Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Vanessa Mae v Bratislave: romantická huslistka neustlala Slovákom na ružiach

Vanessa Mae v Bratislave: romantická huslistka neustlala Slovákom na ružiach

12.05.2017 - 18:30 | Júlia Šimková

Po desiatich rokoch zavítala na Slovensko talentovaná huslistka Vanessa Mae. Sprievod jej robili hudobníci z orchestra, kapela i ôsmi vokalisti, veľkolepá šou sa však nezaobišla bez prešľapov a rozčarovanosti na strane divákov. Husľová diva našťastie nedostatky vykompenzovala profesionálnym vystúpením s neutíchajúcim aplauzom vo finále.


Časy najväčšej slávy tejto virtuóznej sólistky zrejme stále nepominuli. Svedčil o tom aj zaľudnený priestor pred Zimným štadiónom Ondreja Nepelu v Bratislave, kde vo štvrtok už 30 minút pred siedmou hodinou prešľapovali stovky návštevníkov. Údaje o čase začiatku koncertu, resp. otvorenia hokejovej haly sa počas nastávajúceho večera ukázali ako najväčší kameň úrazu. Kým oficiálny portál predávajúci vstupenky hlásil otváranie vstupných brán o siedmej hodine a začiatok koncertu o ôsmej, mnoho webov preberajúcich informáciu o podujatí poňalo prvý čas ako oficiálny začiatok koncertu.

Rozčarovanie fanúšikov ešte umocnilo oneskorené otvorenie priestorov štadióna, čakať preto museli bez prístupu k toaletám a občerstveniu, či možnosti posadiť sa. Podľa slov jedného z českých organizátorov koncertu Dalina Vajčnera za príčinou posunutia otváracieho času stála samotná Vanessa Mae a jej záujem na stopercentne zvládnutej zvukovej skúške. To malo vplyv na neskoršie otvorenie brán aj na posunutie samotného začiatku koncertu. Keďže zvukovka sa obyčajne robí niekoľko hodín pred koncertom, môžeme len polemizovať o tom, či za jej meškanie v tomto prípade môže samotná umelkyňa, ktorá má za sebou stovky koncertov po celom svete, alebo zlé plánovanie usporiadateľov.

Vanessa Mae v Bratislave, 11.5.2017

V každom prípade sa počas koncertu fanúšikom nikto neospravedlnil, takže trpká príchuť u mnohých návštevníkov pretrvávala ešte dlhé minúty po jeho začiatku. 
Na druhej strane je však nutné uznať, že oneskorená príprava na vystúpenie napriek spôsobeným nepríjemnostiam priniesla svoje ovocie. Aj keď šou napokon odštartovala až krátko pred pol deviatou, stredom sály sa rozľahol krištáľový zvuk huslí, aký sa na slovenských pódiách len tak ľahko nepočuje. Podľa referencií niektorých fanúšikov na tom mohli byť bočné tribúny horšie, ale tak to už v športových halách, ktoré nie sú stavané na koncertné podujatia, býva.

38-ročná hudobníčka začala svoj koncertný set orientálne znejúcou skladbou Yantra z albumu Subject to Change (2001), ktorá hneď v úvode navodila priam spirituálny zážitok. Zaslúžili sa oň aj vokalisti, ktorí svojimi hlasmi dopĺňali prevažne inštrumentálnu hudobnú produkciu. Britská huslistka s koreňmi v Singapure sa síce naučila pár milých fráz v slovenčine, s publikom však komunikovala predovšetkým prostredníctvom svojej hudby, v rámci ktorej sa snažila ukázať čo najviac muzikantských i žánrových podôb.

Vanessa Mae v Bratislave, 11.5.2017

Romantické balady striedali dramatickejšie kúsky, ktoré vynikajúco podporovali členovia českého Bohemian Symphony Orchestra Prague, aj keď v podstatne menšej zostave než bolo pôvodne avizované. Sprievodná kapela síce miestami pripomínala popový background z 90. rokov, v zložení gitara, bicie, perkusie, dychové nástroje, basgitara, klávesy a efekty však vynikajúco pracovala pre celok a výslednému zvuku dodávala na majestátnosti.


Vynikajúco tak vyznela napríklad legendárna Toccata and Fugue in D minor od Johanna Sebastiana Bacha, ktorá behom večera naznačila prierez tvorbou svetoznámej umelkyne. Dostalo sa tak na skladby z jej posledného štúdiového počinu Choreography (2004), ale aj zo starších albumov. Celú šou sprevádzala videoprojekcia na veľkých LED obrazovkách s bohatým svetelným parkom, na ktorej príprave sa podieľa samotná huslistka. Niektorí návštevníci by síce namiesto preromantizovaných projekcií prírodných úkazov ocenili snímanie diania na pódiu, je to však spôsob, ktorým sa Vanessa Mae snaží umocniť zážitok zo svojej tvorby.

Ten v závere ocenila aj väčšina divákov. Stalo sa tak aj napriek tomu, že počas polhodinovej prestávky v strede programu niektorí z návštevníkov halu nadobro opustili. Koncert, ktorý aj napriek odlišným reakciám mnohým z prítomných naháňal zimomriavky, tak vplával do svojho veľkého finále s neutíchajúcim aplauzom. Vanessa Mae ho zavŕšila Vivaldiho Búrkou, pričom názov skladby sa pre fanúšikov stal aj synonymom celého večera. Bola to búrlivá jazda, no s veľkolepým koncom.

Vanessa Mae v Bratislave, 11.5.2017Pozrite si celý fotoreport

Autorka: Júlia Šimková
Foto: TASR - Jakub Kotian (titulná fotografia, 2. a 3. fotografia v článku), Marko Erd - Hudba.sk (1. fotografia v článku)


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti