Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Bratislava na koniec sveta nemyslela, bavil ju megakoncert domácich hviezd

Bratislava na koniec sveta nemyslela, bavil ju megakoncert domácich hviezd

13.12.2012 - 17:00 | Michaela Žureková

Vidieť na jednom pódiu mená ako Richard Müller, IMT Smile, Jana Kirschner, Horkýže Slíže, Terchovská muzika a David Kraus sa nestáva často. V stredu večer sa na Zimnom štadióne O. Nepelu v Bratislave stretli, aby ľudí zabavili v deň, ktorý mal v sebe kvôli dátumu niečo magické.


Agentúra 212 tohtoročné magické dátumy využila na zorganizovanie megakoncertov s označením Koniec sveta podľa 212. Bratislavský s troma dvanástkami v kalendári bol prvým z dvoch podujatí s touto exkluzívnou zostavou, ten druhý sa uskutoční 21.12.2012 v košickej Steel aréne. Názov akcie slúži ako dobré a zároveň hrozivé marketingové lákadlo, v konečnom dôsledku sa však hudobný večer niesol hlavne v pozitívnej atmosfére a na konšpirácie o konci sveta nikto ani nepomyslel. 

Na úvod je priam nutné pochváliť celú organizáciu tohto megakoncertu. Ak nerátame trochu nižšie teploty aj vo vnútri štadióna, za ktoré mohlo skôr chladné počasie vonku, organizátori sa na bratislavský debut pripravili veľmi dobre. Zaangažovať totiž šesť rôznych interpretov je ako pripraviť menší festival na jednom stagei, čo bolo tiež dôvodom, prečo musel celý chod akcie klapať ako hodinky. A aj klapal, jediným sklamaním bola absencia spomínaných spoluprác jednotlivých umelcov. V tomto smere bol najaktívnejší Kuko z Horkýže Slíže.

Kraus pre ženy, ľudovky pre všetkých

Presne dve minúty po siedmej sa na pódiu zjavil David Kraus so svojou kapelou. Šarmantný spevák ponúkol zapĺňajúcej sa hale piesne v štýle pop-funku, ktoré možno trochu pripomenuli českú skupinu Nightwork. Okrem songov z aktuálneho albumu Cukrárna, ktoré apelovali najmä na ženské osadenstvo sály, došlo i na notoricky známy hit Zuzana. Na záver si spolu s Terchovskou muzikou v zimomriavkovom prevedení zaspieval duet so speváčkou Kristínou Mečko - ľudovku Na Kráľovej holi.

Prítomní návštevníci už trochu vrelšie privítali nasledujúcu Terchovskú muziku. Slováci viditeľne preukázali, že majú radi a podporujú ľudovú hudbu a radi si ju vypočujú aj v zmesi s populárnejšími žánrami, ktoré nasledovali neskôr. Väčšinu však asi najviac pobavil príchod Kuka z Horkýže Slíže, ktorý T-12ku doplnil v piesni V pondelok doma nebudem so svojím recesistickým prejavom v čapici s brmbolcom.

Terchovská muzika, Koniec sveta, BratislavaViac fotografií z koncertu Terchovskej muziky

Dychberúca Jana Kirschner a bláznivé Slíže

Čisto z môjho subjektívneho hľadiska, koncerty speváčky Jany Kirschner a nitrianskych vtipkárov Horkýže Slíže, ktorí na scéne oslavujú už 20 rokov svojej existencie, patrili, čo sa prevedenia týka, k vrcholom večera. Niežeby ďalšie populárne stálice IMT SmileRichard Müller odviedli zlé vystúpenia. Speváčka, ktorá na bratislavský koncert pricestovala až z Londýna, však odspievala svoje piesne famózne a na pódiu sa javila ako suverénna osobnosť s charizmou.

Tento rok síce Jana Kirschner veľa samostatných koncertov na Slovensku nemala, no jej zamatový hlas krásne zaplnil celú halu, ktorá si spolu s ňou prirodzene zaspievala známe piesne ako Modrá, Na čiernom koni či Pokoj v duši. Bolo vidno, že Jana tvorí spolu so svojou kapelou jeden zžitý celistvý organizmus a na pódium neprišla ako samostatná jednotka. Za svoje vystúpenie si nakoniec vyslúžila aj standing ovation.

Krátko pred deviatou pódium ovládol komediálny punk rock Horkýže Slíže, ktorí v rámci niekoľkokrát opakovaného hesla "ľúbime vás ako karamel" odignorovali všetky konvencie a rozdivočili aj najkonzervatívnejších návštevníkov koncertu. Zazneli najznámejšie hity kapely ako Vlak, Horí ti maštaľ či A ja sprostá. Počas Silného refrénu sa Kukovi podaril aj spevácky mash-up, keď do songu zakomponoval úryvky piesní Štěstí je krásná věc Ľudia nie sú zlí. Hromadné spievanie skladieb fanúšikmi bolo popritom sprevádzané ďakovaním "fengšuej veri mač" a na záver sa Slíže vyjadrili radostne: "Sme radi, že ste tu a neostali ste ležať doma v p... na lehátku," čo samozrejme viedlo k obľúbenej už kultovej skladbe.

Jana Kirschner, Koniec sveta, BratislavaPozrite si fotografie z vystúpenia Jany Kirschner a skupiny Horkýže Slíže

Táslera a Müllera spieval celý štadión

Zahanbiť sa nenechali ani IMT Smile, Ivan Tásler sa na začiatku objavil uprostred publika, odkiaľ vybehol na pódium a zanôtil jeden z najväčších hitov kapely Opri sa o mňa. Potom už nasledovala spŕška jednej známej skladby za druhou, ktoré obecenstvo občas zborovo odspievalo namiesto Táslera a vytvorilo tak skvelú atmosféru, ktorú si spevák a aj zvyšok kapely náležite užívali. IMT Smile skrátka predviedli šou, aká sa patrí vzhľadom na postavenie kapely, ktorej piesne ako Len tebe, Viac či Veselá pesnička poznajú viaceré generácie. Raritne vyznela skladba Najkrajšie Vianoce, ktorá sa podľa slov speváka inokedy do playlistu nehodí. Kapela sa rozlúčila piesňou Bozk za skandujúceho davu.

O jedinečný záver večera sa napokon postarala asi najočakávanejšia hviezdna stálica, Richard Müller. Ten publikum odmenil niektorými svojimi najväčšími hitmi ako Dve líšky, Nebude to také ľahké alebo Tlaková níž. Nezabudlo sa ani na sprievodnú kapelu, ktorá sa inštrumentálne vyhrala a zborovo sa tiež gratulovalo klávesákovi Viliamovi Vitézovi, ktorý práve v ten deň oslavoval narodeniny. Megakoncert ukončil Müller piesňou Štěstí je krásná věc, počas ktorej na pódium prišli aj predošlí účinkujúci a zaplnený spievajúci štadión musel v tej chvíli slová piesne skutočne precítiť. Ak by mal totiž spomínaný koniec sveta nastať už čoskoro, návštevníci museli odchádzať s pocitom spokojnosti, že zažili výnimočnú hudobnú rozlúčku.

Richard Müller, Koniec sveta, BratislavaViac fotografií z koncertov IMT Smile a Richarda Müllera

Autorka: Michaela Žureková 
Foto: Igor Daniš


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti