piesni Blow aj videoklip (v ktorom namiesto neho účinkuje sexi ryšavka), takže ide o naozaj úplne aktuálnu záležitosť.


Sila davovej psychózy

Pri koncertoch takýchto rozmerov býva zvykom, že v rámci hudobnej produkcie a často i príhovorov je všetko do detailu naplánované a dramaturgia večera funguje v každom meste takpovediac paušálne. Výnimkou počas väčšiny vystúpenia nebola ani Praha, no spomínaná nová pesnička aj spevákova bezprostrednosť a autenticita dodali koncertu pocit výnimočnosti.

Hudobník, oblečený v jednoduchom čiernom tričku svojej obľúbenej značky HOAX, si po úvodnej skladbe Castle on The Hill zaspomínal na skromné začiatky, keď hrával po krčmách v Suffolku, odkiaľ pochádza. Komunikácia s publikom mu vo všeobecnosti išla veľmi dobre a počas romantického setlistu dokázal vyťažiť z odozvy publika maximum, čo pri toľkých desiatkach tisíc ľudí so svietiacim smartfónom v ruke robí naozaj pôsobivú kulisu. Sympatické boli aj pokusy o vokálnu interaktivitu, do ktorej Sheeran pozýval spievajúce publikum. Zladiť do jednotného chorálu hlasivky fanúšikov roztrúsených na tak veľkej ploche by však vyžadovalo nadľudský výkon.

Ed Sheeran v Prahe, 7.7.2019Pozrite si celý fotoreport z koncertu

Výrazným momentom počas takmer dvojhodinového setu, ktorý začal so západom slnka a skončil už v nočnej hodine, bola v druhej polovici večera podmanivo odohraná pieseň I See Fire. Skladba, ktorú spevák dva roky po úspechu debutového albumu + (2011) napísal pre film Hobit: Smaugova pustatina (hrala v záverečných titulkoch), mala naživo viac ako šesť minút a dokonale ukázala, v čom je Sheeranova najväčšia sila. Hoci je jedným z najúspešnejších popových spevákov súčasnosti, stále je predovšetkým tradičným pesničkárom vychádzajúcim zo "starej školy" a je to práve poctivé hudobné prevedenie a emocionálna surovosť, čo pre náročnejších poslucháčov na jeho koncertoch rezonuje najviac.

Dobrým príkladom je aj pieseň Tenerife Sea, ktorá pri 80-tisícovom dave pôsobila až príliš intímne a asi málokto by si ju dovolil za takýchto podmienok vôbec zahrať. Nepatrí totiž medzi jeho najznámejšie piesne, dokonca ani nebola vydaná ako singel. Ako však spevák uviedol, odkedy ju napísal (album x, 2014) zostáva jednou z piesní, ktoré na koncertoch hráva najradšej. A zjavne mu neprekáža ani to, keď ju časť publika využije na družné rozhovory...


Predel od pomalších piesní k energickému finále spôsobila pieseň Sing, ktorá dokázala roztancovať aj tých najväčších milovníkov sladkých romantických balád. Samozrejmým prídavkom koncertu bol superhit z albumu ÷ (2017) Shape Of You - pravdepodobne jediná pieseň setu, v ktorej odzneli zvukové sample namiesto čistého zvuku akustickej gitary - a úplnou bodkou bol ďalší návrat k spevákovým začiatkom v podobe skladby You Need Me, I Don't Need You.

Bez použitia záberov z dronu nie je ľahké predstaviť si, ako vyzerá 80-tisíc ľudí pokope. Čo by mohlo pre mnohých znieť ako hororový scenár, však zvládla usporiadateľská agentúra Charmenko veľmi obstojne a napriek klaustrofobicky pôsobiacim davom sa takmer nikde nečakalo dlho. Rozľahlý areál letňanského letiska poskytol všetkým návštevníkom dostatok priestoru na pohybové kreácie a veľkoplošné obrazovky rozmiestnené v priestore priblížili dianie na pódiu aj návštevníkom na úplnom konci. Dokonca aj hrozivá masa ľudí rútiaca sa v závere koncertu na metro zbehla skôr, ako sa na prvý pohľad zdalo.

Prvým z dvojice pražských koncertov Ed Sheeran dokázal, že si živým prevedením svojich textov, komplexnou hrou na gitaru a prirodzenou komunikáciou s fanúšikmi skutočne zaslúži úspech, ktorý na súčasnej scéne populárnej hudby nemá obdobu. Stále pritom pôsobí ako celkom obyčajný, pokorný a skromný chlapík z malého anglického mesta. Okrem dnešného druhého koncertu v Prahe sa o tom môžete presvedčiť napríklad aj v auguste na Szigete.


Setlist koncertu Eda Sheerana v Prahe:
(7. 7. 2019, Praha, Letisko Letňany)

1. Castle on the Hill
2. Eraser
3. The A Team
4. Don't + New Man
5. Blow (prvýkrát naživo)
6. Dive
7. Bloodstream
8. I Don't Care
9. Tenerife Sea
10. Give Me Love
11. Galway Girl
12. I See Fire
13. Thinking Out Loud
14. Photograph
15. Perfect
16. Sing

Prídavok: 

17. Shape of You
18. You Need Me, I Don't Need You

Autor: Matej Kráľ
Foto: Tonda Tran / CNC / Profimedia 
Video: KristinSche (Photograph), Martin Cox (Blow), Lukáš Frank (I See Fire), Petr Tesina (Shape of You)


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti