Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Viac ako len koncert: SpOlu tour Tomáša Klusa sú tri hodiny hudby a autentickosti

Viac ako len koncert: SpOlu tour Tomáša Klusa sú tri hodiny hudby a autentickosti

09.04.2019 - 12:10 | Danka Šoporová

Tomáš Klus si srdcia fanúšikov získava nielen svojimi pesničkami a bezprostrednosťou, ale aj úprimnosťou vo svojich názoroch na dianie v spoločnosti. V rámci koncertov je však na prvom mieste zábava, čo potvrdil aj v nedeľu počas úvodnej zastávky svojho slovenského turné v bratislavskej športovej hale Pasienky (HANT aréna).


Koncertu sa zúčastnila aj naša redaktorka Danka Šoporová, ktorá obľúbeného českého pesničkára videla naživo vôbec prvýkrát. Najskôr teda prinášame jej pohľad na koncert zhrnutý v niekoľkých bodoch.

Niet pochýb, že na včerajší koncert Tomáša Klusa zavítalo množstvo skalných fanúšikov, ale tiež ľudí, ktorí jeho tvorbu doposiaľ nepoznali, respektíve nesledovali hlbšie. Ak patríte skôr do druhej skupiny, bez ohľadu na vašu (ne)prítomnosť na koncerte by vás s najväčšou pravdepodobnosťou zaujali tieto skutočnosti. 

Autenticita speváka

Na prvý pohľad nenápadný chlapík s blond vlasmi a strapatým účesom, oblečený ležérne, v pohodlných nohaviciach, tričku a ako správny jogín bosý. S ohľadom na životný štýl a filozofiu, ktorú obľúbený spevák, textár a herec vyznáva, nič výnimočné. No je ojedinelé, ako charizma jediného človeka dokáže zaplniť celú koncertnú halu. S výdatnou pomocou svojej Cílovej skupiny sa Tomáš Klus predviedol ako muzikant, ktorý je už po zaznení prvých akordov uveriteľný.

K tomu ostáva skromný, pokorný, a zároveň sympaticky bezprostredný. A najmä počúva publikum, s ktorým počas trojhodinovej šou pravidelne komunikuje, zapája ho do vlastných úvah a prítomným dáva pocítiť, že mu na nich záleží. Deklaruje to aj tým, že niekoľkokrát počas večera neváha vojsť priamo do davu a s ľuďmi, ktorí mu prišli vyjadriť priazeň, vtipnou formou komunikovať.

Čas nehrá úlohu

V prípade umelca, ktorý má celú šou postavenú výlučne na vlastnej tvorbe, je vystúpenie v trvaní troch hodín vskutku raritou. Repertoár zložený z noviniek z albumu SpOlu, ako i starších, overených hitov, je ukážkou bezodnej kreativity a talentu umelca, ktorý sa v skladaní pesničiek našiel. Tomáš Klus ani netají, že album SpOlu je ideálnym materiálom pre hranie naživo. "Keď sme album nahrávali, cielene sme skladby aranžovali tak, aby sme ich boli schopní zahrať rovnako aj naživo. Som zástanca toho, že pesničkárstvo, ktoré robím, musím byť predovšetkým autentické." 

Stiera generačné rozdiely

Bratislavská HANT aréna privítala v nedeľu všetky vekové kategórie. Pod pódiom tancovali azda trojročné deti, ale i desiatky seniorov. Zaujímavé bolo počuť slová jedného z návštevníkov, ktorý speváka videl hrať naživo po prvý raz: "Navštívil som veľa koncertov, no nikdy som nezažil publikum, ktoré by bolo takéto frenetické."

Treba povedať, že mal pravdu. Ani pomalšie skladby, prepletané spevákovou interpretáciou textov rýchlosťou rapu, prípadne momenty, kedy Klusa cez masívnu hru na hudobných nástrojoch nebolo takmer počuť, nebránili fanúšikom spievať slová piesní bez jediného omylu. Niet divu, že spevák svojich fanúšikov miluje a ako zdôraznil hneď v úvode, neváhal by sa za nimi presťahovať. Údajne už čaká iba na ponuky šikovného developera.

Nie je pre každého

Tomáš párkrát počas večera prízvukoval, že každý z nás je výnimočný. Aj on sám sa s úsmevom na tvári zahľadel medzi prítomných a poznamenal, že tá rozmanitosť ľudských hláv, pričom v každej prúdi iný tok myšlienok, je neskutočná. A preto je prirodzené, že nie každému jeho tvorba a hudobný štýl vyhovuje.

Napriek tomu, že kapela dokonale ovláda hru na hudobných nástrojoch a spevák má silný, jedinečný hlas, niekomu sa môžu zdať jeho skladby a prepletanie rôznych žánrov chaotické. Aj takéto názory zaznievali z úst niektorých ľudí po skončení koncertu. Iným zase chýbal väčší vývoj, viac prekvapivých momentov či "finále", keď sa človek vo všeobecnosti nezmôže na nič, iba ohromený výraz v tvári a nekončiaci potlesk.

Oplatí sa vidieť

Kto však určil, že koncert by sa mal vyvíjať a postupovať týmto spôsobom? Fanúšikovia Tomáša Klusa zažili emotívny, silný, nepredvídateľný a najmä nezabudnuteľný večer. Spevák sa štylizoval do pozície jedného z nich, pričom si len odbehol od rodičovských povinností a v spoločnosti priateľov strávil tri hodiny plné zábavy a kvalitnej muziky.

Možno nie každý mal po úvodnom koncerte k slovenskému turné SpOlu na tele zimomriavky. No jedno môžem napísať s úplnou istotou. Určite nik neodchádzal domov s pocitom, že šou bola odfláknutá. Tomáš Klus totiž potvrdil to, čo sa o ňom rozpráva už dlhšie. Že hudbu cíti a robí srdcom. Chce ňou rozdávať radosť. A to spôsobom, pre ktorý ho ľudia milujú.

Tomáš Klus a Cílová skupina, 2018

Z "terapeutického" albumu SpOlu zahral všetky skladby 

O koncerte písala tiež agentúra TASR a prišla nám k nemu aj tlačová správa, preto pohľad redaktorky dopĺňame o to, čo by v ňom čitateľom a fanúšikom speváka mohlo chýbať.

Tomáš Klus sa rád zabáva a je to aj vidieť počas jeho vystúpení. Hoci poradie a zoznam skladieb je vopred dané, sprievodné slovo speváka je už výsledkom daného momentu. "Toto je sociálny experiment a dnešný koncert bude trvať dvanásť hodín. Najskôr budeme hrať to, čo chceme my, potom ešte chvíľu to, čo chceme my a potom zahráme to, na čo čakáte," zaznelo zo spevákových úst medzi úvodnými skladbami a publikum sa zabávalo.

Na tomto turné chce Tomáš slovenským fanúšikom predstaviť celý album SpOlu, vydaný v septembri minulého roka, a tak z neho počas koncertu ponúkol všetkých 21 piesní. Samozrejme nechýbali ani známe piesne z predchádzajúcich albumov. Koncert začal trojicou skladieb Nina, Dobré ráno a , neskôr v priebehu koncertu zazneli aj piesne Do nebe, JdeVoZem, Napojen a v závere koncertu aj Anat, Panenka, Pánu Bohu do oken, Sibyla, Marie, Pocity a Mantra (Koudelce). Celkovo koncert tvorilo úctyhodných 35 skladieb.

Hudobník je známy svojou živelnosťou a improvizáciou na koncertoch. Aj tentoraz priamo medzi fanúšikmi zložil text pesničky pre dve fanúšičky, ktoré mali v deň koncertu narodeniny. Skvele mu pritom sekundoval gitarista Jiří Kučerovský. Nemožno opomenúť ani basového gitaristu a klávesistu Jana Lstibůrka a hráča na bicie a cajón Petra Škodu. Štvoricu doplnil Jan Jelen, ktorý sa bežne stará o technické zázemie Klusových koncertov, no často sa s ním objavuje aj na pódiu.

Tomáš Klus a Cílová skupina, vizuál k albumu SpOlu

K voľbe názvu albumu SpOlu Klus pre TASR uviedol: "Spolu je najlepšie. A inak než spolu tu na tomto svete byť nemôžeme, pretože je naším domovom, sme jeho obyvatelia. Sú také sily, ktoré nás dávajú dokopy, a to je láska, súcit a múdrosť. Potom sú sily, ktoré nás ženú od seba - nenávisť, lži, závisť a myšlienky, ktoré občas príjme človek za svoje. Táto platňa je celá o tom, že uvedomenie spolubytia človek najľahšie dosiahne, keď začne hovoriť s druhými ľuďmi. To je vlastne lajtmotív celej platne: hovorme spolu, pretože keď budeme spolu hovoriť, tak nám dôjde, že tu na tomto svete chceme všetci to isté. Myslím si, že v rámci tejto reality, v ktorej sa pohybujeme, dobro a zlo potrebuje byť spolu. Preto hovorím, že láska a pravda nemusí nutne zvíťaziť spôsobom, že lož a nenávisť zadupe do zeme, ale ponúkne mier."

Recenzia: Album Tomáša Klusa SpOlu má terapeutický účinok. Učí komunikácii a porozumeniu

V duchu vzájomného porozumenia a komunkácie pristupuje Tomáš Klus aj k svojim fanúšikom na koncerte. Reaguje na publikum, vo vhodných momentoch prispeje vtipnou poznámkou a keď komunikuje v slovenčine, diváci šalejú. Bratislavský koncert si užil aj domáci predskokan Juraj Hnilica, ktorý sa ako hosť predstaví aj v ostatných mestách. "Nechal som to na spontánnosť, keďže za tie roky hrania som pochopil, že niekedy je lepšie sa nechať unášať prítomnosťou," povedal obľúbený martinský pesničkár. Podobne k programu turné pristupuje aj Tomáš Klus: "Moc neplánujem. Väčšinu vecí nechávam vzniknúť tam, kde som," prezradil spevák, ktorý je podľa vlastných slov rovnaký na pódiu i mimo neho. "Neoddeľujem prácu a rodinu. Stále som tam len ja, stále tá istá osoba."

Po koncertoch v Bratislave a Nitre majú dnes hudobníci jeden deň pauzu. SpOlu Tour v najbližších dňoch pokračovať v Banskej Bystrici, Trenčíne, Žiline, Poprade a Košiciach. Koncerty sa začínajú o 18:30 vystúpením Juraja Hnilicu a o 19:00 nastupuje na pódium Tomáš Klus s Cílovou skupinou. Lístky na jednotlivé koncerty sú k dispozícii v sieti Predpredaj.sk. 

Zostávajúce koncerty turné SpOlu Tomáša Klusa:

10. 4. - Banská Bystrica, Ministry of Fun
11. 4. - Trenčín, Športová hala
13. 4. - Žilina, Event House
14. 4. - Poprad, Aréna Poprad
16. 4. - Košice, Spoločenský pavilón

Vstupenky:  

Text: Danka Šoporová (Hudba.sk) + TASR + TS (Andrea Čurná)
Foto: PR


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti