Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Apparat odohral v Prahe emotívny koncert, pokazilo ho nevďačné publikum

Apparat odohral v Prahe emotívny koncert, pokazilo ho nevďačné publikum

15.04.2019 - 09:30 | Matej Kráľ

Žiadna expanzívna elektropopová diskotéka, ako to poznáme z koncertov Moderatu, ale intímny, po inštrumentálnej stránke precízne odohratý koncert. Sascha Ring alias Apparat prišiel do veľkej sály pražskej Lucerny s výborným novým albumom, no intenzitu zážitku žiaľ narúšal nešťastný výber miesta koncertu a vykecávajúci návštevníci.


Praha bola prvým koncertom jeho turné s vyše dvadsiatimi zastávkami k čerstvej albumovej novinke LP5, medzi ktorými nechýba ani Bratislava (21.6). Z krehko pôsobiaceho, experimentálneho až ambientného a kompozične sofistikovaného albumu zazneli takmer všetky skladby.

Charizmatického lídra projektu Apparat, hrajúceho na gitaru a neskôr dokonca aj na mandolínu, dopĺňala štvorčlenná eskorta v nepravidelných intervaloch striedajúca strunové, dychové, elektronické a všelijaké iné nástroje. Verný svojmu jedinému nástroju zostal len bubeník, ktorý sprevádzal melódie jazzovo-rozloženou, harmonicky znejúcou hrou.


Skromný Sascha Ring medzi pesničkami rozprával len málo, sám dobre vie, že efektný je najmä jeho sladko znejúci osobitý spev, ktorý sa Lucernou niesol bez najmenšej chyby. Zvuk bol však plochý a nevýrazná vizuálna šou v podobe dramaturgicky neskorigovaných LED pruhov ešte umocnila dlhé pauzy medzi jednotlivými pesničkami. Tieto chybičky krásy sú však odpustiteľné a kapela s produkciou ich určite ešte vycibria. Napokon, išlo o prvý koncert s novým programom, ktorá je náročná ako na set-up, tak i na živé prevedenie. 

Medzi najsilnejšie momenty koncertu určite patrila úvodná pieseň Dawan a jedna zo záverečných, In Gravitas. Najemotívnejšia však bola pesnička You Don't Know Me z Apparatovho tretieho albumu Walls (2007). Smutná, no prenikavá sila piesne aspoň na pár momentov utíšila aj tých, čo navštevujú koncerty, aby na nich mohli prehodiť kus reči.

V častých ambientných pasážach totiž šum produkovaný rozprávajúcimi sa ľuďmi viackrát doslova prehlušil kapelu, čo musel byť mimoriadne nepríjemný moment pre hudobníkov samotných, a samozrejme aj pre platiacich návštevníkov. Zostáva dúfať, že na bratislavský koncert zavítajú ohľaduplnejší návštevníci a na guestlist sa nedostanú tí, ktorých Apparat v skutočnosti vôbec nezaujíma.


Úspechy a poklesy festivalu Spectaculare

Koncert Apparat Bandu bol jedným z dvoch najočakávanejších večerov audio-vizuálneho pražského festivalu Spectaculare, ktorý vsadil na naozaj pozoruhodné a umelecky výnimočne kvalitné mená elektronickej scény.

Druhým vrcholom bol intenzívny set Jona Hopkinsa konajúci sa v modernom a priestrannom koncertnom priestore Forum Karlín. A treba povedať, že práve vďaka miestu konania vypálilo Hopkinsovo vystúpenie omnoho lepšie. Apparatov koncert vo veľkej Lucerne bol totiž zle nazvučený a preplnený, po obvode sály svietili svetlá narúšajúce vizuálny zážitok a celý stage vyzeral byť akoby "vštepený" do priestoru.

Festivalu Spectaculare však samozrejme do budúcna prajem len samé úspechy a verím, že obdobne kvalitné koncerty pre náročnejších si v Prahe budú nachádzať stále väčšie a hlavne kultúrne a vychované publikum.

Autor: Matej Kráľ
Ilustračné foto: Martina Mlčúchová


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti