Turné Richarda Müllera patria medzi vyhľadávané podujatia. To aktuálne s názvom '22 Tour začalo českými vystúpeniami už v máji a jeho slovenská časť potrvá do konca augusta. V pondelok (8.8.) navštívil charizmatický spevák a jeho sprievodná kapela košický Kulturpark, v ktorom sa na ich počínanie tešil početný dav fanúšikov.


Miesta na sedenie boli beznádejne vypredané, takže ďalšia kopa ľudí postávala za vyhradenou zónou. Pôvodné vystúpenie sa pritom v rámci podujatia Leto v Kulturparku malo konať už 31. júla, no vzhľadom na pretrvávajúci dážď bolo preložené. Ani v náhradnom termíne počasie hudobníkom a divákom úplne neprialo, našťastie zrážky padli len trikrát a pôsobili skôr ako veľmi jemná sprcha. Vietor fúkal výdatne, ako sa na metropolu východu patrí, no kapele sa už pár minút po ôsmej podarilo prvými tónmi vytvoriť príjemnú náladu.   

Knižno-hudobný príbeh

Spevák, ktorý pred rokom oslávil šesťdesiatku, na pódiu stále dokáže podať presvedčivý výkon. Nezameniteľný hlas, vtipné preslovy v prestávkach, hudobné cítenie či osobné kúzlo, to všetko robí z Richarda Müllera frontmana na pohľadanie. Dramaturgia skladieb sa sústredila na "zlatú dekádu", teda obdobie 1992 – 2001, v ktorom spolupracoval s Andrejom Šebanom, Jarom Filipom, Michalom Horáčkom, Ivanom Táslerom, atď., no našli sa i štyri výnimky. Z obdobia Banketu nesmela chýbať Po schodoch, z "novších" kusov odzneli Štěstí je krásná věc, resp. Klid, mír a pokora a z ostatného albumu Hodina medzi psom a vlkom (2020) sa dostalo na Ešte ťa nepoznám.

Banketovský príspevok nadobudol po rokoch hudobne zaujímavý reggae aranžmán, ktorý mu veľmi sluší, chýbať však nesmú už zľudovené dychové sólo či klavírny vstup. Ešte ťa nepoznám uviedol Richard slovami, že "ide o veľmi veselú, skočnú, bujarú skladbu, skrátka heavy mental". Výborným kontrastom naopak bola Klid, mír a pokora, v ktorej hlavnému aktérovi vypomohla vokalistka Klára Mockovčiaková. Ďalší duet bol pomerne staršieho dátumu – "Knižný príbeh so mnou kedysi spievala manželka Soňa, no dnes ho už so mnou nechce spievať, takže tu mám Kláru," uviedol Richard na margo songu z Nočnej optiky. Z toho istého albumu odznela ešte obľúbená V tom istom meste.     

Protagonista koncertu nezabudol pripomenúť vklad Jara Filipa, ktorý sa výrazným spôsobom pričinil o hudobné kvality albumov z 90. rokov. Chýbať nesmeli Karel z americkej Prahy či Milovanie v daždi z albumu 33. Druhú z nich spevák uviedol slovami Boba Dylana: "Spevák, spievajúci svoje texty, je umelec. Spevák, spievajúci cudzie texty, je herec." Počas piesne sa akoby naschvál spustila z neba menšia spŕška, dokresľujúca jej melancholickú atmosféru. Zhruba podobne sa obecenstvo cítilo pri piesni Cigaretka na dva ťahy, okorenenej dychovým a gitarovým sólom. Obidva nástroje sa blysli aj v Nebude to ľahké, čím jej neskrývane hitový charakter povýšili na umelecky ambicióznejší počin.  

Richard Müller v Košiciach, 8.8.2022 Zdroj: Matúš Molnár / K13-Košické kultúrne centrá

Muzikantské spestrenie

Vo všeobecnosti patrili práve dychy a gitary k najdominantnejším nástrojom. Česká stálica Müllerovej koncertnej zostavy Michal Žáček mal na starosti flautu a saxofóny (tenor a soprán) a vďaka ich širokej škále zvukov prifarboval kompozície pestrými aranžmánmi. Gitarista Štefan Lengyel si vytvoril priestor, v rámci ktorého sa jeho sóla stali skutočnými ozdobami koncertu. Podobný priestor vznikol aj v skladbe Srdce jako kníže Rohan, takže zažiariť mohol i hráč na klávesové nástroje Martin Wittgruber. Pieseň skomponoval Ivan Tásler, ktorý je takisto autorom skladby Nina Ricci z albumu Richard Müller a hosté. "Ide o môj prvý český album, na ktorom písal texty Michal Horáček a maľby mal na starosti Jan Saudek. Pri tej príležitosti mi povedal vtip: Ona mu podala korčule, on jej lýže," spomínal spevák s úsmevom.

Zo spomínaného albumu pochádza i Baroko, v ktorom sa do popredia okrem spomínanej Kláry dostal aj perkusionista a spevák Rado "Vrabec" Orth i vokalistka Anna Horthová. Müller sa k triu pridal až v závere a pre úplnosť treba spomenúť i album '01, na ktorý Tásler prispel piesňou Nahý II. V prídavkoch odznel Koniec sveta, ktorý kapela venovala ľuďom bojujúcim za slobodu, a Štěstí je krásná věc, pochádzajúci z albumu Hapka a Horáčka V penziónu Svět. Tak ako počas celého koncertu tu veľmi dobrú prácu odviedli bubeník Juraj Kuchárek a basgitarista Martin Gašpar. Ich hra významne prispela k tomu, že sa z navonok jednoduchej hudby stala muzika rafinovaná, prekvapivá a rytmicky členitá.

Mať technicky zdatných muzikantov či spevákov je však iba polovicou úspechu. Druhú polovicu tvorí ochota poskytnúť im priestor na realizáciu. "Ja som tentokrát do toho takmer vôbec nevstupoval. Celé to dal dokopy náš kapelník a bubeník Juraj Kuchárek. Ja som to len jemne skorigoval do výslednej podoby," prezradil Richard ešte pred začiatkom slovenskej časti turné. Koncert sa obstojne vydaril i po zvukovej stránke. Otvorený areál netrpí akustickými neduhmi uzavretej sály, v ktorej to zvukári často neodhadnú. Tu však bola hlasitosť na rozumnej úrovni, bicie neprehlušili zvyšok formácie a aj vďaka tomu mohol divák transparentne sledovať linky ostatných nástrojov aj hlasy štvorice mužov a žien.         

Aktuálne turné napriek výberu prevažne staršieho repertoáru potvrdzuje, že Richard Müller a hudobníci okolo neho nestagnujú a prinášajú do rokmi overených skladieb závan sviežeho vetra. Podčiarkujú to ich výkony, patriace z inštrumentálneho hľadiska medzi hravé a náročné zároveň. Aktuálna šnúra '22 Tour je teda príkladom toho, že aj notoricky známe popevky môžu naživo vyniknúť vďaka aranžérskemu majstrovstvu a prirodzenému muzikálnemu citu. A obzvlášť poteší fakt, že umelci môžu byť kreatívni a podnetní i v zrelom veku.    

Setlist koncertu Richarda Müllera v Košiciach:
(8. 8. 2022, Kulturpark)

1. Karel z americkej Prahy
2. Knižný príbeh
3. Nina Ricci
4. V tom istom meste
5. Nebude to ľahké
6. Milovanie v daždi
7. Klid, mír a pokora
8. Ešte ťa nepoznám
9. Nahý II.
10. Cigaretka na dva ťahy
11. Srdce jako kníže Rohan
12. Baroko
13. Po schodoch

Prídavok:

14. Koniec sveta
15. Štěstí je krásná věc 

Termíny a miesta ďalších slovenských koncertov '22 Tour:

11. 8. - Galanta
18. 8. - Šurany
19. 8. - Kremnica
20. 8. - Zvolen
21. 8. - Lednické Rovne
25. 8. - Rimavská Sobota
26. 8. - Michalovce
27. 8. - Bardejov
28. 8. - Gelnica

Nové termíny presunutých koncertov:

4. 9. - Lednické Rovne
5. 9. - Kremnica
8. 9. - Zvolen

Vstupenky:  


Autor: Marek Danko

Súvisiaci interpreti: Richard Müller