Album Alive In New Light vyšiel už pred rokom a excentrický Chris Corner so svojím projektom IAMX ho doteraz stihol predstaviť väčšine Európy, v USA aj v Mexiku. Pri minuloročnom turné po Európe sa Bratislave vyhol, a tak sme sa o jeho "mentálnom znovuzrodení" mohli naživo presvedčiť až teraz, 10. februára v zaplnenom bratislavskom Ateliéri Babylon. Čakať sa oplatilo.

Útly, androgýnne pôsobiaci Chris Corner má na Slovensku vernú fanúšikovskú základňu už od čias pôsobenia v trip-hopovom zoskupení Sneaker Pimps. Od mája 2005 to bolo už jeho deviate vystúpenie s IAMX a zdá sa, že by sa sem pokojne mohli vracať každý rok. 

Na hudbe, ktorú Corner robí pod hlavičkou IAMX, je niečo fascinujúce. Možno je to spodný prúd melanchólie, ktorý sa tiahne celou jeho tvorbou a takmer určite je výsledkom jeho boja s depresiou a chronickou nespavosťou. Ostatný album však svedčí o tom, že presťahovanie do slnečného Los Angeles umelcovi pomohlo a svojich vnútorných démonov aspoň nateraz porazil. 

Nový a lepší Chris Corner

Je pravdepodobné, že pre viacerých návštevníkov nebol nedeľný koncert IAMX-premiérou, ale takú energickú šou v ich podaní snáď ešte nevideli. Hoci sa začiatok mierne posunul a čakanie bez predkapely podfarbovala iba nie príliš hlasná reprodukovaná elektronika, atmosféra bola plná očakávania. Od prvej minúty sa na pódiu rozpútala doslova temná divočina. Sám Corner vystúpenia IAMX označuje za "cirkus". Tajomná zmes meniacich sa svetiel a tmy, zábleskov, tónov, nálad a energií vytesnila okolitý svet. Realitou sa takmer na dve hodiny stala nástojčivá výpoveď o stúpaní z úplného dna, prekonaní samého seba a nádeji, že bude už len lepšie. 

Badateľné je to aj v symbolickej rovine. Zatiaľ čo napríklad na šiestej štúdiovke Metanoia Chris Corner vyzýval temnotu, aby ho prijala (Oh Cruel Darkness Embrace Me), súčasnú šou otvára skladbou Alive In New Light. Deklarácia nového života vo svetle hovorí sama za seba. Napriek tomu sa na dramaturgii koncertov IAMX veľa nezmenilo. Stále je to pulzujúca prehliadka znepokojivých vizuálov, naznačenej nahoty, jemných aj jednoznačnejších erotických stimulov, tanca a scénických kostýmov (vrátane opereného čierneho "klobúka") a mimoriadne expresívneho prejavu.Väčšina vystúpenia sa odohráva v tme, prerušovanej zadným podsvietením reflektormi, ktoré odpútavajú pozornosť od tvárí členov kapely a upriamujú ju na celkový pohyb na pódiu, divoké choreografie, reč tela a sprievodné efekty, ktoré navodzujú tú správnu výbušnú atmosféru. Škoda, že do Bratislavy s IAMX neprišla aj umelkyňa a hviezda tatérskeho sveta Kat von D, ktorá hosťuje v skladbe aj videoklipe Stardust. Už tak emóciami nabitá šou mohla dostať ďalší, zaujímavý rozmer.  

Život mu pristane

Corner kontakt so svojím publikom miluje a čerpá z neho energiu. Možno aj vďaka masívnej fanúšikovskej podpore sa mu podarilo vymaniť sa z ťažkej depresie a rád to svojim obdivovateľom vracia. Už v tretej skladbe, jednej zo starších kultoviek Bring Me Back a Dog,   sa bez obáv odovzdal do rúk fanúšikov v prvých radoch a nechal sa unášať davom, akoby hovoril: "Som späť, žijem, aj vďaka vám som silnejší ako predtým."

Tempo sa počas večera niekoľkokrát zmenilo, od energických, silných songov ako No Maker Made Me, cez srdcervúcu I Am Terrified a drsnými syntezátormi vyhrotenú North Star, až po hymnu všetkých nočných vtákov After Every Party I Die. Prvú časť večera uzavrela ďalšia kultovka, Spit It Out z albumovej dvojky The Alternative.

Nabudené publikum sa však intenzívne dožadovalo prídavku a dostalo dokonca dva. Najskôr odzneli ešte dva kúsky z ostatného albumu - Mile Deep Hollow, ktorá je doslova poďakovaním fanúšikom, a baladická The Power and The Glory. Po druhom návrate potešili vyznávačov starších albumov úderné skladby The AlternativeYour Joy is My Low a záverečným emocionálnym vrcholom koncertu bola skladba Mercy. Chris Corner, Sammy Doll, Janine GezangJon Siren zanechali Bratislavu hladnú po ďalších zážitkoch s nimi a vôbec by ma neprekvapilo, ak by si viacerí dopriali "dupľu" na niektorej z ďalších zastávok európskeho turné IAMX, ktoré potrvá do 2. marca.

IAMX v Bratislave, 10.2.2019 Zdroj: Martina MlčúchováPozrite si celý fotoreport Martiny Mlčúchovej

Setlist koncertu IAMX v Bratislave:
(10. 2. 2019, Ateliér Babylon)
 
1. Alive In New Light
2. No Maker Made Me
3. Bring Me Back a Dog
4. Happiness
5. I Come With Knives
6. Exit
7. I Am Terrified
8. Sorrow
9. North Star
10. After Every Party I Die
11. Spit It Out

Prídavky:

12. Mile Deep Hollow
13. The Alternative

14. Your Joy Is My Low
15. The Power And The Glory
16. Mercy

Autorka: Michaela Ivaničová

Súvisiaci interpreti: IAMX