Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

New Generation Day_FM splnil očakávania organizátorov aj napriek chybám

New Generation Day_FM splnil očakávania organizátorov aj napriek chybám

12.11.2012 - 19:01 | Michaela Žureková

V sobotu večer sa v bratislavských kluboch MMC, KC Dunaj a Babylon konal prvý ročník festivalu New Generation Day_FM. Na podujatí sa predstavilo 16 interpretov, ktorí spoločne dokázali, že sa oplatí vychovávať novú generáciu talentovaných hudobníkov a taktiež urobiť prvý krok k novému zaujímavému festivalovému menu.


Program hovoril jasnou rečou: na svoje si prídu hlavne fanúšikovia alternatívnejších hudobných smerov. Realita však ukázala, že kapely, medzi ktorými sa zaskveli aj mená ako Dynamo Team, In Vivo, Bruno Benetton, The Uniques či talianska electro-rocková formácia Phinx si zaslúžia omnoho širšie pole pozornosti.

Priskorý začiatok?

„Je to pre nás trochu zvláštne, pretože v Taliansku zvyčajne nezačíname koncerty skôr ako pred jedenástou - dvanástou hodinou večer, a tu sme hrali už o deviatej,“ vyjadril sa spevák kapely Phinx Francesco Fabris po koncerte v MMC. Pravdepodobne tak vyslovil jeden z dôvodov, prečo aj napriek neskoršiemu zdynamizovaniu festivalu a príchodu množstva návštevníkov, NGD zo začiatku citeľne trpel pomalým zapĺňaním sa klubov. Ďalšou nevýhodou mohlo byť určite aj koncertovanie na viacerých miestach, čo roztrieštilo obecenstvo do menších skupiniek.

Inak tomu nebolo ani v klube Babylon, kde večer otvorila trojica Unisex. Práve pre nižší počet návštevníkov musela kapela začiatok koncertu posunúť, o siedmej by ich vystúpenie takmer nikto nevidel. Ich úprimné „špinavo“ punk-rockové vystúpenie však stálo za to vidieť. „Sme veľmi radi, že sme dostali možnosť zahrať si na tomto festivale. Ľudí bolo síce menej, ale hlavné je hrať, takže sme v podstate radi,“ zhodnotil vystúpenie frontman Vojtěch Štedroň.

O ôsmej hodine nastúpili na pódium v Babylone zatiaľ poslední víťazi Košického zlatého pokladu, kapela In Vivo. Počet divákov v sále sa medzitým zdvojnásobil, čo dopomohlo aj k zlepšeniu atmosféry a následnému energickému koncertu, kde okrem hudby zarezonovala aj rečnícka zručnosť speváka Michala Vargu. Ten sa po vystúpení priznal, že aj napriek menším problémom so zvukom si kapela koncert užila a dala do toho všetko.

Živelná úderka v Majesty Music Clube

V tom čase sa už na pódiu v MMC klube ozývala hudba spomínanej talianskej kapely Phinx. Tá je práve vo fáze nahrávania svojho druhého albumu, no predstavila najmä skladby z ich prvej nahrávky Login. „Momentálne pracujeme na novom albume, ale prišlo nám ako dobrá príležitosť prísť po prvýkrát zahrať na Slovensko. Je to vlastne prvýkrát, čo hráme mimo Talianska. Dúfame, že s druhou nahrávkou už bude zahraničných koncertov viac,“ priblížil plány Francesco Fabris.

Kapela pricestovala len pár hodín pred vystúpením, a tak nemala príležitosť obzrieť si mesto, samotný koncert aj podujatie si však pochvaľovali. „Začali sme hrať asi pre 50 ľudí a na konci sa ich počet zdvojnásobil. Šou som si užil, neviem ako diváci, ale zdalo sa mi, že sa im veľmi páčila,“ uzavrel predtým, ako si šiel pozrieť koncerty aj v ďalších kluboch.

O pol desiatej sa na pódiu predstavila bratislavská formácia Bruno Benetton, ktorých fanúšikovia sa nezapreli a kapelu prišli podporiť vo veľkom. Tá sa im odvďačila šoumenstvom Tomáša Palondera a ráznym electro-pop-rockovým vystúpením, v ktorom sa počuteľne odklonila od pokojnejších hudobných vôd z prvého albumu.

Festival napokon v MMC klube privítal aj avizovaných headlinerov The Uniques, ktorí na začiatku koncertu oznámili, že „len pred hodinou donahrávali nový album“. Jeho názov však stále neprezradili a nezaznela ani žiadna nová skladba. Nešťastný odliv divákov však postretol aj ich, asi v polovici vystúpenia sa istá časť klubového osadenstva presunula do KC Dunaj, kde svoj set po polnoci zahájil najúspešnejší slovenský drum´n´bassový dídžej B-Complex.

Ten sa si ako jediný mohol tešiť zaplnenému klubu. V KC Dunaj hral svoj euforický drum´n´bass bez prestávky viac ako 2 hodiny, čo niektorých fanúšikov privádzalo až do tranzu. Niektorí z nich dokonca vyskočili na pódium, aby známeho hudobníka objali a zatancovali si vo svetle reflektorov. Zopár neodbytných musel z pódia odviesť až člen bezpečnostnej služby.

Vyjadrenia organizátorov

„Hodnotenie celého podujatia z nášho pohľadu je pozitívne. V prvom rade oceňujeme profesionalitu mladých kapiel, ktoré splnili naše očakávania v tom zmysle, že môžu konkurovať zahraničným kapelám. Mohli sme vidieť kvalitné muzikantské prevedenie. Ako organizátori sme preto veľmi spokojní,“ zareagoval dramaturg festivalu Michal Novák na otázku, ako hodnotí prvý ročník festivalu.

Vyjadril sa aj k návštevnosti: „V dnešnom svete, keď je prístup k akejkoľvek hudbe, nie je ľahké dostať fanúšika na koncert, nie je ľahké dostať ľudí medzi ľudí. Nevieme, čím to je, že v súčasnosti ľudia už tak nenavštevujú hudobné podujatia, čo si všímajú už dlhší čas mnohí organizátori rôznych podujatí.“  

Nezabudol však dodať, že už teraz vedia, ako zlepšiť druhý ročník. „Snažíme sa byť sebakritickí a zopár vecí, na ktoré sme prišli počas realizácie festivalu, chceme do budúcna využiť a spraviť lepšie, smerovať viac k návštevníkom a vyjsť im čo najviac v ústrety,“ uzavrel Michal Novák.

Autorka: Michaela Žureková
Foto: Michaela Ivaničová


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti