Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Black Sabbath v Prahe: Natešený Ozzy a dôstojná rozlúčka legendy

Black Sabbath v Prahe: Natešený Ozzy a dôstojná rozlúčka legendy

08.12.2013 - 16:10 | Miroslav Meňhert

Jedna z najzásadnejších hudobných skupín histórie sa v sobotu 7. decembra predstavila v pražskej O2 aréne. Black Sabbath na čele so svojským frontmanom Ozzym Osbournom ponúkli dve hodiny trvajúcu šou plnú tých najväčších hitov, no zároveň ukázali aj to, kde sú ich slabé stránky.


Neľahkú úlohu byť predkapelou legendy na seba zobrala formácia Uncle Acid and The Deadbeats fungujúca iba od roku 2009. V rámci svojho 45-minútového vystúpenia ponúkla set skladieb, ktoré prítomných evidentne bavili, no podľa stále početnejších výkrikov "Black Sabbath" či "Ozzy" by vypredaná hala najradšej posunula hodiny o niekoľko minút dopredu.

Frontman, ktorého milujete aj s chybami

Prestavba pódia a prestávka medzi vystúpením predkapely a hlavnej hviezdy večera napokon trvala iba necelú štvrťhodinu. O to väčšie bolo prekvapenie prítomných, keď sa do mikrofónu ešte pri rozsvietených svetlách ozval Ozzyho hlas s výzvou: "Chcem vás počuť. Kričte hlasnejšie!" Týmito slovami a piesňou War Pigs odštartovali Black Sabbath nádielku skladieb z rôznych období svojej existencie. Hoci najväčšie reakcie si pochopiteľne vyslúžili staršie hity, publikum nezostalo chladné ani pri novších kúskoch zo štúdiovky 13 (recenzia) ako Age of Reason či End of the Beginning.

Občasnú statickosť publika však naplno vynahradzoval Osbourne, ktorý s nefalšovanou, až detskou radosťou pobehoval po pódiu a všetkých vyzýval aby tlieskali, skákali či inak "šaleli". Úprimne zneli aj spevákove poďakovania, ktoré opakoval v podstate neustále spoločne s vetou "Boh vám žehnaj". Priznajme si to, Ozzy je karikatúra, ale tak milá a jedinečná, že ho nemožno nemilovať. Jeho fanúšikovia mu dokážu odpustiť takmer všetko – aj nie práve perfektný spev či intonáciu. "Nebolo to dokonalé, ale na tom nezáleží. Spoločne s kamošmi sme si to užívali a mal som taký pocit, že na pódiu si to užívali tiež. Snáď ich ešte niekedy uvidím," uviedol pre Hudba.sk Martin, ktorý na koncert pricestoval až z Košíc.

Na svojich obľúbencov sa prišli pozrieť aj mnohí zahraniční návštevníci Prahy. Okrem češtiny a slovenčiny tak v hale znela nemčina, maďarčina, angličtina či poľština. "Najlepšie roky už majú za sebou, ale to ma netrápi. Sú legendou a ja som si prišiel uctiť to, čo spravili pre metal," zhodnotil jeden z poľských fanúšikov.

Ozzy Osbourne, Black Sabbath, Praha, 7.12.2013Black Sabbath v Prahe - viac fotiek

Hudobní mágovia Iommi, Butler a Clufetos

Black Sabbath nie je iba Ozzy Osbourne a na koncerte v pražskej O2 aréne to potvrdili aj páni Tony Iommi, Geezer Butler a o generáciu mladší bubeník Tommy Clufetos, ktorého Ozzy dotiahol zo svojej sólovej kapely ako koncertnú náhradu za pôvodného člena Billa Warda aj Brada Wilka, ktorý nahrával spomínaný album 13. Všetci menovaní predviedli počas večera obdivuhodné inštrumentálne výkony, dokonca i náhradný bubeník pôsobil ako dlhoročná súčasť kapely. Vďaka tomu mohli naplno vyniknúť kultové skladby ako Iron Man či Paranoid, ktoré si pražské publikum patrične užilo.

Dve hodiny trvajúca šou podľa reakcií návštevníkov naplnila očakávania a možno ju označiť aj za dôstojný spôsob rozlúčky s hudobnou púťou Black Sabbath. Je totiž pravdepodobné, že aktuálne turné je posledným, ktoré táto formácia absolvuje. "Vždy som hovoril, že budem hrať, kým budem schopný udržiavať to na akejsi štandardnej úrovni. Ak príde deň, keď už nebudem vládať, skoncujem s tým. Páči sa mi, ako momentálne hráme a užívam si to. Bude to však pravdepodobne naše posledné spoločné turné," vyjadril sa nedávno basgitarista Geezer Butler.

Legendárna kapela tak v súčasnosti uzatvára kapitolu, ktorá bude s najväčšou pravdepodobnosťou posledná. Či tomu tak bude aj naozaj, ukáže čas. Ak však ešte chcete vidieť Black Sabbath naživo, najbližšou príležitosťou neďaleko Slovenska bude 15. júna 2014 rakúsky festival Nova Rock.

Setlist koncertu Black Sabbath v Prahe (7. december 2013):

War Pigs
Into the Void
Under the Sun/Every Day Comes and Goes
Snowblind
Age of Reason
Black Sabbath
Behind the Wall of Sleep
N.I.B.
End of the Beginning
Fairies Wear Boots
Rat Salad
Iron Man
God Is Dead?
Dirty Women
Children of the Grave
--
Paranoid

Autor: Miroslav Meňhert
Foto: Karel Šanda / Live Nation


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti