Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Sziget odkryl svoju dušu viac než 360-tisíc návštevníkom

Sziget odkryl svoju dušu viac než 360-tisíc návštevníkom

13.08.2013 - 08:45 | redakcia

Dvadsiaty prvý ročník Szigetu priniesol do Budapešti nádych slobody a objavovanie na prvý pohľad skrytých zákutí festivalovej duše. Pokojne ho možno nazvať v týchto zemepisných šírkach aj udalosťou roka, pretože v týždni od 5. do 12. augusta otvoril svoje brány pre státisíce návštevníkov z celého sveta.


Po pompéznej oslave dvadsiatky v roku 2012, kedy bol Sziget zároveň držiteľom ocenenia Najlepší veľký festival v ankete European Festival Awards, vyriešili organizátori výzvu "Ako ďalej?" výraznými zmenami. Fanúšikovia síce nedostali až tak atraktívny hudobný lineup, no o to viac sa mohli aktívne zapojiť do festivalového života a prežiť množstvo nezabudnuteľných nehudobných zážitkov. Tento rok totiž okrem hlavných scén pribudli nové, menšie atrakcie a pódiá, ktoré vdýchli festivalu nový rozmer a dušu.

Sziget 2013Fotoreport: Nechajte sa nakaziť pozitívnou energiou Szigetu!

Čo najďalej od jednotvárnosti

Ako včera informovali organizátori, festival navštívilo počas siedmich dní 362-tisíc ľudí. Je to o niečo menej ako zaznamenal jubilejný 20. ročník, no festival stále ostáva jedným z najväčších hudobných podujatí v Európe a je pravdepodobne najmedzinárodnejší. Zišli sa tam fanúšikovia zo 69 krajín sveta a účinkujúci z 52 krajín. "Hlavným cieľom organizačného tímu je zabezpečiť, že podujatie ostane jedinečným a každý rok predstaví vzrušujúce nové nápady. Súčasná európska festivalová scéna je trochu prerastená, je tu veľa skvelých podujatí, ktoré však ponúkajú podobný hudobný program, preto tím Szigetu skutočne verí, že kľúčom k rozvoju festivalu je snaha ostať čo najďalej od jednotvárnosti," uviedli organizátori, ktorí skutočne tento rok priniesli veľa zaujímavých noviniek.

Jednou z nich bola aj Sziget Beach, kde v upravenom areáli s pieskovou plážou bolo možné kúpanie v Dunaji. V horúčavách, ktoré dominovali minulému týždňu, to padlo vhod. Novinkou bolo aj Cirkusové šapitó, kde sa dali vidieť pútavé artistické a cirkusové vystúpenia. Divadla na festivale taktiež nebolo málo. Priestor dostali pouliční herci, umelci, maliari a dokonca aj operní speváci.

Program v srdci festivalu - na hlavnom pódiu - okrem hudobných hviezd dotvárali aj špeciálne párty. Organizátori pripravili na každý z hlavných festivalových dní iné masové zážitky, ktoré sa stretli s veľkým úspechom. Jednoduchými nápadmi realizovanými v obrovskom merítku sa im podarilo pohladiť dušu tisíckam fanúšikov v jednom okamihu. Najefektnejšie bolo hromadné vypustenie 10-tisíc balónov, čo bol nielen krásny pohľad, no najmä sa každý mohol pridať.


Ďalšiemu dňu dominovala Beach Ball Party, pri ktorej sa do davu rozletelo 1000 veľkých plážových lôpt. Tie sa počas niekoľkých minút od plochy pred hlavným pódiom rozkotúľali aj do vzdialenejších častí areálu a návštevníci si ich mohli zobrať domov ako suvenír.


Pri Color party sa návštevníci neváhali posypať pestrými farbami, ktoré miestami boli všade a na všetkom, no dav to očividne veľmi bavilo.


Rozmanitý hudobný koktejl pre každého

Už prvý hlavný festivalový deň ponúkol hudobnú energiu a mágiu. Nezastaviteľnú charizmu speváčky Skin z kapely Skunk Anansie len tak ľahko neprehliadnete. Aj na Szigete sa doslova a do písmena odovzdala davu. Nielen spevom. V jednom momente neváhala skočiť rovno do publika a prvý hviezdny crowd surfing na hlavnom stagei rozpútal neskôr ešte intenzívnejšiu komunikáciu.

O ňu sa postaral Slovákom dobre známy Nick Cave. Ak ste boli na Pohode, asi budete mať jasnejšiu predstavu, čo znamená práca s fanúšikmi v jeho podaní. Spočiatku pokojný úvod, ktorý strávil na pódiu so svojimi spoluhráčmi The Bad Seeds, následne rozpútal magické okamihy pre ľudí v prvých radoch, kde sa charizmatický spevák po zvyšok koncertu zdržiaval snáď dlhšie než na pódiu. Uhrančivé pohľady, pevné stisky rúk a opora fanúšikov pri chodení po ich chrbtoch, dávali cítiť silné puto medzi spevákom a davom.

Nick Cave, Sziget 2013Nick Cave v akcii - viac fotiek zo Szigetu 2013

Prekrývanie headlinerov narobilo vrásky nejednému fanúšikovi, no v prípade dobrej kondície sa dali stíhať aj dvaja naraz. Pri Chase & Status bolo jasné, že to bude skvelé vystúpenie – aj bolo. No nielen na tanečných scénach, ale aj na World music stage sa diali famózne veselice. Rachid Taha preniesol publikum do krajiny z rozprávok tisíc a jednej noci, orientálna hudba v spojení prostredím pôsobila tiež hypnoticky. "Začal komornejšie, neskôr sa to rozbehlo, a mňa ako študenta arabčiny zaujalo miešanie francúzskeho jazyka s arabským," prezradil Matúš z Prešova.

Emir Kusturica to jednoducho s ľuďmi vie, aj zabaviť aj roztancovať, čo potvrdil na svojom vystúpení s The No Smoking Orchestra. Atmosféra to bola energizujúca, niektorým šťastnejším (vrátane mňa!) sa podarilo dokonca zatancovať si na pódiu s Emirom na záver koncertu. Na hlavom podiu stál za to Dizzee Rascal, ktorý to poriadne rozpumpoval, nedalo sa vynechať ani Blur, ktorí si podmanili aj tých, ktorí ich nemali napočúvaných. Spevák Damon Albarn pôsobil energicky, čo sa prenieslo i na publikum. Mika so sebou okrem známych hitov doniesol plážové lopty a veľké balóny, podobné, aké boli na Special Party deň predtým. "Dobrá show to bola, určite sa oplatilo na neho ísť!" zhodnotila Natália, ďalšia z mnohých slovenských návštevníčok a návštevníkov na Szigete.

Záverečný deň festivalu patril najmä indierockovej skupine Franz Ferdinand a tiež hlavnej tanečnej hviezde festivalu. Málokto z návštevníkov vie, že škótska gitarovka takmer nevystúpila. Frontman Alex Kapranos mal totiž v nedeľu krátko pred vystúpením vážnu alergickú reakciu na arašidy, ktoré boli súčasťou bližšie nešpecifikovaného jedla z ryže. Štyridsaťjedenročný spevák údajne následne upadol do bezvedomia. Nakoniec sa však jeho stav zlepšil natoľko, že mohol aj so svojou skupinou absolvovať plánovaný koncert. O End Show sa potom postaral David Guetta, ktorý strhol dav aj za pomoci laserov, konfiet či ohňov, ktoré šľahali z celého stageu. Mega bodku za jeho vystúpením aj za celým hlavným programom festivalu urobil veľký ohňostroj.

Sziget 2013 síce nepriniesol silu zvučných mien ako ostatný rok, no počas týždňa to organizátori "Szigeťanom" vynahradili bohatým nehudobným programom, ktorý posunul podujatie na novú úroveň. Ak od festivalu okrem koncertov svetových kapiel očakávate aj nečakané zážitky a prekvapenia, Sziget ponúka najbližšiu a zároveň jednu z najlepších možností, ako si to môžete splniť.

Sziget 2013Nádherne osvetlený nočný Sziget

Autor: Martin Laškovský
Foto: Dávid Hanko


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti