Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

IMT Smile v Bratislave: výletu do histórie tlieskal 10-tisícový dav aj prezident

IMT Smile v Bratislave: výletu do histórie tlieskal 10-tisícový dav aj prezident

14.12.2016 - 17:30 | Patrik Marflák

Vyše dvojhodinový prierez históriou kapely, cez tridsať účinkujúcich, lietajúce konfety, v hľadisku približne desaťtisíc ľudí a medzi nimi aj prezident Andrej Kiska. Aj tak by sa dal zhrnúť utorkový koncert IMT Smile hiSTORY, ktorým skupina oslávila svoje dvadsaťročné pôsobenie na slovenskej hudobnej scéne.


Keďže išlo až na pár výnimiek o lineárny prierez diskografiou a kapela vopred oznámila mená všetkých hostí, program večera bol ľahko predvídateľný. Napriek tomu si diváci mohli odniesť zážitok z detailne prepracovanej koncertnej šou. Šesť veľkoplošných obrazoviek mapujúcich históriu IMT Smile poodkrylo aj miernu nervozitu lídra Ivana Táslera, ktorý hneď v úvode priznal, že na pódium si so sebou priniesol aj trému.

Tú však rozohnal vcelku rýchlo a v sprievode členov súčasnej i pôvodnej zostavy, z ktorej nechýbali ani Katarína Knechtová, gitarista Peter Bič a bubeník Martin Migaš, odpálil hneď na úvod prvý veľký hit Nepoznám. Kapela sa rozohriala aj počas ďalšej skladby z debutového albumu Klik-klak (1996) - Ráno. V nej vokálne vyniká práve speváčka, ktorá sa neskôr s Migašom preslávila v skupine Peha a dnes patrí medzi najúspešnejšie domáce sólové hviezdy.

Ivan Tásler a Katka Knechtová, IMT Smile hiSTORYIvan Tásler a Katka Knechtová (foto: TASR - Jakub Kotian)

Keď zlá politická situácia plodí nadčasové hity

Po jednej z mnohých obmien zostavy ako v histórii kapely, tak aj na pódiu, pokračovali IMT Smile skladbami z kultového albumu Valec (1998). Zjednodušene by sa dalo povedať, že sa líder skupiny počas utorkového koncertu veľmi nenatrápil. Ako sa ukázalo, fanúšikovia majú repertoár skupiny zvládnutý na výbornú, a tak dokázali so skvelou intonáciou odspievať jeden veľký hit za druhým. Splnený sen každej kapely. Tásler však na túto skutočnosť ešte nadviazal a miestami dokázal improvizovať do melódie plynúcej z publika. Novými polohami tak niektoré z piesní posunul na zaujímavý level.

V rámci hitov z kategórie generačných výpovedí zarezonovali Nedá sa újsť, ale aj Veselá pesnička z pera dvorného textára IMT Smile Vlada Krausza, ktorá nastavila zrkadlo slovenskej spoločnosti i porevolučnej politickej situácii na prelome tisícročí. Ako ukázal ďalší priebeh večera, v novom miléniu sa už nič podobné nezopakovalo a väčšinou sa hitmi stali neškodné piesne s "dovolenkovými" melódiami a textami o láske ako napríklad ViacMám krásny sen (Hawaii) alebo Bozk. Súvisí to však aj s dobou, dnes by rádiá spoločensky angažovanejšiu novinku v štýle Veselej pesničky ani nezahrali. To však neznamená, že by sa taká skladba nemohla stať hitom na internete. Možno by to kapely ako IMT Smile mali skúsiť, určite je v ich silách napomôcť Slovensku prebrať sa z letargie.

Keď už sme pri politike, nemožno nespomenúť účasť Andreja Kisku medzi divákmi. Bol celkom dobre utajený, mnohí z fanúšikov sa možno o jeho prítomnosti dozvedeli až z fotografií, ktoré dnes kapela zverejnila na svojom Facebooku. Nedávno pán prezident takto prekvapil aj publikum na koncerte Jany Kirschner.

bratia Táslerovci, Andrej Kiska a Ján ĎurovčíkBratia Táslerovci, Andrej Kiska a Ján Ďurovčík (foto: Martin Trenkler)

Intimita s Jarom Filipom aj malé pripomenutie veľkej šou

Melancholickú atmosféru v sále pozdvihla optimistickejšia Ľudia nie sú zlí, ktorej energiu následne vystupňoval príchod legendárneho slovenského bubeníka Martina Valihoru. Bubenícke paličky si na neskoršiu exhibíciu s Danielom Šoltisom zahrial počas hitov Tajné milovanie a Opri sa o mňa z albumu Nech sa páči (2000). Omnoho neskôr - až po tom, ako jedna z mnohých kapitol videoprojekcie pripomenula album Pocta Jarovi Filipovi (2008) produkovaný Ivanom Táslerom - z neho zaznela aj pieseň Za dedinou, ktorú odohrali bratia Ivan a Miro Táslerovci sami.

Išlo o jeden z najsilnejších momentov večera, okrem skladateľskej geniality Jara Filipa a nádherného textu Milana Lasicu možno aj preto, že súznenie klavíra a spevu nie je pre zvukára priveľkou výzvou. Naopak, v energickejších častiach koncertu, kedy hralo naraz aj desať nástrojov, zvukový zážitok utrpel nie ideálnou akustikou športovej haly. (Je však možné, že pred pódiom to znelo lepšie, my sme sedeli zboku.)

V druhej polovici koncertu sa veľkého aplauzu dočkal aj herec a spevák Marián Čekovský, ktorý zaspieval Táslerov autorský počin Myslím, že môže byť. Čekovský sa však prejavil aj ako klavirista a spolu s Mirom odohral v závere skladby Mám krásny sen (Hawaii) naozaj skvostné sólo na klávesoch. Okrem neho sa počas večera efektnými sólami predviedli aj gitaristi Peter Bič, Tomáš Slávik a Viktor Špak, saxofonista Mário "Gapa" Garbera a hráči na bicie v spomínanej exhibícii, ktorá bola akýmsi bubeníckym súbojom.

Medzi vrcholy koncertu patrilo aj vystúpenie tanečníkov a tanečníc z umeleckého súboru Lúčnica, ktorí roztancovali halu počas skladby Niekto ako kráľ spojenej s ľudovkou A ja taka dzivečka, rovnako ako v úspešnom projekte Made in Slovakia. Z hľadiska produkcie a veľkosti pódia je však koncert hiSTORY skromnejší, takže išlo len o malé pripomenutie tejto hudobno-tanečnej šou. Z tej istej kategórie, aj keď žánrovo úplne inde, je aj muzikálové číslo v podaní členov Slovenského divadla tanca, ktorí "hippie odevy" muzikálu Jesus Christ Superstar vymenili za slušivé biele kostýmy.

Ivan Tásler a Peter Bič, IMT Smile hiSTORY, 13.12.Ivan Tásler a Peter Bič - viac fotiek Marka Erda z koncertu hiSTORY

Príliš nenápadný prídavok?

Koncert bol v závere vygradovaný veľkolepo, žiadne naťahovanie času ani opakované odchody a príchody na pódium sa však nekonali. A možno to bolo aj trochu na škodu, režisér koncertu Ján Ďurovčík to totiž celé premyslel a naplánoval až natoľko precízne, že niektorí fanúšikovia si podľa dnešných reakcií na sociálnej sieti ani nestihli uvedomiť, že spojenie viacerých hitov z rôznych období kapely bolo vlastne prídavkom. A nemožno sa im diviť - prídavok by mal aspoň trochu pôsobiť akože nie je súčasťou scenára. V záverečnom "prídavkovom" medley zaznela tohtoročná novinka Anna, hit Cesty II. triedy, pri ktorom sa k mikrofónu vrátila Katka Knechtová, pieseň Úsmev a čaj, v ktorej namiesto Zuzany Smatanovej spieval Čekovský, ale aj skladba Najkrajšie Vianoce, počas ktorej pódium zaplnili všetci účinkujúci.

Tomuto "zlepencu" hitov, po ktorom si fanúšikovia vytlieskali a vykričali už len mikrofónový "tlkot srdca" Ivana Táslera, predchádzal príhovor moderátora Michala Hudáka, ktorého bolo dovtedy iba počuť. Práve jeho hlas totiž rozprával príbeh kapely prezentovaný formou krátkych videí spestrujúcich koncert. Už to úvodné fanúšikov pobavilo, keďže okrem vzniku kapely pripomenulo aj nijak nesúvisiace historické udalosti z domácej aj svetovej politiky či šoubiznisu. Nadhľad a humor nechýbali ani vtedy, keď si Hudák stojac v prednej časti pódia zaspomínal na to, ako bratia Táslerovci jedného dňa zaklopali na dvere lokálneho prešovského rádia. S audiokazetou v rukách. Veru, bola to iná doba. A je dobre, že nám ju IMT Smile koncertom hiSTORY takto sympaticky pripomenuli.

Zažiť to môžete ešte trikrát (ak máte lístky) - už dnes (14.12.) sa koná druhý vypredaný koncert v Bratislave a oslavy budú pokračovať košickej Steel aréne 16. a 17. decembra.

Setlist koncertu IMT Smile hiSTORY v Bratislave:
(13.12.2016, Zimný štadión Ondreja Nepelu)

1. Nepoznám
2. Ráno
3. Všetko
4. Čo ak
5. Nedá sa ujsť
6. Veselá pesnička
7. Ľudia nie sú zlí
8. Tajné milovanie
9. Opri sa o mňa
10. Viac
11. Len tebe
12. Nič nie je isté
13. Kým stúpa dym
14. Exotika
15. Myslím, že môže byť (spev: Marián Čekovský)
16. Mám krásny sen (Hawaii)
17. Za dedinou (pocta Jarovi Filipovi)
18. Jesus Christ Superstar (so Slovenským divadlom tanca)
19. Niekto ako kráľ + A ja taka dzivočka (s Lúčnicou)
20. Bozk

- bubenícka exhibícia Daniela Šoltisa a Martina Valihoru
- príhovor Michala Hudáka

Prídavkové medley:


21. Anna

22. Cesty II. triedy
23. Úsmev a čaj
24. My dvaja
25. Najkrajšie Vianoce
26. Nepoznám

IMT Smile hiSTORY v Bratislave, 13.12.2016Pozrite si celý fotoreport z koncertu

Autori: Patrik Marflák, Júlia Šimková
Foto: Marko Erd, Jakub Kotian (Tásler a Knechtová), Martin Trenkler (foto s prezidentom)


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti