Tento rok si pripomíname 60. výročie založenia jednej z najvplyvnejších kapiel hudobnej histórie a 50. výročie jej ikonického albumu Wish You Were Here. Pôvodná kapela už síce nekoncertuje, ale vďaka The Australian Pink Floyd Show sme nemuseli tieto jubileá oslavovať neosobným stlačením ikonky Play v prehrávači. Zimný štadión Ondreja Nepelu sa minulú sobotu 1. marca na vyše dve hodiny odel do farebných zvukových plôch, ktoré sa nedajú označiť inak než prívlastkom nadčasové.

Kto prišiel, stavil na istotu. Ide totiž o dve overené značky. Originál sformovaný v Londýne v roku 1965 a jeho veľmi podarený derivát, existujúci od roku 1988. Na oslave svojej päťdesiatky mal The Australian Pink Floyd Show dokonca sám David Gilmour.

To, že tento tribute band existuje tak dlho, samozrejme neznamená, že v nej hrajú stabilne tí istí hudobníci a že im tiež tiahne na sedemdesiat. Vonkoncom nie. Prekvapili práveže mladíckou sviežosťou, alebo, aby som bol presnejší, boli to hudobníci v najlepších rokoch.

The Australian Pink Floyd Show v Bratislave Zdroj: TASR - Pavol Zachar

Haló, prišli sme od protinožcov

Chcela povedať úvodná dokrútka komprimujúca všetko to, čo nám Austrálčania ponúkli v mainstreamovej hudbe či kultúre. Okrem iného teda AC/DC, Kylie Minogue alebo Krokodíla Dundeeho. A samozrejme, oveľa viac. Vdaka kengurám aj trošku infantilná, ale vskutku milá sebaprezentácia.

Musím však vyzdvihnúť okrúhle premietacie plátno a atmosférické vizualizácie, ktoré naozaj podporovali zážitok z prednesenej hudby. Či už to bola ruka v poli hladiaca obilné klasy alebo senior tancujúci v obleku a kravate po ulici stredovekého mesta, bolo to vkusné a elegantné.

The Australian Pink Floyd Show v Bratislave Zdroj: TASR - Pavol Zachar

Bez jedinej slabej skladby

Na začiatku sa klávesák David Parsons ocitá na pódiu sám a púšťa sa do pôvodne inštrumentálnej časti Shine On You Crazy Diamond (Parts I-V). Po chvíľke sa k nemu pripojí technicky výborný gitarista Luc Ledy-Lepine. Kapela sa začína rozrastať, prichádza spevák Chris Barnes a tri vokalistky, saxofonista Alex Francois a bubeník.

Spevák, vokalistky a saxofonista sa na pódiu ocitali len počas svojich partov, čo bolo skvelé, lebo divák sa mohol plne sústrediť len na svoje pocity, vizualizácie či hudbu samotnú. Prvý, približne hodinový set bol primárne zameraný na skladby z Albumu The Wall. Vtedy sa na pódiu objavila aj prvá z troch gigantických nafukovacích bábok, predstavujúca riaditeľa z ikonického filmu z roku 1981.

The Australian Pink Floyd Show v Bratislave Zdroj: TASR - Pavol Zachar

Po približne dvadsaťminútovej prestávke zaznieva Astronomy Domine a následne The Great Gig in the Sky. Ideálna skladba, aby vynikli všetky tri vokalistky. Hlavne Chess Galea, ktorá je súčasťou The Australian Pink Floyd Show len od tohto roku a predtým dva roky spievala s ich britskými rivalmi Brit Floyd, čo spôsobilo menší rozruch a komplikácie medzi obomi projektmi. Spomedzi svojich kolegýň mala najdlhší part a vystupuje na tak neskutočne vysokej úrovni, že potlesk pre jej kolegyne Emily Lynn a Lorelei McBroom je citeľne o niečo zdržanlivejší.

Kapela pokračuje vo veľkom štýle skladbami Money a Sorrow, zložité veci zahraté na neskutočne vysokej úrovni. Publikum už nesedí a oslavuje tribute band vo veľkom štýle. To, ako zahrali prídavok Comfortably Numb, zvýšilo tepovú frekvenciu zrejme každému v sále. Pokiaľ máte radi pôvodnú hudbu Floydov, určite na ich austrálsky tribute nabudúce zájdite.

Setlist koncertu The Australian Pink Floyd Show v Bratislave:
(1. 3. 2025, Zimný štadión O. Nepelu)

  1. Shine On You Crazy Diamond (Parts I-V)
  2. Welcome to the Machine
  3. Have a Cigar
  4. Wish You Were Here
  5. Shine On You Crazy Diamond (Parts VI-IX)
  6. In the Flesh?
  7. The Happiest Days of Our Lives
  8. Another Brick in the Wall, Part 2
  9. Another Brick in the Wall, Part 3
  10. Goodbye Cruel World
  11. Astronomy Domine
  12. Time
  13. The Great Gig in the Sky
  14. Breathe (Reprise)
  15. Money
  16. Sorrow
  17. Marooned
  18. Coming Back to Life
  19. One of These Days 
  20. Run Like Hell
  21. Comfortably Numb


Autor: Michal Húska