Viac ľudí bolo v Bratislave na koncerte downtempovej elektroniky len keď tu pred piatimi rokmi hrali Massive Attack. Bonobo síce arénu NTC nezaplnil úplne, ale účasť bola veľmi slušná. Do Starej tržnice, kde sa mal koncert pôvodne konať ešte v marci tohto roka, by sa jeho fanúšikovia nepomestili.

Simon Green alias Bonobo je považovaný za britského kráľa prevažne pomalých skladieb s komplexnými beatmi, ktoré znejú akoby boli nahrané so živými nástrojmi za účasti veľkej kapely. Ako však prezradil na tlačovej konferencii na minuloročnej Pohode, klasické nástroje v štúdiu príliš nepoužíva. Radšej svoje skladby tvorí sám a spoluhráčov využíva iba na koncertoch, ktoré sú vďaka tomu pre fanúšikov o to vzácnejším zážitkom.

Po vystúpeniach Wilsonicu 2008 a Pohode 2013, bol stredajší koncert jeho prvým samostatným vystúpením v Bratislave a opäť naplno ukázal, že festivaly s progresívnou dramaturgiou dokážu aj z "nekomerčnej" kapely spraviť hviezdu, o ktorú je na malom slovenskom trhu dostatočne veľký záujem. Svedčí o tom aj fakt, že na pôvodný marcový termín si ešte vlani v novembri po jeho ohlásení zakúpilo v priebehu jediného dňa lístky vyše 500 fanúšikov. Bonobov manažment preto požadoval presunutie koncertu z tržnice do väčších priestorov, čo bolo možné iba v spojení so zmenou termínu, na ktorý fanúšikovia museli čakať niekoľko týždňov. Nakoniec sa včera v NTC zišiel približne trojtisícový dav milovníkov tzv. organickej elektroniky.

Viac než predkapela

Podobný prístup k tvorbe ako Bonobo má aj Juraj "Jureš" Líška zo slovenskej formácie Fallgrapp. Tú si Green vybral ako predkapelu a dá sa povedať, že už dávno sa na Slovensku nekonal koncert zahraničnej hviezdy, ktorý by mal vhodnejšieho lokálneho "zahrievača". Aj publikum sa na jeden z najväčších objavov slovenskej scény tešilo a značná časť fanúšikov si príchod poctivo načasovala už na 19:00. Vystúpenie sa navyše po úvodnom organizačnom zmätku začalo až o polhodinu neskôr, Slováci tak mali na rozdiel od väčšiny iných predkapelových koncertov takmer "plný dom".

Svoju šancu využili naplno a napriek skrátenému času stihli skladbami z debutového albumu Rieka postupne nadchnúť celé NTC. "Hralo sa nám dobre, mali sme prvýkrát vlastného zvukára a dali sme zo seba všetko, čo sme chceli. Aj zvuk bol parádny, vzhľadom na tie priestory. Ja som si to užíval a ohlasy ľudí na náš koncert sú viac ako pozitívne, čo ma veľmi teší, keďže nie vždy boli naše koncerty zvukársky zvládnuté. Na to, že ako kapela v tomto zložení fungujeme len dva mesiace, je to veľký úspech," hodnotí koncert Jureš z Fallgrapp.

Fallgrapp v NTC, Bratislava, 13.8.2014 Zdroj: Martina MlčúchováViac fotiek z vystúpenia Fallgrapp

Zakladateľ projektu so šesťčlennou sprievodnou kapelou (bicie, perkusie, gitara/basový syntetizátor a husľové trio) a speváčkou Norou Ibsenovou nevynechali skladby Vlasy, Rieka či Ľadový útes. Hoci organizátori pôvodne zamýšľali usporiadať podujatie pod holým nebom, pre nepriazeň počasia museli strechu NTC zatvoriť už po druhej pesničke. To však ešte pridalo na sile koncertu, ktorý začínal už za denného svetla a zakrytím arény vznikla intímnejšia, klubová atmosféra. Vystúpenie vyvrcholilo krátko pred 20:00 piesňou I.N.A. a hudobníci sa s publikom rozlúčili za búrlivého potlesku.

Pritom ak by sa zopakoval scenár z Pohody, kde mali Fallgrapp v prvých minútach veľké problémy so zvukom, mohla predkapela skončiť už po pár minútach. "Mali sme hrať 45 minút, na zvukovke mi oznámili, že to bude len pol hodina. Začali sme hrať a po tretej pesničke organizátori našej manažérke povedali, že musíme skončiť," hovorí Jureš o napätí počas svojho najväčšieho koncertu. Napokon sa však sám britský hudobník rozhodol posunúť začiatok svojho koncertu (napriek tomu, že dnes hneď ráno cestoval do Budapešti na Sziget), aby mohli talentovaní Slováci zahrať aspoň polhodinové vystúpenie. "Spolu s kapelou sledovali náš koncert zboku a vraj sa mu páčilo. Ukázal našej manažérke palec hore a v pohode sme dohrali," dodal hudobník, ktorý si po koncerte vymenil CD so Szjerdene, speváčkou Bonoba.


Bonobo dal zabudnúť na čakanie aj chyby organizátorov

Bonobo, ktorý svoj koncert odštartoval krátko po 20:30, sa na Slovensku predstavil už druhýkrát v rámci turné k ostatnému albumu The North Borders (2013). Na rozdiel od vlaňajšej Pohody mal však tentokrát možnosť predstaviť z neho aj zo starších albumov viac skladieb. Už úvodná inštrumentálna pieseň Cirrus, ktorá v rámci diskografie patrí medzi najrýchlejšie, priviedla publikum do pohybu. Aj nasledujúca Sapphire sa niesla v tanečnom duchu, vystriedala ju jemnejšia Towers, počas ktorej sa na pódiu predstavila aj charizmatická speváčka Szjerdenne.

Následne sa mozog kapely Simon Green prihovoril publiku. Vyjadril radosť, že konečne môže opäť koncertovať v Bratislave, no spomenul aj vystúpenie na trenčianskom festivale. Silným zážitkom bola Stay the Same, no v podstate celý koncert postavený na skvelých aranžmánoch a striedaní tempa a nálad ste si mohli užiť so zatvorenými očami, oddávajúc sa hudbe. Fanúšikovia v predných radoch pritom žmúrili aj kvôli silným reflektorom mieriacich do publika, iní (najmä tí "nezasiahnutí") zase svetelné efekty ocenili ako jedny z najlepších, aké na koncertoch zažili. Napriek povesti NTC bol včera aj zvuk výnimočne dobrý, čo možno pripísať menej dynamickej produkcii (oproti rockovým koncertom), ale určite aj Greenovmu perfekcionizmu.

Fanúšikovia si popri známych kúskoch mohli vypočuť aj novú, zatiaľ nevydanú skladbu Flashlights, v ktorej Bonobo naznačil, ako by mohol znieť v budúcnosti (svižnejšie a tanečnejšie). V závere šou svoje umenie naplno predstavili aj niektorí hudobníci zo sprievodnej kapely. Kým bubeník Jack Baker počas skladby El Toro uchvátil publikum strhujúcim sólom, Mike Lesirge ich následne v jednom z najsilnejších momentov večera svojím saxofónom znovu na chvíľku upokojil. Hlavnú časť koncertu uzavrela pieseň Know You, no po veľkom potlesku pridali Briti ďalšie dve skladby. A možno by hrali aj dlhšie, ak by koncerty v NTC nemuseli končiť v čase nočného kľudu.

"Oplatilo sa naňho toľko čakať," hovorili po koncerte fanúšikovia, ktorí si naň kúpili lístky ešte minulý rok. Zážitok z koncertu tak dokonale vymazal spomienku na mesiace neistoty, či sa koncert vôbec uskutoční, a našťastie zatienil aj organizačné nedostatky v deň jeho konania. Tie sa týkali jednak chabej a chaotickej kontroly vstupeniek, no najmä nedostatku barov, takže v radoch na nápoje ste mohli stráviť desiatky minút. No aspoň ste ani počas inak veľmi vydareného koncertného večera nezabudli, že ste na Slovensku.

Bonobo v Bratislave, NTC, 13.8.2014 Zdroj: Martina MlčúchováBonobo v Bratislave - viac fotiek

Setlist koncertu Bonobo v Bratislave, NTC, 13. 8. 2014:

1. Cirrus
2. Sapphire
3. Towers
4. Stay the Same
5. Kiara
6. Ten Tigers
7. Kong
8. Ketto
9. Emkay
10. First Fires
11. Recurring
12. We Could Forever
13. Flashlight
14. El Toro
15. Transits
16. Know You

prídavky:
17. Pieces
18. The Keeper

Text: Patrik Marflák + SITA
Foto a video: Martina Mlčúchová

Súvisiaci interpreti: Bonobo