Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Štefan Štec si Košice podmanil emotívnymi skladbami a živelnou atmosférou

Štefan Štec si Košice podmanil emotívnymi skladbami a živelnou atmosférou

08.11.2019 - 10:10 | redakcia

Vypredané hľadisko košickej Historickej radnice zažilo v stredu (6.11.) úvodný koncert jesenného turné Štefana Šteca s kapelou Fajta. Pestrý výber skladieb zaviedol fanúšikov do histórie, ukázal silu lokálneho abovského folklóru aj čaro súčasných aranžmánov ľudovej tvorby. Hoci koncert bol na sedenie, na záver stáli všetci na nohách.


ŠtefanŠteca už dnes netreba zvlášť predstavovať. Svedčia o tom vypredané koncerty jeho aktuálneho jesenného turné spolu s kapelou Fajta. V metropole východu prišlo talentovaného popularizátora folklóru podporiť toľko fanúšikov, že sa úvod koncertu musel posunúť o niekoľko minút neskôr, pretože v čase plánovaného začiatku o 19:00 ešte desiatky ľudí čakali na vstup do radnice.

Štefan Štec v Košiciach, 6.11.2019

Dramaturgia vystúpenia svižne prelínala staršie skladby s novými a clivé s energickými, čím pútala pozornosť divákov rovnomerne počas celého večera. Hneď na začiatku zaznela pieseň Duje vitor v špeciálnej úprave britského producenta Eddieho Stevensa. Ľudová tvorba pritom v posledných rokoch aj bez rôznych fúzií so súčasnými žánrami stále získava na popularite, a to nielen u skôr narodených poslucháčov. Úprimnosť a zemitosť tejto hudby, ale aj írečitosť textov majú stále veľkú silu a svoje čaro.

Na tom stavia aj talentovaný spevák, ktorého ešte počas televíznej folklórnej šou Zem spieva, kde sa v prvom ročníku dostal až do finále, označili prívlastkom "rusínsky Karel Gott". Aj napriek tomu, že sa spevu a tancu ako vedúci folklórneho súboru Hornád venuje dlhé roky, na domácej pôde úprimne priznal trému. Svojou spontánnosťou si už od prvých chvíľ sympatie publika, ktoré ho podporilo potleskom. V prvom bloku sme počuli aj skladbu Letiv Ptašok, ktorú spieva viac ako desať rokov, no len prednedávnom k nej na Youtube zverejnil animovaný videoklip.


Pieseň o migrácii aj úprimná pocta Gottovi

Na jesennom turné môžete naživo počuť aj známy hit Báči Jašov, ktorý Štefan Štec nedávno predstavil v novej verzii spolu s kapelou Peter Bič Project. Rezká skladba Oj, Maričko za rytmického potlesku publika nechala vyniknúť nielen jedinečný spevákov hlas, ale aj jeho pohybové nadanie. Predstavil tiež zaujímavú skladbu s vysťahovaleckou tematikou s názvom Kec ja nadešol do kraja, ktorá sa iba "tvári" ako z minulého storočia, kedy bola migrácia Slovákov za oceán bežnou záležitosťou. Faktom je, že vznikla len pred pár rokmi a jej autorom je Ján Šoltés, ktorý ju napísal počas svojho pracovného pobytu v Anglicku a vyšla na rovnomennom CD v roku 2013. Samotný Štefan Štec počas večera prezradil, že migrácia sa v minulosti týkala aj jeho rodiny - jeho prastarý otec emigroval do Argentíny.

Počas koncertu si spevák uctil aj nedávno zosnulú českú spevácku legendu, ku ktorej ho niekedy prirovnávajú. Podľa vlastných slov to však prijíma s veľkou pokorou. "Som ešte ďaleko, ďaleko od takých dimenzií, ako bol pán Gott, a ešte asi dlho tu nikto taký nebude," povedal počas koncertu. Z majstrovej kariéry si pre tento večer vybral skladby Mám rozprávkový dom a Lady Carneval a obe zneli v jeho prevedení výborne.


Hrdza navnadila na koncerty k 20. výročiu

Príjemným spestrením koncertu bolo vystúpenie prešovskej world music kapely Hrdza. Tá oslavuje v tomto roku jubilejných 20 rokov na scéne, pričom aj k spevákovi má celkom blízko. Primáš jeho kapely Fajta Dominik Maniak totiž hrá na husliach aj v skupine Hrdza. Preto pri výmene kapiel zostal na pódiu, aby spolu s Prešovčanmi zahral a zaspieval niekoľko skladieb.

V zostave skupiny, ktorá od roku 2016 pôsobí v novom zložení, pútala pozornosť najmä exotická "divožienka" Susanna Jara. Pôvodom je z Ukrajiny, momentálne však žije Krakove, preto na každý slovenský koncert precestuje niekoľko stoviek kilometrov. Obdivuhodné je aj to, že spieva až v šiestich jazykoch. Jedným z nich je aj rusínsky, čo bolo blízke Štefanovi Štecovi, no Košičanom zaspievala aj v slovenčine. V podaní Hrdze zaznela skladba Dumy, najväčší hit z minuloročného albumu NeskrotenýŠtefan, aj jedna z najznámejších piesní kapely, Taká sa mi páči. Krátke vystúpenie bolo skvelou pozvánkou na špeciálne narodeninové koncerty na východe, ktoré Hrdza plánuje koncom mesiaca v Prešove (22.11., Stromoradie) a Košiciach (29.11., Kasárne Kulturpark).


Clivé melódie aj výbuch energie

V záverečnej časti koncertu prišli na rad aj pomalšie clivé skladby. Štefan Štec s kapelou predviedli skladby z Abova, ale aj melódie Huculov z podkarpatskej Ukrajiny, kde spevák spolu s manželkou rád hľadá zaujímavé piesne. Svadobné melódie zaspieval "len tak po hucuľsky" a divákov vyzval, aby sa rozprávali s pamätníkmi v okolí a zaznamenávali "zvuk starého sveta".

Medzi skladbami potom fanúšikov povzbudil slovami: "Aj keď je úplne najťažšie, niekedy si treba zaspievať. Pesnička uchováva toľko múdrosti, že sa s ňou žije ako keby lepšie." Nasledujúcu skladbu venoval svojej manželke a na záver prišli na rad dve najenergickejšie skladby programu, počas ktorých nasledovali zaslúžené ovácie. Na nohách stála celá sála, ktorá tlieskala aj spievala spolu so Štefanom.  


Za všetko hovorili spokojné tváre publika a situácia, kedy pri odchode zo sály hovorila vnučka svojej babke: "Stálo to za to". Bol to totiž výnimočný večer, ktorý určite u mnohých prekonal očakávania. Sympatický umelec dal aj napriek počiatočnej tréme do vystúpenia maximum, čo v kombinácii s jeho talentom znamená zaručený úspech.

Zároveň presahmi do modernej hudby s úspechom popularizuje tradičnú kultúru aj u nie typicky folklórneho publika. V záplave populárnej hudby zo zahraničia je skvelé vedieť, že hviezdou a vzorom pre nové generácie môže byť aj spevák, pre ktorého je namiesto aktuálnych popových trendov hlavným zdrojom inšpirácie jedinečná kultúra z oblastí, o ktorých si ešte aj niektorí politici myslia, že tam "nič nie je".

Rozhovor: Štefan Štec: Pokrivený obraz o folklóre sa dnes už trochu vyrovnáva

Zostávajúce termíny Štefan Štec & Fajta Tour - Jeseň 2019: 

9. 11. - Bratislava, Ateliér Babylon 
16. 11. - Prešov, Kino Scala 
24. 11. - Zvolen, DK Podborová 
7. 12. - Snina, Dom kultúry

Vstupenky:  


Text a video: Martin Laškovský
Foto: Dominika Kentošová


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti