Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Beyoncé a Jay Z vystúpili vo Varšave, ich šou si nenechali ujsť ani Slováci

Beyoncé a Jay Z vystúpili vo Varšave, ich šou si nenechali ujsť ani Slováci

09.07.2018 - 15:00 | Dušan Marko

Varšava zažila v poslednú júnovú sobotu jednu z najväčších hudobných udalostí posledných rokov. Hlavné mesto Poľska navštívil momentálne najznámejší a najvplyvnejší pár v hudobnom priemysle - Beyoncé a Jay Z. Známa dvojica tam mala zastávku turné On The Run II a na miestny štadión prilákali takmer 60-tisíc fanúšikov.


Vidieť Beyoncé v strednej Európe je tak trochu sviatok, no vidieť tu Jay Z-ho je už malý zázrak. Talentovaná speváčka sa síce v našich končinách ukázala v roku 2013, kedy koncertovala dokonca aj v Bratislave, no od tej doby Slovensko aj okolité krajiny oblúkom obchádzala. V prípade rapera sú koncertné zastávky v našej blízkosti ešte väčšou raritou, hoci aj on už u nás samostatný koncert mal - pred 12 rokmi.

Manželia Carterovci preto pred pár mesiacmi pri ohlásení šnúry On The Run Tour 2,  nadväzujúcej na koncertnú šnúru z roku 2014, určite potešili nielen poľských ale aj slovenských fanúšikov. To, že ich v priestoroch vypredaného štadiónu PGE Narodowy čakali aj ľudia zo susedných krajíín, zrejme nikoho neprekvapilo, pred sebou či spoza chrbta ste mohli dosť často počuť aj slovenčinu. Dokonca aj lietadlo na pravidelnej linke Bratislava-Varšava v sobotu (30.6) popoludní obsadili desiatky Slovákov, u ktorých bolo už podľa oblečenia jasné, kam majú namierené a prečo.

Beyoncé a Jay Z vo Varšave, 30.6.2018

Veľkolepý začiatok

Brány štadiónu sa síce otvárali už o pol piatej, no pár minút pred 20-tou hodinou ešte stále prichádzalo množstvo ľudí, ktorí hľadali svoje miesta. Organizátori totiž nikde dopredu neuviedli presný začiatok koncertu - všade uvádzali len informáciu o tom, že šou začne pred 20:00. Ani to však mnoho ľudí neodradilo od toho, aby dorazili až okolo ôsmej.

Pod strechou poľského štadiónu vznikol obrovský stage, na ktorého konštrukcii sa podieľali desiatky technikov. Pódium sa skladalo z hlavnej časti a z nej sa zhruba do polovice haly tiahli dve bočné ramená, na ktorých sa Beyoncé a Jay Z pravidelne striedali. Súčasťou scény bola tiež plošina, ktorá sa niekoľkokrát zdvihla ponad hlavy nadšencov v zóne určenej na státie.

Koncert napokon začal asi 10 minút po ôsmej večer, oneskorenci tak zostali ukrátení o začiatok šou s veľkolepým introm. Carterovci svoj veľký večer otvorili trojicou piesní Holy Grail, Part II (On the Run) a Bonnie & Clyde. Už od začiatku pritom bolo jasné, že poľský koncert slávnej dvojice nebude len do počtu. Vyvážená bola aj samotná dvojica hlavných aktérov. Väčšina fanúšikov by zrejme čakala, že ošiaľ spôsobí najmä prítomnosť Beyoncé, no jej manžel tu rozhodne nehral "druhé husle". Z Jay Z-ho šla už od začiatku skvelá energia a tú mu vrátilo aj varšavské publikum, ktoré s nim išlo vypľuť dušu pri všetkých skladbách. 

Jednotlivé časti koncertu boli prerušované vizuálmi, ktoré okrem dvojice hudobníkov ukázali aj doposiaľ nevidené zábery zo súkromia slávneho páru vrátane ich troch detí. Po prvej takejto prestávke sa Beyoncé vrátila na javisko vrátila so skladbou Drunk In Love najskôr iba sama, no potom sa k nej opäť pridal aj Jay Z a spoločne odspievali vydarený mix hitov Diva a Clique.

Beyoncé vo Varšave, 30.6.2018

Šou pre dospelých

Vekové zloženie fanúšikov bolo vo Varšave mimoriadne pestré, no určite sa tu našlo viac dospelých než tínedžerov či dokonca detí. Rozhodne nešlo o koncert, na ktorí by šli najmä rodičia so svojimi ratolesťami, ako tomu býva napríklad u Katy Perry. Skôr narodení mimoriadne pozitívne reagovali práve na staršie vypalovačky, ako Baby Boy (2003), Naughty Girl (2003), Big Pimpin (1999), Show Me What You Got (2006), Crazy In Love (2003) alebo Upgrade U (2006). Okrem Beyoncé a Jay Z-ho mohli diváci na štadióne počuť aj Rihannu. Bohužiaľ, len zo záznamu pri skladbe Run This Town.

Oproti zvyšku šou vynikla časť, kde Beyonce spievala skladby I Care a Resentment. Tu trojnásobná mamička opäť dokázala, že po hlasovej stránke jej v dnešnom hudobnom svete môže konkurovať len veľmi málo speváčok. Emócie nechýbali ani v prípade Jay Z-ho, ktorý svoju milovanú vystriedal s piesňou Song Cry, obrovské nadšenie na jeho tvári bolo zase vidieť pri piesni Niggas In Paris z jeho spoločného albumu Watch the Throne (2011) s Kanye Westom.

Pre tých, čo na koncert, podobne ako ja, prišli hlavne kvôli Beyoncé, bola zrejme vrcholom večera dvojica skladieb Formation a Run The World (Girls). Čoskoro 37-ročná speváčka "levitovala" uprostred arény nad hlavami svojich fanúšikov. Predviedla tiež bezchybnú choreografiu a po niekoľkýkrát v rámci tohto večera všetkých utvrdila v tom, že jej nerobí problém spievať a tancovať zároveň. Celkovo odznelo viac ako 30 skladieb, ktoré zrekapitulovali diskografiu oboch interpretov. Záver šou patril výbornému duetu Young Forever a hitu Perfect, ktorý okrem pôvodnej sólovej verzie Eda Sheerana vyšiel aj ako Perfect Duet s Beyoncé.

Beyoncé vo Varšave, 30.6.2018

Absencia veľkých hitov

Pred samotným koncertom On The Run II som zostal trochu v rozpakoch zo zoznamu skladieb, ktoré počas šou znejú. Priznám sa, že nie som veľký fanúšik Jay Z-ho a jeho tvorbu až tak nepoznám, no v prípade Beyoncé mi v setliste chýbalo množstvo hitov. Neodzneli napríklad piesne ako All Night, Halo, Jealous, End Of Time, If I Were A Boy, Partition alebo Pretty Hurts. A márne by ste čakali aj na kultový hit Single Ladies.

Vo výsledku to však vôbec nevadilo. Setlist celej šou totiž spolu perfektne ladil a nič v ňom nechýbalo. Produkčne šlo o výbornú všehochuť, ktorá uspokojila každého, či už prišiel najmä kvôli raperovi alebo skôr kvôli speváčke. A ak sa niekto zo začiatku bál, že Beyoncé zatieni Jay Z-ho alebo on ju, tak sa strachoval zbytočne. Veľkú časť skladieb totiž spievali spoločne a tie sólové si rozdelili tak, aby boli spokojné obe fanúšikovské základne. Jediným mínusom koncertu je pre mňa to, že manželia Carterovci do svojej šou nezaradili žiadnu skladbu z ich čerstvo vydaného albumu Everything Is Love. Minimálne aktuálny singel Apes**t si tu svoje miesto určite zaslúžil.

Tradične skvelú prácu odviedla aj sprievodná kapela Beyoncé a jej zostava tanečníčok. Ohlasy fanúšikov po koncerte hovorili za všetko. Dokonca aj stylistka Beyoncé Zerina Akers krátko po vystúpení na svojom Instagrame napísala, že išlo o jeden z najlepších koncertov, aký zažila a pochválila skvelú prácu organizátorov. Tiež dodala, že každý umelec by mal prísť koncertovať do Varšavy.

Autor: Dušan Marko
Foto: Beyonce.com


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti