Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Tublatanka a Citron dali Košiciam štvorhodinový maratón poctivej tvrdej muziky

Tublatanka a Citron dali Košiciam štvorhodinový maratón poctivej tvrdej muziky

08.10.2018 - 09:00 | Ladislav Ontko

Košice žili v piatok 5. októbra rockom a heavy metalom. Práve v metropole východu sa totiž začala jesenná, slovenská časť spoločného turné dvoch hudobných legiend, českého Citronu a slovenskej Tublatanky. Fanúšikov po úvodnej zastávke šnúry čaká ešte šesť takýchto dvojkoncetrov, ktoré nesú názov Súboj rebelov.


Zárodkom spolupráce kapiel Tublatanka a Citron boli dva momenty spred mnohých rokov. Jedným bolo viacero spoločných vystúpení v osemdesiatych rokoch, napr. v Moskve, na legendárnom štadióne Lužniky. Druhým bola iniciatíva Láďu Křížka z roku 1988, ktorý chcel s Maťom Ďurindom nahrať spoločný duet. Keďže vtedy boli obaja vyťažení, turné a aj duet sa im podarilo zrealizovať až po 30 rokoch.

Multihala na Alejovej ulici v Košiciach bola v piatok večer pripravená, veľké pódium so svetlami a špeciálnymi efektami (plamene, ohňostroje) sľubovalo poriadnu rockovú šou. Do sály prišlo približne tisíc fanúšikov oboch skupín takmer z celého východu. Usporiadatelia totiž na košický koncert (a tohtotýždňový popradský - 12.10.) nasmerovali aj ľudí z pôvodne plánovaných vystúpení v menších východoslovenských mestách - Bardejove, Prešove a Michalovciach. Mnohých fanúšikov síce nepopulárny krok zrušenia koncertov v ich mestách sklamal, no nakoniec to bolo asi najlepšie možné rozhodnutie. Atmosféra úvodného koncertu totiž naozaj stála za to.

Už pri vstupe čakalo divákov milé prekvapenie - každý dostal CD špeciálne pripravené pre toto turné. V hľadisku bolo vidieť poväčšine staršie ročníky, ktoré oprášili svoje metalové oblečká, vybíjané bundy a nohavice. Pre toto osadenstvo pripravili usporiadatelia bar priamo na palubovke. Okrem neho tu aj boli shopy s CD a ďalšími potlačenými predmetmi oboch zoskupení.


Tublatanka hrala ako o život

Pätnásť minút po 19:00 nastala v sále tma a z reprobední sa ozvali prvé tóny spoločnej skladby k turné Silní a nezlomní. Krátko na to nastúpili muzikanti z Tublatanky v klasickej trojčlennej zostave gitara, basa, bicie. V takmer dvojhodinovom koncerte zahrali prierez svojich najväčších hitov. Zaujímavé bolo, že niektoré notoricky známe hity mierne inovovali, hlavne v úvodoch, čo pôsobilo sviežo. Boli to napríklad piesne Loď do neznáma či Pravda víťazí.

Maťo Ďurinda ako frontman opäť ukázal, že to s publikom vie. Jednoduchou a nenásilnou formou viedol fanúšikov do varu. Zvládal pritom v pohode odspievať aj výšky, ktoré k niektorým skladbám skupiny neodmysliteľne patria. Menším nedostatkom bolo zaváhanie zvukára, ktorý s kapelou miestami nestíhal. Napríklad keď Ďurinda v rámci behania po pódiu zaspieval do mikrofónu, ktorý mal pripravený na vyvýšenej ploche pri bubeníkovi. Ten bol však nastavený na nižšiu hlasitosť, a tak ho chvíľu takmer vôbec nebolo počuť.

Napriek tomu bola nálada v sále po celý čas skvelá, mnohí fanúšikovia sa úplne odviazali. Kapela, ktorá vznikla v roku 1982 má na východe stabilnú základňu poslucháčov, ktorí prišli napriek tomu, že v tom istom priestore Tublatanka vystupovala len pred rokom a pol. Kapela sa im za to odmenila nielen skvelým výkonom, ale aj tričkami, ktorými počas koncertu obdarovala niekoľko fanúšikov.

Tublatanka v Košiciach, 5.10.2018

Tri Šlabikáre a basové sólo

V playliste Tublatanky nechýbali novšie skladby ako Svätý grál, Svet v ohrození, či spomienka na nedávno zosnulého prvého bubeníka Tublatanky Ďura Černého, ktorá má oficiálny názov Šlabikár X. Keďže šlabikáre sú úspešnou sériou a figurujú na každom albume, na koncerte odzneli ešte jednotka a štvorka.

V polovici koncertu nechýbala malá exhibícia bubeníka Petra Schlossera a niekoľkominútové basové sólo Juraja Topora, kde prešiel od slapov, cez Summer Nights z muzikálu Pomáda až k Under Pressure od Queen a Davida Bowieho. Túto vsuvku Tublatanka ponúka na koncertoch už dlhší čas a je príjemným spestrením celej šou. Po nej vždy nasleduje spoločná hra na base, kedy bubeník bubnuje paličkami po strunách basgitary. I teraz sa toto exhibičné číslo stretlo s pozitívnym ohlasom. Kapela sa s publikom na istý čas, nie však definitívne, rozlúčila prídavkom v podobe skladby Skúsime to cez vesmír.

Citron so skvelým Láďom Krížkom i Tanjou

Po polhodinovej prestávke bolo pódium pripravené pre ďalší, tentokrát heavymetalový uragán. Keďže čas pokročil, cez pauzu divákov trochu ubudlo, muzikantov z kapely Citron to však neodradilo. Spustili hneď z ostra staré pecky z legendárneho albumu Radegast (1988). Spevák Láďa Křížek nezaostával za mladými kolegami a s absolútnou istotou vyspieval aj šialené výšky.

Mladí gitaristi
Djordje Erič, Pavel Hanus a basgitarista Jiří Rain ukázali nadupané sebavedomé výkony, ktoré so stabilnou rytmikou kapelníka a bubeníka Radima Pařízka ponúkli skvelý hudobný zážitok. Ako čerešnička na torte sa po niekoľkých skladbách pridala speváčka Tanja a s Láďom odspievala niekoľko duetov ako Kráska a Radegast či novinku Schoulená. Zaujímavý bol aj sólový výstup gitaristov. Za mierne negatívum sa dá považovať horšia práca zvukárov. Pri plnom nasadení sa hudba zlievala a spev bol nezrozumiteľný. Svoj podiel viny na tom má samozrejme i akustika haly, ktorá je skôr športovým priestorom.


Druhý dych legendy a nádielka hitov

Skupina Citron, pôsobiaca na hudobnej scéne už od roku 1976, prešla v roku 2015 zásadnou personálnou zmenou. Vtedy si väčšia časť kapely založila vlastné zoskupenie Limetal. Kapelník Radim Pařízek do patovej situácie povolal okrem mladých talentovaných hudobníkov aj niekdajšieho speváka Ladislava Křížka, známeho zo skupín Vitacit, Kreyson a Damiens, ale aj vďaka úspešnej sólovej kariére. Bol to skvelý krok, pretože práve krátka éra na konci 80-tych rokov s Krížkom v zostave patrlla medzi najúspešnejšie obdobia v histórii kapely, ktorá vtedy dokonca získala Zlatého slávika.

V tom istom období (rok 1988) sa ku kapele pridala aj Tanja Kaurová, neskoršia manželka Radima Pařízka, ktorú taktiež pred tromi rokmi zavolal do omladenej zostavy. Na košickom koncerte speváčka s výrazným rockovým vokálom okrem duetov ponúkla aj niekoľko skladieb zo svojho sólového CD. Milé bolo, že práve v deň podujatia oslávila narodeniny. Poslucháči si v jej podaní mohli vychutnať hity ako Nad hlavou létá rock'n'roll alebo Pár přání, ktorými bodovala v hitparádach koncom osemdesiatych rokov.

Po nich už zneli najväčšie hity Citronu z rôznych období ako Vzpomínky alebo Píseň ztracených. Gitarista Pavel Hanus zaspieval recesistickú skladbu Revizor. Láďa Křížek zase nádherne, s citom sebe vlastným, odspieval baladu Už couvám, ktorú svojho času nezabudnuteľne odspieval dlhoročný spevák kapely Stanislav Hranický, ktorý v roku 2013 podľahol rakovine. Po veľkom aplauze Citron pridal duet Kam jen jdou lásky mé a na záver vypalovák Ocelové srdce.

Silní a nezlomní v unikátnej živej verzii

Skvelým momentom prepojenia a jednoty bola spoločná záverečná skladba Silní a nezlomní v podaní oboch kapiel. Odspievali ju nielen Maťo Ďurinda a Láďa Křížek, ale pridala sa aj Tanja. Táto pohodovka bola skutočným zlatým klincom večera. Ukázala túžbu rockerov, vyrastajúcich kedysi v spoločnom štáte, po búraní hraníc, opätovnom zbližovaní cez muziku a budovaní priateľstiev. Veď práve hudba vie docieliť porozumenie tam, kde zlyhali politici. Celý Súboj rebelov sa skončil tesne po jedenástej hodine večer. Na tvárach fanúšikov bolo vidieť miernu únavu, ale predovšetkým spokojnosť a nadšenie.

Setlist koncertu Tublatanky:

1. Volanie divočiny
2. Ja sa vrátim
3, Svätý grál
4. Vo veľkej škole dní
5. Svet v ohrození
6. Kúpim si kilo lásky
7. Dnes
8. Šlabikár 1 - Aj keď doma nie som nikdy sám
9. Šlabikár 4 - Ja prichádzam
10. Šlabikár 10 - Spomienka na Ďura Černého
11. Loď ktorá sa plaví do neznáma
12. Žeravé znamenie osudu
13. Láska drž ma nad hladinou 
14. Pravda víťazí
15. Skúsime to cez vesmír

Setlist koncertu Citronu:

1. Radegast
2. Hon na bluda tiež z Radegast
3. Zase mi scháziš
4. Hodina dvanáctá 
5. Kráska a Radegast 
6. Schoulená 
7. Nad hlavou létá rock'n'roll (Tanja)
8. Má spověď (Tanja)
9. Pár přáni (Tanja)
10. Revizor 
11. Píseň ztracených
13. V řeťezech spoutaní
14. Vzpomínky
15. Na křídlech andělů
16. Už couvám
17. Záhradní slavnost 
18. Kam jen jednou lásky mé
19. Ocelové srdce

Bonus: Tublatanka + Citron + Tanja - Silní a nezlomní

Autor: Laco Ontko
Foto: archív Tublatanky


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti