Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Fenomenálni No Name ukázali, že v Košiciach sú naozaj doma

Fenomenálni No Name ukázali, že v Košiciach sú naozaj doma

13.03.2019 - 12:00 | Ladislav Ontko

U slovenských kapiel je v posledných rokoch dobrým zvykom, že okrem tradičného prevedenia skladieb ponúkajú aj akustickú podobu svojej produkcie. Tento formát okrem iných niekoľkokrát zrealizoval Elán, Desmod, Katka Knechtová a v tomto roku avizovali akustické turné napríklad Adam Ďurica či Gladiator. Nezaostáva ani skupina No Name.


Populárna košická kapela si v rámci Dermacol No Name Acoustic tour 2019 naplánovala 23 koncertoch po Slovensku a Českej republike, kde dlhodobo patrí medzi najpopulárnejšie slovenské kapely. V piatok 8. marca, takmer presne v polovici turné, sa Timkovci rozhodli potešiť svoje domáce, košické publikum. Vybrali si trochu komornejší priestor Spoločenského pavilónu, ktorý je na účel akustického koncertu veľmi vhodný.

Ako sa dalo očakávať, lístky sa vypredali rýchlo, keďže No Name má v metropole východu stabilné fanúšikovské zázemie. Sálu naplnili fanúšikovia rôznych vekových kategórií a neformálnu atmosféru pomohol vytvoriť malý bufet pred sálou, ktorý v tomto priestore nebýva zvykom.

Netradičným prvkom bola aj prítomnosť príjemných slečien zastupujúcich sponzora turné (kozmetickú firmu), ktoré boli pripravené poradiť prítomným dámam. Fanúšikovia sa často na podobné komerčné aktivity v spojení s koncertmi pozerajú cez prsty, no v tomto prípade bola aktivita sponzora a jeho zameranie na ženské publikum celkom trefné, keďže koncert sa konal práve na Medzinárodný deň žien.

No Name v Košiciach, 8.3.2019

Sláčikové kvarteto a "požičaný" basgitarista

Na decentne nasvietené pódium nastúpil najprv najmladší z Timkovcov, Dušan, a začal hrať sám na gitare. Postupne prichádzali a pridávali sa ďalší členovia kapely. Charakter koncertu efektne dokresľovalo malé koncertné krídlo i sláčikové kvarteto Fantastic 4. Kapela hrala od prvej minúty s plným nasadením. Niektoré skladby mierne obmenili, dali im iný šat, či náboj. No znelo to výborne.

Pomerne veľký priestor mal klávesák Zoli Sallai, ktorý na piáne dokázal čarovať. Skvelé rytmické zázemie robili bubeník Ivan Timko s prizvaným basgitaristom. Na tomto poste sa pre momentálne turné objavil fenomenálny Martin Gašpar, ktorý okrem nesporných muzikantských kvalít je aj producentom dvoch albumov košickej kapely. Najvýraznejším prvkom na scéne bol však bezpochyby spevák a frontman Igor Timko. Ten si svojou bezprostrednosťou vo veľmi krátkom čase získal celú sálu  Vtipné úvody piesní, bezchybný spev a vrodené šoumenstvo, to sú devízy, s ktorými si Igor a No Name získavajú fanúšikov dlhé roky doma i v zahraničí.

No Name v Košiciach, 8.3.2019

S podporou najbližších

Domácu pôdu využili hudobníci na to, aby na koncert pozvali aj členov svojich rodín. Dojímavým bol moment, kedy Igor poďakoval svojim rodičom a ponúkol spomienku, ako mala ísť skupina v roku 1998 do Bratislavy podpísať prvú veľkú zmluvu s vydavateľstvom. Nemali však na benzín. Obetaví rodičia neváhali a odniesli do záložne svoje snubné prstene, len aby sa ich chlapci do Bratislavy dostali a mohli využiť hudobnú šancu, ktorá sa im ponúkala. Ako sa ukázalo, bola to dobrá investícia.

Zaujímavosťou košického koncertu je aj skutočnosť, že sa počas neho nakrúcal materiál pre DVD, ktoré skupina plánuje k tomuto turné vydať. Do playlistu muzikanti zaradili prierez celej svojej doterajšej tvorby vrátane dvoch aktuálnych slovensko-českých skladieb - Ži... a nech žít, ktorú skupina nahrala ku 100. výročiu založenia Československa, a duetu s Karlom Gottom Kto dokáže. Zazneli samozrejme aj staršie hity ako Žily, Ty a tvoja sestra alebo Stromy.

No Name v Košiciach, 8.3.2019

Skvelé hudobné výkony, osobný prístup a uvoľnenú atmosféru ocenili poslucháči niekoľkonásobným standing ovation. Niektoré pasáže pôsobili ako skvelé jam session, radostné a inštrumentálne výborné. Priestor na sólovú prezentáciu dostali všetci hudobníci. Dokonca si Igor pri skladbe Lekná sadol za kravír a Zoli vzal do rúk akordeón. 

Celý koncert bol veľmi príjemným hudobným i ľudským zážitkom. Bolo to vidieť aj na bezprostredných reakciách publika, ktorého nálada postupne gradovala, mnohí fanúšikovia spievali s kapelou a nechali sa strhnúť tancom. Kapela priniesla dvojhodinovú šou s poetikou, srdcom a emóciou. Aj vďaka nej mohli diváci zabudnúť na mnohé ťažké veci z bežnej reality a preniesť sa do sveta básní, snov, lásky a priateľstva, ktorý nás robí lepšími.

Turné po krátkej pauze pokračuje už zajtra (14.3.) v Žiline a poslednou slovenskou zastávkou bude 29. marca Bratislava. V Česku čaká No Name ešte sedem koncertov vrátane veľkých koncertných sál v Ostrave (27.3.), Brne (4.4.) a Prahe (11.4.).

Pozvánka kapely na koncert v Bratislave:


(Ak máte v playeri vypnutý zvuk, môžete si ho zapnúť vpravo dole)

Autor: Laco Ontko
Foto: Eugen Bernáth


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti