Jedna z vôbec najdrahších kapiel v histórii Rock for People sa v štvrtok v Hradci Králové predstavila s veľkou metalovou pompou. Aj napriek opakovaným sťažnostiam speváka Coreyho Taylora na zdravotné problémy s hrdlom dokázal tento začínajúci päťdesiatnik utiahnuť svojou kombináciou spevu a growlu hodinu a pol trvajúci koncert a obhájiť status headlinera štvordňového festivalu.

Maskovaná americká metalová ikona Slipknot priniesla svoj tradičný dvojpodlažný pódiový setup s efektnými chŕličmi plameňov a dvoma vyvýšenými miestami po bokoch, ktoré žiaľ tentokrát okupoval len perkusionista Michael Pfaff.

Ako vysvetlil Corey Taylor v polovici koncertu, Shawn Crahan alias Clown, kurátor mediálneho obsahu a hudobných videí Slipknot a jediný pôvodný zakladajúci člen zostavy, sa momentálne stará o manželku trpiacu Crohnovou chorobou doma v USA. Frontman preto počas setu dav opakovane vyzýval k jasotu tak silnému, aby ich Clown počul až za oceán. V závere sa mu podarilo vyše 20-tisícový dav prinútiť kľaknúť, aby ho o pár chvíľ neskôr vyburcoval k skákaniu.

Corey Taylor, Slipknot na Rock for People 2023 Zdroj: Petr Klapper

Po zvukovej stránke bol koncert, snáď s výnimkou plechovo znejúceho snaru bubeníka Jaya Weinberga, v poriadku, čo po vystúpení komentovali nadšenci, ktorých Slipknot v minulosti po zvukovej stránke – niektorých aj opakovane – sklamali. Vystúpeniu dominovali skladby zo siedmej štúdiovej nahrávky The End, So Far a obligátny prierez hitov vrátane trackov Psychosocial, People = Shit a záverečnej Spit It Out.

Prečítajte si tiež: Slipknot hlásia koniec, zatiaľ

Odpustíme aj relatívne časté pauzy medzi skladbami vyplnené reprodukovanou hudbou, v rámci vekového priemeru by napokon členovia kapely mohli byť polovici prítomných fanúšikov otcami, a tak je priestor na oddych pochopiteľný. Opakované frontmanovo ďakovanie za podporu znelo úprimne a bolo na mieste. Slipknot majú v Česku lojálne fanúšikovské zázemie, vo vypredanej pražskej O2 Aréne vystúpili len pred necelým rokom, čo však Rock for People neodradilo staviť line-up úvodného dňa prakticky na jedinú headlinerskú kartu. 

Slipknot na Rock for People 2023, 8.6.2023 Zdroj: Petr Klapper

Nostalgiu nultých rokov priniesli svojimi pop-punkovými skladbami na festival kanadskí Simple Plan, ktorí Slipknot uviedli prakticky v pozícii (i keď podstatne jemnejšieho) predskokana. Počas dňa sa predviedlo aj osvedčené meno festivalu - britskí metalcoroví Architects či americkí punkeri Anti-Flag. Sympatickým energickým koncertom sa blysla aj plzenská zostava Shogun Tokugawa

V najbližších troch dňoch čaká letisko v Hradci Králové stovky vystúpení, pričom každý festivalový deň stavia na jasného ťahúňa programu. Dnes to bude mladík Machine Gun Kelly, zajtra britskí The 1975 a v nedeľu monštruózni Muse

Autor: Matej Kráľ

Súvisiaci interpreti: Slipknot