Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Billy Barman sa na Zero Tour 22 predviedli v novej zostave a skvelej forme

Billy Barman sa na Zero Tour 22 predviedli v novej zostave a skvelej forme

Billy Barman, Zero Tour 22 v Trenčíne, 6.5.2022
Zdroj: Peter Sedláčik
11.05.2022 - 17:30 | redakcia

Život s rúškami a pandemickými opatreniami na koncertoch je našťastie minulosťou. Po dvoch rokoch skončilo obdobie plné neistoty, obmedzených kapacít a kultúry odsunutej na druhú koľaj. V čase zrušenia opatrení na hromadných podujatiach sa na pódiá vrátila aj kapela Billy Barman, ktorá si po dlhom koncertnom pôste užíva plné kluby. Norbert Skoupa pre Hudba.sk pripravil reportáž z Trenčína.


Kapela Billy Barman sa vybrala precestovať Slovensko štyri roky po svojom poslednom turné. Tentoraz od polovice apríla brázdi kluby aj s novou basgitaristkou Laurou Jaškovou, ktorá je členkou zoskupenia od septembra 2021, a musím sa priznať, že na jej hru som bol veľmi zvedavý.

Pôvodne mali Barmani v pláne vyraziť na turné ešte v roku 2020 po vydaní albumu Zlatý vek, avšak kvôli pandémii ho presunuli a neskôr úplne zrušili. Teraz je kapela so štrnásťročnou históriou späť a svoje turné pomenovala podľa nového singla Zero. Názov zároveň symbolizuje reštart - štart od nuly - čo je v čase návratu do normálneho života ako pred pandémiou ideálne načasované.

Billy Barman, Zero Tour 22 v Trenčíne, 6.5.2022Zdroj: Peter Sedláčik
Na trenčianskej zastávke ako predskokan vystúpil Simon Štubniak alias The Curly Simon, ktorý s kapelou v zložení Matej Turcer (gitara), Peter Sedláčik (basgitara) a Tomáš Hríbik (bicie), predstavil svoje nové sólové EP Keď sa stmieva. Pred Simonovým vystúpením panovala v klube Hangár skôr komornejšia atmosféra, ľudia ešte len prichádzali a nesmelo obsadzovali voľné miesta na sedenie. Spočiatku bolo jeho vystupovanie trošku hanblivejšie, ale s pribúdajúcim časom a ľuďmi sa viac uvoľnil a kapela s ním.

Chápem, že drvivá väčšina návštevníkov prišla na headlinerov večera, no je škoda, že Simon nemal až také početné publikum. Napriek tomuto menšiemu "hendikepu" to však zvládol na jednotku a výborné boli aj výkony jednotlivých členov kapely. Svoj čas využil na maximum a okrem svojich anglicky spievaných sólo skladieb a nového EP pridal na záver aj oceňovaný hit s kapelou Fallgrapp, Keď padal sneh.

Prečítajte si rozhovor: The Curly Simon: Spievať anglicky je ľahšie, v slovenčine som sa musel viac otvoriť

Po Simonovi nastal čas na hviezdy večera. Svetlá sa vypli a z reprákov sa ozvalo Intro z albumu Zlatý vek. Chalani s Laurou vyšli na pódium plní energie, ktorá sa v nich nahromadila počas pandemického obdobia poznamenaného absenciou koncertov. Kapela s frontmanom Jurajom Podmanickým sršala dravosťou a hlavne radosťou z hudby a vystupovania. To všetko dokazovala od prvého tracku Noční jazdci z ich rovnomenného debutu. Celý setlist bol mixom skladieb z rôznych období a albumov. 

Kapela nevynechala ani najnovší singel Zero, v ktorom môžeme počuť vyšperkovanú slapovú techniku Laury Jaškovej. Musím povedať, že naživo im tento singel naozaj šľape a už sa teším, čo s novou členkou vymyslia do budúcnosti.


Názov skladby Mladým chýba vojna vyznieva v dnešných časoch zvláštne, no skupina tento hit nemohla opomenúť a fanúšikovia sa jej odvďačili nadšenými reakciami. Pre mňa to bol jeden z najsilnejších momentov večera.

Počas koncertu prišiel čas aj na "intímnejšiu" chvíľu, kedy diváci mohli vidieť frontmana na javisku samého, pričom spoločnosť mu robila len akustická gitara. Spolu s ním si mohli z chuti zaspievať skladbu Vrkoče, ktorá patrí medzi najúspešnejšie skladby Barmanov. Medzi skladbami bol čas aj na Jurajove "small talky" a ďakovačky fanúšikom, ktorí boli celý večer v skvelej nálade, rovnako ako všetci členovia kapely. Okrem frontmana a novej basáčky sú nimi Jozef Vrabel (gitara, spev), Matej Ruman (bicie) a Jakub Tvrdík (klávesy).

Billy Barman, Zero Tour 22 v Trenčíne, 6.5.2022Zdroj: Peter Sedláčik
Veľmi rád by som vyzdvihol prácu so svetlami, ktorá bola počas celej dĺžky koncertu na naozaj vysokej úrovni. Pochvalu si zaslúži aj pán zvukár, ktorý odviedol výbornú prácu, aká sa v klubových podmienkach na Slovensku málokedy vidí, resp. počuje. Vystúpenie na mňa celkovo spravilo skvelý dojem, každý člen kapely vydal zo seba maximum a bolo vidieť, že hrajú zo srdca a pre fanúšikov.

Kapelu sa na tomto turné (posledný koncert bude 3. júna v nitrianskom Hide parku) ale aj v lete na festivaloch určite oplatí vidieť. Billy Barman sú hladní po vystúpeniach a okrem množstva chytľavých skladieb, ktoré už v jednej generácii fanúšikov zľudoveli, sa prezentujú aj príjemnou náladou a uvoľnenou komunikáciou.

Autor: Norbert Skoupa


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti