Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Habera a Team na turné potvrdzujú, že stále patria na vrchol slovenskej scény

Habera a Team na turné potvrdzujú, že stále patria na vrchol slovenskej scény

13.05.2016 - 15:00 | Ivan Straka

Na Slovensku máme len málo skupín a spevákov, ktorí aj napriek tomu, že fungujú v hudobnej branži niekoľko dekád, stále priťahujú pozornosť fanúšikov a ich hity opakovane znejú z rozhlasového éteru či domácich prehrávačov. Ešte menej je tých, ktorí aj po vyše 30 rokoch od svojho vzniku dokážu vypredať športové haly a prilákať na svoje koncerty tisíce divákov.


Určite medzi nich patrí 33-ročná skupina Team so svojím o pár rokov kratšie pôsobiacim, no dnes už neodmysliteľným frontmanom Paľom Haberom. Dve koncertné zastávky v rámci aktuálne prebiehajúceho Habera & Team 33 Tour patrili 11. a 12. mája Bratislave. Pôvodne sa pritom v NTC počítalo len s jedným koncertom naplánovaným na štvrtkový večer. Pre veľký záujem divákov však Paľo Habera a spol. pridali ešte jedno vystúpenie.

Príjemne naladený, aj vzhľadom na veľmi pozitívne ohlasy zo stredajšieho bratislavského koncertu, som sa vo štvrtok večer blížil k Aegon aréne NTC. Neobvyklá koncentrácia ľudí v jej okolí potvrdili očakávania vysokej návštevnosti koncertu - už niekoľko minút pred oficiálnym začiatkom stanoveným na 20:00 bola tenisová hala takmer plná.

V pozícii predskokana sa predstavil mladý slovenský spevák Peter Aristone, ktorý je viac známy v zahraničí ako na Slovensku. Za krátku dobu svojho pôsobenia na scéne sa môže pochváliť viacerými úspechmi, ku ktorým patrí okrem iného duet s Mel C na jeho debutovom albume alebo rola predskokana na koncerte speváčky Anastacie v Budapešti. Priznám sa, jeho vystúpenie som sledoval, či skôr počúval počas nekonečného státia v rade na občerstvenie. Beztak vyťaženú obsluhu ešte viac spomaľovala nutnosť prelievania nealko nápojov z plastových fliaš alebo plechoviek do pohárov, čím sa organizátorom podarilo naozaj dokonale preskúšať trpezlivosť divákov. Táto skúsenosť však bola jediným tieňom na inak skvelom večere.

Omladená zostava a šou hodná legendy

Spevákovi, prezentujúcemu príjemný akustický pop v angličtine, patrila asi polhodinka. Po skončení vystúpenia zakončeného jeho aktuálnym, aj v Amerike úspešným singlom Gold prišla na rad niekoľkominútová pauza, počas ktorej sa hala naplnila do posledného miestečka. Hlavní účinkujúci nenechali divákov dlho čakať, keď bez veľkých ceremónií vybehli na pódium a nekompromisne odštartovali koncert piesňou Óda na tie cesty po tele pochádzajúcej z tretieho albumu skupiny vydaného v roku 1990. Po nej hneď pokračovali s Prievanom v peňaženke a bolo jasné, že to bude strhujúci večer.


(Video aj fotografie sú z prvého bratislavského koncertu, 11. 5. 2016)

Diváci od začiatku búrlivo reagovali a spievali celé texty spolu s Paľom Haberom, ktorý bol dokonalým hostiteľom a z pódia šíril pohodu a dobrú náladu. Vynikajúco spieval a jeho fyzickú kondíciu by mu mohol závidieť nejeden mladík. Viditeľne si užíval priazeň publika, pritom však zostával prirodzený a nemal problém zažartovať si aj na vlastný účet.

Ku kvalitnému priebehu koncertu prispeli aj jeho spoluhráči z kapely Team. Žiaľ, smrť bývalého bubeníka Ivana Marčeka v roku 2014 a zdravotné ťažkosti klávesáka a prvého speváka skupiny Milana Dočekala spôsobili, že z pôvodnej zostavy Teamu sa predstavili už len gitarista Dušan Antalík a basgitarista Ivan Válek, stabilné piliere tohto zoskupenia. Skupinu dnes spolu s nimi tvoria Juraj Tatár obsluhujúci klávesové nástroje a Marcel Buntaj na bicích nástrojoch (obaja spolupracovali s toľkými slovenskými a českými hudobnými osobnosťami ako málokto). Predstaviteľom mladej krvi v skupine je gitarista Matěj Morávek ("preto ešte musí nosiť tričko s logom Teamu", ako sa vtipne na jeho adresu vyjadril Paľo Habera). Všetci išli na plný plyn, boli skvele zohratí a dostali aj priestor na individuálne ukážky svojich hudobníckych schopností - aj vďaka upraveným aranžmánom, za ktorými stojí Dušan Antalík.

Prečítajte si rozhovor: Stále sme perfekcionisti. Nechceme, aby nám tlieskali za slávnu minulosť

Spev a hudbu decentne a pritom veľmi pôsobivo dotvárala svetelná šou. Jej súčasťou bolo aj premietanie farebných obrazov, úryvkov z videoklipov alebo záberov do publika, či doslova na prsty hudobníkov, na obrovskú stenu za pódiom a na "prehnuté" displeje nad ním, vďaka ktorým si mohli zábery vychutnať aj diváci na bočných tribúnach. Pri veľkorysej produkcii sa nešetrilo ani na zvuku, ktorý je pre kvalitný koncertný zážitok základom, a organizátori si poradili aj s akustikou športovej haly, na ktorú už v NTC utrpelo viacero koncertov domácich i zahraničných hviezd.

Slovenské rodinné striebro

Príjemným zistením bolo, že z hľadiska vekovej štruktúry boli medzi divákmi zastúpené všetky generácie - tí, čo na pesničkách Teamu ako tínedžeri vyrastali, ale aj ich rodičia a deti. Paľo dokonca v publiku objavil sedemročného chlapca Vilka, ktorého pozval na pódium a spravil si s ním spoločné foto. V publiku bola na druhom bratislavskom koncerte prítomná aj Haberova mama, tenistka Daniela Hantuchová, či hokejista Tomáš Tatar, ktorých spevák nezabudol pozdraviť. V stredu zase zdravil režiséra SuperStar.

Koncertný setlist tvorili osvedčené a najznámejšie hity, nechýbali piesne ako NáročníKrátke láskyŽivot je nudaNemám čo stratiť alebo Severanka. Súčasťou koncertu bola aj pieseň Je to vo hviezdach, ktorú Paľo nahral ako svoju sólovú vec v roku 1991 a vďaka videoklipu je nezabudnuteľne spojená s bývalou federálnou miss Ivanou Christovou. Haberovi však svedčia nielen rýchle vypaľovačky, ale aj pomalé a romantické skladby. Túto svoju polohu predviedol v piesňach Kým ťa mám a Boli sme raz milovaní, počas ktorých sa doprevádzal na akustickej gitare. Zaspieval aj zatiaľ najnovšiu pieseň Viem, čo cítiš, ktorá bola prostredníctvom obrazoviek spomienkou na zosnulého bubeníka Ivana Marčeka.

Paľo Habera - Team v Bratislave, NTC, 11.5.2016Paľo Habera na koncerte v NTC - pozrite si celý fotoreport

Väčšinu koncertu frontman odspieval bez hudobného nástroja, výnimkou boli skladby Kým ťa mám a Boli sme raz milovaní, v ktorých sa predviedol s akustickou gitarou a looperom, vďaka ktorému si vystačil aj bez kapely. Neskôr zase fanúšikov prekvapil krátkou hrou na bicie. S blížiacim sa záverom koncertu atmosféra v hale hustla na maximum, les rúk nad hlavou sa nezastavil a hlas ľudu spievajúci aj bez spevákových výziev bolo určite dobre počuť aj v okolí arény. Samozrejme, nesmeli chýbať prídavky, na margo ktorých Paľo Habera poznamenal, že "chvíľu akože budeme robiť drahoty, ale potom dáme jeden, možno aj dva..." Drahoty trvali naozaj krátko, a po nich si publikum spolu zaspievalo Jeden kabát, jedna koža, jedna tvár a asi najväčší hit skupiny Team - Reklama na ticho

Po takmer dvojhodinovom koncerte niekoľkotisícové publikum odchádzalo spokojné, spotené a zachrípnuté tak, ako sa na dobrý koncert patrí. Pavol Habera so skupinou Team potvrdili, že stále patria na vrchol našej hudobnej scény a určite ešte nepovedali konečné slovo. Je fajn, že predchádzajúce turné nazvané Final Tour nebolo naozaj posledným a dnes skupina podľa slov Dušana Antalíka rozmýšľa už aj nad novým albumom. Snáď vypredané turné po slovenských a následne aj českých mestách kapelu nakopne k jeho nahratiu. V súvislosti so skupinou Team mi napadlo jedno prirovnanie - sú ako slovenské rodinné striebro. Nepoužívame ho vždy, ale ak ho vytiahneme, je to sviatok.

Setlist koncertu Habera & Team 33 Tour v Bratislave:
(Aegon aréna NTC, 12. 5. 2016)

1. Óda na tie cesty po tele 
2. Prievan v peňaženke 
3. Lietam v tom tiež 
4. Nemám čo stratiť 
5. S tebou bez teba 
6. Pieseň pre nesmelých 
7. Slovník cudzích slov 
8. Ako málo 
9. Viem, čo cítiš 
10. Život je nuda 
11. Mám na teba chuť 
12. Severanka 
13. Kým ťa mám 
14. Boli sme raz milovaní 
15. Krátke lásky 
16. Nároční 
17. Ženská menom panika 
18. Malá nočná búrka 
19. Je to vo hviezdach 
20. Držím ti miesto 

Prídavky: 
21. Jeden kabát, jedna koža, jedna tvár 
22. Reklama na ticho

Autor: Ivan Straka
Foto: Marko Erd


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti