Klubové turné Barbory Švidraňovej a jej skupiny Basie Frank Band zachytáva piatich hudobníkov s ambíciami ponúknuť fanúšikom kvalitné výkony, nové aranžmány a pestrú žánrovú zmes. Hoci je dôraz kladený na minuloročnú platňu Fenix, prvý koncert v Košiciach ukázal, že kapela nestagnuje a svoj výraz vie posúvať a naživo i patrične vyšperkovať.

Logicky pomenovaná šnúra Fenix Tour je okresaná o dychovú sekciu a zborové vokalistky, ktoré formáciu sprevádzajú vo väčších sálach. S o to väčšou vervou a lepšie rozpoznateľnými nástrojmi však do toho dnes muzikanti idú. Akustika v koncertne vyťaženom podniku Smelly Cat je na nadpriemernej úrovni, čomu zodpovedal i výsledný zvuk žánrovo ťažko zaraditeľného kvinteta, ktoré je inak dosť náročné ozvučiť. Obzvlášť ak ide o prvý koncert turné, kedy sa mnoho vecí ešte dolaďuje za pochodu.

Inštrumentálne ladný pohyb skrz žánrami

V prvom rade si hudobníci nekladú žiadne obmedzenia, čo sa týka voľnejšej improvizácie, zmien aranžmánov a množstva žánrov. To im umožňuje okrem hudbou sa baviacich ľudí zaujať i ucho náročného poslucháča. V popredí inštrumentálnej zložky je predovšetkým gitarista a aranžér Šimon Švidraň, spájajúci rôzne prístupy k svojmu nástroju - dokáže byť funkovo hravý (Foxy), džezovo vynaliezavý (Up To Town) i rockovo úderný (Fénix). Jeho hra má nádych afroamerických hráčov, čo najviac vidieť v prepracovaných sólach, ktorým okrem znamenitej techniky nechýba prenikavý feeling. A riffy dokážu vykresať energickú iskru, od ktorej sa chytia i ostatní spoluhráči.


Melodickým motorom formácie je hráč na klávesové nástroje Lukáš Cintula, spriadajúci lahodne pôsobiace linky okolo gitarových zásekov. Hráčsky sa drží striedmych R&B tradícií, no sem-tam sa džezovo utrhne a vystrúha parádne sólo, miestami zaváňajúce starou školou fusion. Blízko týchto brehov sa drží aj rytmika v zložení Adrián Simonides (basová gitara) - Matej Richtarčík (bicie). Adrián vyťahuje z rukáva nepravidelne pulzujúce funk(rockové) slapy, častejšie však súka priamočiaro úsporné figúry. Matej má blízko k džezu, občas si však dovolí mierne art-rockové vybočenie, ktoré však nepôsobí o nič jednoduchšie a nejeden fajnšmeker vyjadrí ľútosť, že improvizovaných pasáží mohlo byť pokojne viac.

Spievať s presvedčením v posolstvo

Trochu iné je to v "relaxačnejších" skladbách (Need Your Love, Len s tebou, Mandragora, atď.), spájajúcich nevšedný pop so soulom, kedy taktovku preberá Barbora Švidraňová. Jej hlas je nepochybne mocný, má "tmavšie" sfarbenie a po technickej stránke mu nie je čo vytknúť. Vo výškach však ruší silený prejav, našťastie síce vzdialený afektu, ale i tu platí, že menej by bolo viac a nižšie polohy by feeling umocnili oveľa autentickejšie. Na druhej strane takýto výrazový prostriedok k speváckym divám neodmysliteľne patrí a vyzdvihnúť treba ľahkosť a bezproblémovú intonáciu, akú Barbora používa i v najťažších pasážach. Ako textárka vie výborne precítiť posolstvo skladby, čo výslednému dojmu len a len prospieva.

Je nepísaným pravidlom, že do žánrov, v ktorých sa kvinteto pohybuje, primárne patria anglické texty, no do aranžmánov celkom dobre sedia aj ich slovenské "kolegyne". Určite ide o náročnejší proces, s ktorým sa Šimon musí nezriedka popasovať. Dokonca si trúfne prerobiť i takú nezameniteľnú vec, akou je Rolling in the Deep od Adele, ktorej kapela obliekla veľmi vkusný háv (okrem nej došlo aj na poctu Amy Winehouse). No v podstate všetky skladby sa v koncertnom prevedení dočkali profesionálne pozmenených aranžmánov, viac alebo menej odlišných od štúdiových kúskov. Hudobníci im vdýchli výrazne ostrejšie kontúry s väčším vnútorným pnutím, energiou a živelnosťou.

Rolling in the Deep v akustickej podobe:


Basie Frank Band odštartovali turné v znamenitej forme. Ich vystúpenia sa oplatí navštíviť kvôli prekopaným aranžmánom a strhujúcim výkonom zúčastnených. Na svoje si prídu milovníci popu, soulu, funku, džezu a okrajovo i rocku, kropiaceho songy čerstvým prúdom energie. Veľkým osviežením je spôsob spevu Barbory Švidraňovej, ktorý nie je u nás až tak rozšírený.

Dokopy z toho vychádza nádejná formácia, ktorá môže zamiešať karty na poli viacerých žánrov. Pozornosť mainstreamových poslucháčov prirodzene púta mediálne známa frontmanka, hudobne však kapela mieri vyššie, o čom môže presvedčiť aj o necelé dva týždne v kratšom sete v rámci súťaže Pódia mladých talentov na Bratislavských jazzových dňoch. Okrem toho však máte možnosť kapelu vidieť aj na zvyšných koncertoch turné.

Ďalšie termíny Fenix Tour 2017:

12. 10. - Banská Bystrica (Klub 77)
13. 10. - Banská Štiavnica (Art cafe)
19. 10. - Nitra (Music a cafe)
3. 11. - Poprad (Kozlovna Divoká)
9. 11. - Bratislava (Luna Bar) 
24. 11. - Trnava (Music a cafe)

Vstupenky:  Predpredaj.sk

Autor: Marek Danko
Foto: Lukáš Hricko